تراشه‌های AMD در برابر هر دو نوع حفره امنیتی Spectre آسیب‌پذیر هستند

تراشه‌های AMD در برابر هر دو نوع حفره امنیتی Spectre آسیب‌پذیر هستند

برخلاف ادعای AMD، گزارش‌ها حکایت از آن دارند که تراشه‌های ساخت این شرکت در برابر هر دو نوع حفره‌ی امنیتی Spectre آسیب‌پذیر هستند.

پس از گذشت تنها چند روز از ادعای AMD مبنی بر «نزدیک‌ به صفر بودن» آسیب‌پذیری تراشه‌های این شرکت در برابر یکی از نسخه‌های حفره‌ی امنیتی Spectre، اکنون تراشه‌ساز مورد بحث اقرار می‌کند که ریزپردازنده‌های آن در برابر هر دو نسخه‌ی Spectre آسیب‌پذیر هستند.

AMD در بیانیه‌ی دیگری که روز پنجشنبه‌ی هفته‌ی گذشته منتشر شد، اعلام کرد که موضع آن در خصوص آسیب‌پذیری تراشه‌هایش در برابر حفره‌ی امنیتی Spectre تغییری نکرده است؛ با این وجود، ارزش سهام AMD پس از انتشار بیانیه‌ی نخست، حدود ۴.۰ درصد کاهش پیدا کرد.

هفته‌ی گذشته، پژوهشگران حوزه‌ی امنیت متوجه وجود نقصی در کامپیوترهای مدرن مبتنی بر تراشه‌های اینتل، AMD و آرم شدند که به هکرها اجازه‌ی سرقت اطلاعات حساس کاربران می‌دهد. ارزش سهام AMD پس از آنکه وجود این نقص‌های امنیتی علنی شد، نزدیک به ۲۰ درصد افزایش پیدا کرد؛ چرا که سرمایه‌گذاران تصور می‌کردند این شرکت قادر به ربودن سهم اینتل از بازار تراشه‌ها خواهد بود. باید خاطرنشان کنیم که دلیل این گمانه‌زنی، آسیب‌پذیری تراشه‌های اینتل در برابر هر سه نوع آسیب‌پذیری بود.

با این حال پس از انتشار بیانیه‌ی نخست AMD، ارزش سهام این شرکت با ۴ درصد کاهش، روز پنجشنبه به حدود ۱۱.۶۵ دلار به ازای هر سهم رسید؛ اما تا پایان روز، ارزش سهام AMD با اندکی افزایش به ۱۱.۸۰ دلار رسید که باز هم کاهشی ۲.۹ درصدی نسبت به قبل نشان می‌دهد. 

AMD در تاریخ ۳ ژانویه‌ اعلام کرد که تراشه‌‌های این شرکت در برابر یکی از نسخه‌های Spectre آسیب‌پذیر هستند؛ اما ریسک آسیب‌ دیدن آن‌ها در برابر نسخه‌ی دیگر این حفره‌ی امنیتی، «نزدیک به صفر» گزارش شد؛ چرا که تا آن تاریخ، «شواهدی مبنی بر آسیب‌پذیری پردازنده‌های AMD در برابر نسخه‌ی دوم Spectre موجود نبود.»

با این حال، ای‌ام‌دی در بیانیه‌ی روز پنجشنبه‌ی خود اعلام کرد نسخه‌ی دوم Spectre نیز روی پردازنده‌‌های AMD «تأثیر می‌گذارد» و این شرکت وصله‌‌‌ای امنیتی برای پردازنده‌های Ryzen و EPYC از آغاز هفته‌ی جاری منتشر خواهد کرد و تراشه‌های قدیمی‌تر نیز طی هفته‌های آینده، این وصله‌ی امنیتی را دریافت خواهند کرد.

مارک پیپرمستر، مدیر ارشد فناوری AMD، در این خصوص می‌گوید:

اگرچه ما باور داریم که معماری پردازنده‌های AMD، آسیب‌پذیری آن‌ها در برابر نسخه‌ی دوم [Spectre] را دشوار می‌کند؛ اما ما به همکاری نزدیک خود با سایر فعالان حوزه [برای مقابله] با این آسیب‌پذیری، ادامه خواهیم داد. 

منبع reuters
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده