اپل سال آینده با تاچ آیدی خداحافظی می‌کند

اپل سال آینده با تاچ آیدی خداحافظی می‌کند

طبق ادعای یک تحلیل‌گر مطلع، فناوری تشخیص هویت اپل موسوم به فیس آی‌دی، سال آینده در تمام آیفون‌ها و آیپد‌های این شرکت مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

به گفته‌ی تحلیل‌گر KGI، مینگ چی کو، کوپرتینویی‌ها سال آینده به‌طور کامل با سیستم شناسایی به‌وسیله‌ی اثر انگشت که آن‌ را تاچ‌ آی‌دی می‌نامند خداحافظی خواهند کرد و در تمام گوشی‌های خانواده‌ی آیفون از فناوری مبتنی بر سنجش عمق استفاده خواهد شد.

بر اساس اطلاعاتی که در اختیار وب‌سایت اپل‌اینسایدر قرار گرفته است، اپل در نظر دارد با آوردن فناوری شناسایی مبتنی بر سنجش عمق، موسوم به فیس آی‌دی به تمام مدل‌های آیفون در سال ۲۰۱۸، از رقبای اندرویدی‌ پیشی گیرد. این عمل حرکتی قابل توجه از سوی کوپرتینونشین‌ها است، چرا که این شرکت از زمان عرضه‌ی آیفون ۵ اس، به‌ مدت چهار سال از تاچ آی‌دی به‌عنوان تنها روش شناسایی بیومتریک استفاده کرده‌ است. اما این شرکت اکنون در نظر دارد تاچ آی‌دی را در آیفون‌هایش با فیس آی‌دی جایگزین کند، همچنین قطعا این مسئله برای دیگر دستگاه‌های ساخت این شرکت صدق خواهد کرد.

کو می‌گوید:

ما معتقدیم، مدل‌های جدید به واسطه‌ی تفاوت‌هایشان، [نسبت به رقبای خود] برتری خواهند داشت. این تفاوت‌ها شامل تجربه‌ی کاربری یکپارچه، طراحی تمام صفحه، سیستم تشخیص چهره مبتنی بر فناوری True Depth و پایش عمق [موسوم به] فیس آی‌دی و برنامه‌های واقعیت ترکیبی هستند.

گفته‌های امروز کو بازتاب دهنده‌ی پیش‌بینی‌های قبلی وی در ماه سپتامبر مبنی بر بازنشسته شدن فناوری تاچ آی‌دی در سال ۲۰۱۸ است. وی همچنین پیش‌بینی کرده بود که این مسئله با واکنش عمومی مثبتی همراه خواهد بود.

face id

طی مراسم ماه گذشته‌ی اپل، برخی از اعضای رسانه‌ها موفق شدند نگاهی کوتاه به آیفون ۱۰ اپل داشته باشند، اما تا کنون هیچ شخصی خارج این شرکت امکان بررسی کامل دوربین سنجش عمق موجود در این گوشی را نداشته است. بنا بر ادعای وب‌سایت اپل‌اینسایدر، تجربه‌ی کوتاه آن‌ها در استفاده از ویژگی فیس آی‌دی طی کنفرانس اپل، نشان می‌داد که فیس آی‌دی برای تشخیص چهره‌ی افراد گاهی سخت‌گیرانه عمل می‌کند؛ البته این مسئله را نمی‌توان عملکردی منفی برای یک سیستم تشخیص هویت امن به‌حساب آورد.

به‌گفته‌ی کو، هرچند فناوری سنجش عمق اپل هنوز مورد استفاده‌ی عمومی قرار نگرفته تا بتواند توانایی‌هایش را به اثبات برساند؛ اما تولید‌کنندگان گوشی اندروید از هم‌اکنون به‌دنبال راهکارهایی مشابه برای استفاده در محصولات خود هستند.

پیش از معرفی آیفون ۱۰ و فناوری فیس آی‌دی، تولید‌کنندگان گوشی‌ اندروید، روی بهبود تدریجی حسگرهای اثر انگشت نوری موجود، از جمله قرار دادن این حسگر زیر نمایشگر تمرکز داشتند. در این رابطه، سال گذشته اعلام شد که اپل نیز در تلاش است تا حسگر تاچ آی‌دی را به قسمت زیر نمایشگر منتقل کند. پس از آن نیز خبرهایی منتشر شد مبنی بر اینکه کوپرتینویی‌ها، پس از مواجه شدن با چالش‌های فنی بزرگ، تلاش‌های خود در این زمینه را خاتمه داده‌اند. همچنین، برخی گزارش‌ها ادعا می‌کردند که اپل تمام تلاش خود را بر فناوری فیس آی‌دی متمرکز کرده است.

طبق گفته‌های کو، برخی تولید‌کنندگان چینی ممکن است در نیمه‌ی اول سال ۲۰۱۸ عرضه‌ی گوشی‌هایی با حسگر اثر انگشت زیر نمایشگر را شروع کنند؛ اما به دلیل محدودیت‌های تولید، عرضه‌ی این گوشی‌ها کند خواهد بود. فناوری سنجش عمق سه بعدی نیز احتمالا بین نیمه‌ی دوم ۲۰۱۸ تا نیمه‌ی اول ۲۰۱۹ به بلوغ خواهد رسید که موجب خواهد شد استفاده از این فناوری فراگیرتر شود.

این تحلیل‌گر پیش‌تر نیز اظهار کرده بود که اپل دوربین‌های True Depth خود را به آیپد‌های ۲۰۱۸ خواهد آورد. این مسئله منجر به تثبیت جایگاه فناوری فیس آی‌دی در میان دستگاه‌های همراه تولیدشده توسط این شرکت خواهد شد.

آیفون ۱۱ / آیفون ۱۱ پرو

برای مطالعه‌ی تمام مطالب مرتبط با گوشی‌های جدید اپل شامل مشخصات فنی، قیمت، تصاویر و ویدیوی نگاه نزدیک، به صفحه‌‌های آیفون 11 پرو، آیفون 11 پرو مکس و آیفون 11 مراجعه کنید.

منبع Apple Insider

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید