بهترین آنتی‌ویروس از نظر دقت و سرعت؛ اردیبهشت 93

سه‌شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۳ - ۲۲:۱۱
مطالعه 5 دقیقه
بهترین آنتی‌ویرویس‌ها براساس جدیدترین بررسی آنتی‌ویروس‌های مختلف از AV-test را مشاهده کنید.
تبلیغات

خلاصه بگوییم یک آنتی‌ویروس خوب، فقط ضد ویروس نیست.همان‌طور که اشاره شد، کارهای مهم‌تری هم انجام می‌دهد. با هوش مصنوعی به بررسی نحوه‌ی عملکرد نرم‌افزارها می‌پردازدو از آلوده شدن سیستم‌عامل به کرم‌ها و تروجان‌هایی که ممکن است از طریق شبکه یا اینترنت وارد کامپیوتر شده باشند، جلوگیری می‌کند.اما به هر حال فاکتور اصلی سرعت و دقت است.

آنتی‌ویروس‌های قدرتمند علاوه بر بانک داده‌ی خوبی که سریعاً بروز می‌شود تا گرفتار ویروس‌های جدید نشوید، از هوش مصنوعی موسوم به HIPS استفاده می‌کنند که برای رفتارسنجی و ممانعت از دسترسی‌های مشکوک به منابع مهم سیستم‌عامل مثل رجیستری ویندوز و حافظه‌ها طراحی شده و روز به روز پیشرفته‌تر می‌شود. لایه‌های حفاظتی پیشرفته‌ای مثل Anti-ARP Spoofing برای مقابله با حملاتی که در آن IP هکر واقعی نیست یا بلوکه کردن دسترسی به رجیستری، واسط‌هایی مثل COM، فایل‌های خاصی که کاربر مشخص می‌کند و بسیاری موارد دیگر در آنتی‌ویروس‌های امروزی متداول شده است و باید به خوبی از آنها بهره برد.

با مراجعه به AV-test می‌توانید بررسی آنتی‌ویروس‌ها در محیط سیستم‌عامل ویندوز 8 و 8.1 را بررسی کنید. این وب‌سایت در بررسی خود بسیار جدی است و عوامل مختلفی را زیر ذره‌بین می‌گذارد و خوشبختانه خبری از اصطلاحات پیچیده‌ی دنیای آنتی‌ویروس و فایروال نیست. بهتر است توضیحی در مورد یکی از آنتی‌ویروس‌ها به عنوان نمونه بدهیم تا نحوه‌ی بررسی کاملاً روشن شود.

برای بررسی آنتی‌ویروس رایگان AVG که نسخه‌ی پولی هم دارد، به این آدرس مراجعه کنید.

دقت در شناسایی بدافزارها

فاکتور اول و در واقع مهم‌ترین فاکتور، محافظت یا Protection است. محافظت در برابر بدافزارهایی مثل ویروس، کرم‌ها و تروجان‌ها بررسی شده است. به تصویر زیر توجه کنید:

av-test-1

138 نمونه بدافزار نوظهور که هنوز یک روز از عمرشان در فضای اینترنت نگذشته انتخاب شده است. آنتی‌ویروس مورد بحث در ماه آوریل معادل اردیبشهت امسال، 96 درصد موارد را به درستی شناسایی کرده است. در ماه قبل یعنی اسفند 92، 94 درصد شناسایی شده بودند. میانگین آنتی‌ویروس‌ها، رکورد 94 درصدی است. این تست یک آزمون واقعی و مطابق با کاربردهای روزانه‌ی ماست؛ از این رو بسیار حائز اهمیت است.

دومین تست بسیار گسترده‌تر است؛ 20646 بدافزار که در 4 هفته‌ی ماه قبل از بررسی به خوبی گسترش یافته‌اند، به آزمایشگاه آنتی‌ویروس سپرده می‌شوند تا مشخص شود که سازنده‌ی آن تا چه حد در بهینه‌سازی و افزودن اطلاعات ویروس‌های جدید به بانک داده‌های خود، کوشا بوده است. در این تست AVG حدود 99 درصد موارد را شناسایی می‌کند. میانگین آنتی‌ویروس‌های دیگر 98 درصد است.

سرعت عمل، با نصب این آنتی ویروس سیستم چه قدر کندتر می‌شود؟

سرعت عمل و به اصطلاح سبک‌بودن نرم‌افزارها و به ویژه آنتی‌ویروس، عامل مهمی در انتخاب نرم‌افزار مورد علاقه محسوب می‌شود. برخی آنتی‌ویروس‌ها در بوت‌شدن ویندوز، طوری اجرا می‌شوند که زمان بوت‌شدن در حد زیادی افزایش می‌یابد. برخی نیز به هنگام اجرای هر نرم‌افزار ساده‌ای، طوری وارد عمل می‌شوند که کندتر شدن سیستم کاملاً محسوس است. برخی هنگام مرور فایل‌ها از طریق اکسپلورر ویندوز به اسکن‌کردن دقیق می‌پردازند و سرعت‌عمل پایین می‌آید. همه‌ی موارد حائز اهمیت را AV-test آزموده است. به تصویر زیر توجه کنید تا توضیح دهیم:

av-test-2

پس از نصب آنتی‌ویروس، مشاهده‌ی وب‌سایت‌ها، دانلود نرم‌افزارها، نصب و اجرای نرم‌افزارها و کپی‌کردن اطلاعات کمی کندتر از قبل صورت می‌گیرد که منطقی است؛ اما چه قدر؟ در ماه آوریل (دو ماه قبل)، آنتی‌ویروس AVG این انجام این امور را به طور متوسط 2 ثانیه کندتر کرده است. میانگین آنتی‌ویروس‌های دیگر 3 ثانیه است. شایان ذکر است که 5 نمونه تست در این آزمون انجام شده است. جالب است که آنتی‌ویروسی مثل کسپرسکی که چند سال پیش بسیار سنگین و کند بوده، حالا آن قدر سبک شده که تقریباً اثری روی سرعت انجام امور مختلف ندارد! البته چندین آنتی‌ویروس خوب دیگر هم همین وضعیت را دارند؛ در حالیکه میانگین کاهش سرعت، 3 ثانیه است که نشان می‌دهد برخی از آنتی‌ویروس‌ها بسیار سنگین هستند.

آنتی‌ویروس و میزان مفید بودن آن

هر آنتی ویروس در مرور اینترنت ممکن است برخی وب‌سایت‌های آلوده را بلوکه کند؛ ممکن است برخی نرم‌افزارها را به عنوان ویروس یا بدافزار شناسایی کند، در حالیکه کاملاً سالم هستند. ممکن است هنگام نصب نرم‌افزار، پیام‌های بی‌مورد نمایش داده و بعداً در هنگام استفاده و انجام امور خاص، پیام‌های اشتباه خود را تکرار نماید.

در تصویر زیر موارد مورد بحث به صورت جداگانه ذکر شده‌اند:

av-test-3

در ماه آوریل (دو ماه قبل)، 500 وب‌سایت برای تست انتخاب شده که آنتی‌ویروس مورد بحث، هیچ یک را به اشتباه بلوکه نکرده است. البته میانگین آنتی‌ویروس‌های معروف دیگر هم همین است. 826400 نرم‌افزار سالم اسکن شده که در ماه مارس 2 مورد به اشتباه به عنوان بدافزار شناسایی شده بود؛ اما در بروزرسانی آوریل، 2 مورد هم حذف شده و رکوردی برابر با میانگین آنتی‌ویروس‌ها دیگر به دست آمده است، صفر مورد تشخیص اشتباه!

هنگام استفاده یا نصب نرم‌افزارها هم با تست 40 نمونه، 0 مورد هشدار اشتباه نمایان شده و همچنین با تستی مشابه، 0 مورد بلوکه‌کردن اشتباه توسط آنتی‌ویروس انجام شده است.

به نظر می‌رسد که در عمل، اکثر آنتی‌ویروس‌ها وظایف خود را به درستی انجام می‌دهند؛ اما به هر حال بهترین‌های سرعت و دقت در تصویر زیر مشخص شده‌اند:

best-av-april-2014-1

سخن آخر توجه به قابلیت‌ها و امکانات

نگاه AV-test به آنتی‌ویروس‌ها از منظر عملکرد و دقت است. اما فرض کنید یک آنتی‌ویروس ساده در اختیار دارید که تمام ویروس‌ها را شناسایی می‌کند و هنگام مرور اینترنت یا نصب و استفاده از تمام نرم‌افزارها، کاملاً مراقب است و هیچ اشتباهی نمی‌کند. آیا چنین آنتی‌ویروسی برای شما کافی است؟

پاسخ منفی است. بسته به اینکه چه استفاده‌ای از فایروال و آنتی‌ویروس داشته باشید، به امکانات مناسب نیاز دارید. برخی آنتی‌ویروس‌ها به همراه فایروال قدرتمند عرضه می‌شوند که استفاده از آن ساده است و برخی راهکار ساده‌ای برای بلوکه‌کردن اتصال نرم‌افزارها به اینترنت یا شبکه ندارند.

امکانات و سهولت استفاده، یک عامل کلیدی است. ممکن است نتوان یک آنتی‌ویروس را به صورت آفلاین به‌روز کرد. در این صورت اگر بخواهید در جایی که دسترسی به اینترنت ندارید از آن استفاده کنید، با مشکل مواجه می‌شوید.

به هر صورت در این مقاله قصد معرفی وب‌سایتی برای ارزیابی صحت عملکرد و سرعت آنتی‌ویروس‌ها را داشتیم. بحث‌کردن در مورد امکانات و قابلیت‌های هر یک از آنتی‌ویروس‌ها، مستلزم بررسی کامل آن است.

شما از چه آنتی‌ویروسی استفاده می‌کنید؟ عملکرد و سرعت آن را چطور ارزیابی می‌کنید؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات