جان مک آفی: آیفون را در کمتر از سه هفته هک و کدگشایی می کنیم

جمعه ۳۰ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۷
مطالعه 3 دقیقه
پس از حملات تروریستی سن برناردینو در کالیفرنیای آمریکا، نهادهای امنیتی آمریکایی فشارهای مضاعفی را به اپل وارد می‌کنند تا امکان دسترسی به اطلاعات آیفون یکی از مهاجمان را از طریق یک روزنه‌ی امنیتی فراهم کند، اما تیم کوک با واکنش به این موضوع، با رد این درخواست، حمایت افرادی نظیر ساندار پیچای را نیز برانگیخت. حال جان مک آفی نیز با حمایت از نقطه نظرات کوک، مدعی شده می‌تواند در طول سه هفته آیفون را کدگشایی کند. با زومیت همراه باشید.
تبلیغات

اواخر سال ۲۰۱۵ میلادی دو مهاجم در سن برناردینوی کالیفرنیا با حمله به یک ساختمان چندین نفر را مورد حمله قرار دادند. FBI با در اختیار داشتن آیفون 5c یکی از مهاجامان درصدد آن است تا با کسب اطلاعات بیشتر از این گوشی هوشمند، سرنخ‌های دیگری را نیز از مهاجمان به دست آورده و تحقیقات خود را به پیش ببرد. این نهاد امنیتی فشارهای مضاعفی را به اپل وارد می‌کند تا یک روزنه‌ی امنیتی را در iOS ایجاد کند و ازاین طری FBI قادر باشد تا اطلاعات مهاجم مورد نظر را از آیفون بیرون کشیده و تحقیقات خود را ادامه دهد.

درخواست دولتمردان آمریکا برای ایجاد یک Backdoor در iOS باعث شده تا بسیاری از فعالین در دره‌ی سیلیکون به این موضوع واکنش نشان دهند. ابتدا تیم کوک با انتشار نامه‌ای سرگشاده چنین درخواستی را به باد انتقاد گرفته است. تیم کوک به این موضوع اشاره کرده که این درخواست درصورت برآورده شدن تنها برای یکبار مورد استفاده نگرفته و در صورت بروز موارد مشابه، دوباره از سوی دولتمردان در دستور کار قرار خواهد گرفت. وی همچنین به این موضوع اشاره کرده که لو رفتن این روزنه‌ی امنیتی که در اختیار دولتمردان است، امنیت ملی آمریکا را به خطر می‌اندازد. وی تضمین‌های ارائه شده برای حفظ و نگهداری از این روزنه را کافی ندانسته و آن را غیرممکن خوانده است. تیم کوک به این موضوع اشاره کرده که دولت آمریکا درخواستی غیرعقلانی را مطرح کرده و از این کمپانی می‌خواهد تا امکان جاسوسی از کاربران خود را فراهم کند.

ساندار پیچای، مدیرعامل گوگل نیز به این موضوع واکنش نشان داده و از تیم کوک و نقطه نظر وی حمایت کرده است. یکی دیگر از افراد شناخته شده در دنیای فناوری که به حمایت از تیم کوک برخواسته و سیاست در پیش گرفته شده توسط دولتمردان آمریکایی را به باد انتقاد گرفته، حان مک آفی، یکی از کارشناسان و متخصصان دنیای امنیت است.

مک آفی که موسس و مدیرعامل کمپانی با نام خود است، مواضع و توانایی‌های دولتمردان آمریکا و نهادهای امنیتی این کشور را در مورد جنگ‌های سایبری بسیار ضعیف عنوان کرده است. وی با اشاره به حکم دادگاه در مورد درخواست از اپل برای قراردادن یک روزنه امنیتی، این موضوع را به خطر انداختن امنیتی ملی آمریکا عنوان کرده است. جان مک آفی مدعی شده که با استفاده از متخصصان امنیتی و هکرهای شناخته شده و کاربلدی که در اختیار دارد، می‌تواند آیفون اپل را در کمتر از سه هفته هک کند. وی این موضوع را طی یک پیشنهاد جدی به FBI ارائه کرده تا از این طریق فشارهای وارد شده به اپل برای قراردادن یک روزنه امنیتی در iOS متوقف شود. باید دید که FBI در پاسخ به این پیشنهاد چه خواهد گفت.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات