ویکی لیکس: جاسوس‌افزار Athena ویندوز 10 را هدف قرار داده است

یک‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
ویکی‌لیکس به‌تازگی اسنادی فاش کرده است که نشان می‌دهند جاسوس‌افزار Athena ویندوز 10 را هدف قرار داده است.
تبلیغات

کمی پس از متهم کردن جولیان آسانژ (برنامه‌نویس استرالیایی و مؤسس ویکی‌لیکس)، او اعلام کرده بود که جنگ علیه سیا تازه شروع شده است. حالا به نظر می‌رسد بر اساس اسنادی که به‌تازگی از سوی ویکی‌لیکس منتشر شده، سیستم عامل جدید مایکروسافت مورد حمله قرار گرفته است.

در افشاگری جدید ویکی‌لیکس، جاسوس‌افزاری با کدنام Athena که مشخص نیست چه کسی آن را کد نویسی کرده، تمامی نسخه‌های ویندوز، از ویندوز ایکس‌پی تا ویندوز ۱۰ را مورد هدف قرار داده است. این مشکل امنیتی آگوست ۲۰۱۵ و کمی از پس از انتشار ویندوز ۱۰ بروز کرده و به نظر می‌رسد یک شرکت خصوصی مستقر در همپشایر به نام Siege Technologies در تولید آن دست داشته است.

این Spyware به مهاجمین اجازه می‌دهد به کل سیستم‌های کامپیوتری دسترسی داشته باشند و اطلاعات سرقت شده را به CIA بفرستند، آن‌ها را حذف کنند یا روی نرم‌افزارهای مختلف بارگذاری کنند.

ویکی‌لیکس گفته است:

به‌محض نصب جاسوس‌افزار آتنا، این بدافزار قابلیت دیده‌بانی خود را فعال می‌کند و با بارگذاری و تخلیه‌ی فایل‌ها برای انجام وظایف مشخص و انتقال اطلاعات، به دایرکتوری‌های مختلف سیستم هدف دسترسی پیدا می‌کند. این بدافزار به اپراتور اجازه می‌دهد در زمان انجام کار تنظیمات را تغییر دهد تا بتواند هر طور که می‌خواهد کارش را انجام دهد.

این جاسوس‌افزار به‌طور ویژه‌ای برای دور زدن نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس مانند کسپرسکی طراحی شده است.

هفته‌ی گذشته نیز حملات بدافزاری با نتایج مخرب مشابه گزارش شد که توسط سازندگان باج‌افزارها تولید شده بود. به نظر می‌رسد مایکروسافت نسبت به این فرایندهای مخرب آگاه است و تلاش می‌کند تا با ارائه‌ی وصله‌های امنیتی مشکل را برطرف کند. در حال حاضر بهترین پیشنهاد استفاده از سیستم‌های ابری برای پشتیبان‌گیری و بروزرسانی مداوم ویندوز است؛ چرا که در ویندوز ۱۰ استفاده از برنامه‌ی خودکار بروزرسانی سیستم پیشنهاد نمی‌شود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات