مشکل امنیتی حاد در برنامه مدیریت حسگر اثر انگشت لپ تاپ‌ های لنوو

مشکل امنیتی حاد در برنامه مدیریت حسگر اثر انگشت لپ تاپ‌ های لنوو

طبق اعلام لنوو، برنامه‌ی مدیریت حسگر اثرانگشت رایانه‌های لنوو با مشکلی حاد روبرو است. لنوو از مالکان این رایانه‌ها تقاضا کرده هرچه سریع‌تر نرم‌افزار مدیریت حسگر اثرانگشت را به‌روزرسانی کنند.

سال ۲۰۱۸ برای اینتل با خبر ناخوشایند روزنه‌های امنیتی Meltdown و Spectre شروع شد. هرچند آسب‌پذیری‌های امنیتی چیز جدیدی نیستند، اما توجه زیادی از سوی رسانه‌ها به این مشکلات جلب می‌شود. به‌نظر می‌رسد مشکل روزنه‌های امنیتی این بار دامن لنوو را گرفته است؛ هرچند این روزنه‌های امنیتی به‌ اندازه‌ی روزنه‌های امنیتی موجود در پردازنده‌های اینتل خطرناک نیستند، اما می‌توانند مالکان رایانه‌های شخصی سری ThinkPad لنوو را با خطرات امنیتی مواجه می‌کنند.

بر اساس مطلبی که در خبرنامه‌ی اختصاصی لنوو منتشر شده، علی‌رغم رمزنگاری داده‌های شناسایی کاربران، آسیب‌پذیری نرم‌افزار مدیریت حسگر اثر انگشت ممکن است به هکرها اجازه دهد به سادگی به رایانه‌های قربانیان دسترسی پیدا کنند.

وجود حسگر اثرانگشت در رایانه‌های شخصی چیز جدیدی نیست؛ اما پس از رواج این حسگرها در گوشی‌های هوشمند،‌ این حسگرها در رایانه‌های شخصی نیز بیشتر مورد استفاده قرار گرفتند. با معرفی ویندوز ۱۰، مایکروسافت از ویژگی جدیدی موسوم به Windows Hello رونمایی کرد که به کاربران اجازه می‌دهد از امکان تشخیص چهره و حسگر اثرانگشت برای ورود به رایانه‌ی خود استفاده کنند. اما پیش از معرفی ویندوز ۱۰، هرکدام از تولید کنندگان مجبور بودند شیوه‌ی اختصاصی خود را برای استفاده از حسگر اثرانگشت ارائه کنند که همین مسئله مشکل‌ساز شده است.

lenovo

لنوو نیز برای فراهم آوردن امکان استفاده از حسگر اثرانگشت نرم‌افزاری موسوم به Fingerprint Manager Pro ارائه کرده که متاسفانه بسیار ناامن است. براساس خبر منتشر شده توسط لنوو، این مشکل امنیتی بسیار حاد است؛ مشکل اینجا است که هرچند این نرم‌افزار اطلاعات شناسایی کاربران را رمزنگاری می‌کند، اما الگوریتم رمزنگاری مورد استفاده بسیار ضعیف است. مشکل دیگر این است که این الگوریتم از نوعی رمز داخلی استفاده می‌کند که درون خود الگوریتم جا داده شده و با پیدا کردن این رمز، امکان رمزگشایی داده‌ها و دسترسی به رایانه‌های قربانیان فراهم می‌شود.

خبر خوش این است که کاربران ویندور ۱۰ از این مشکل مصون هستند؛‌ اما از سوی دیگر عده‌ی زیادی از کاربران از نسخه‌های قدیمی‌تر ویندوز، همچون ویندوز ۸.۱، ۸ و حتی ۷ استفاده می‌کنند. لنوو لیست سیستم‌هایی که با این مشکل روبرو هستند را منتشر کرده که در انتهای همین مطلب می‌توانید آن‌ها را مشاهده کنید. از مالکان این دستگاه‌ها خواسته شده در صورتی که از ویندوز ۱۰ استفاده نمی‌کنند، نرم‌افزار مدیریت حسگر اثرانگشت را به نسخه‌ی ۸.۰۱.۸۷ به‌روزرسانی کنند. این نرم‌افزار را می‌توانید از این لینک دریافت کنید.

لیست دستگاه‌هایی که با این مشکل مواجه هستند به شرح زیر است:

  • ThinkPad L560
  • ThinkPad P40 Yoga, P50s
  • ThinkPad T440, T440p, T440s, T450, T450s, T460, T540p, T550, T560
  • ThinkPad W540, W541, W550s
  • ThinkPad X1 Carbon (Type 20A7, 20A8), X1 Carbon (Type 20BS, 20BT)
  • ThinkPad X240, X240s, X250, X260
  • ThinkPad Yoga 14 (20FY), Yoga 460

منبع lenovo slashgear

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید