زیکا چند بار به ایران آمده است؟

یک‌شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۹:۱۲
مطالعه 3 دقیقه
زیکا ویروسی است که به وسیله‌ی پشه ناقلش این روزها نقل محافل است. این ویروس تا کنون کشورهای آمریکای جنوبی را به خود آغشته کرده و برزیل هدف اصلی این ویروس است. اما آیا می‌دانید تا به حال این ویروس و پشه ناقلش چند بار به ایران آمده‌اند؟ همراه زومیت باشید.
تبلیغات

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت احتمال ورود ویروس زیکا به کشور را بسیار کم دانست و از وجود نظام مراقبت فعال در کشور برای کنترل حشره‌ی ناقل این بیماری اطلاع داد.

محمدمهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر اعلام کرد که خطر ورود و انتقال زیکا به کشور ما پایین است؛ چراکه از ۴ سال گذشته نظام مراقبت فعالی برای کنترل حشره‌ی ناقل این بیماری در کشور راه‌اندازی کرده‌ایم و رد پای پشه‌ی زیکا را رصد می‌کنیم.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در مورد تعداد حضور زیکا و پشه‌ی ناقل این بیماری توضیح داد:

در طول این مدت تنها سال گذشته در مناطق بسیار کوچکی در کشور این حشره را یافتیم که بلافاصله اقدامات سرکوب گرایانه برای کنترل این عامل انجام شد و خوشبختانه دیگر موردی نداشتیم. اما در بعضی کشورهای همسایه این پشه وجود دارد و به همین دلیل ما با حساسیت بیشتری این موضوع را دنبال می‌کنیم. مناطقی که این پشه در آن مشاهده شده، تحت کنترل قرار دارند. موردی از این بیماری در ایران و کشورهای همسایه و به طور کلی در منطقه خاورمیانه در شمال آفریقا گزارش نشده است. اگر پشه "آئدس" که عامل انتقال این بیماری است، در کشور وجود داشته باشد، تعداد آن بسیار محدود است. انتظار داریم این پشه در مناطق گرمسیری و معتدل به خصوص مناطق ساحلی بیشتر باشد. احتمال انتقال انسان به انسان این بیماری بسیار ناچیز و در حد فرضیه است و هنوز اثبات نشده است.

 راه‌های انتقال این بیماری تماس جنسی، تزریق خون آلوده و انتقال از مادر به جنین  است و خانمی که در دوران بارداری مبتلا به این بیماری شود، فرزندی به دنیا می‌آورد که مغز کوچکی دارد و در اصطلاح پزشکی به آن "میکرو سفالی" می‌گویند. انتقال بیماری از طریق سه راه مذکور در حد فرضیه است و بیشتر از آن نیست؛ البته از میان این موارد، فرضیه انتقال از طریق مادر به کودک قوی‌تر است.

البته باید تأکید کنیم که خود نشانه‌های زیکا نسبتاً خفیف بوده و با تب، درد عضلات، مفاصل، ورم چشم و بثورات جلدی همراه است. زیکا معمولا بین دو تا هفت روز طول می‌کشد و به صورت خودکار نیز بهبود می‌یابد. آنچه که نگرانی ایجاد کرده است شدت گسترش  زیکا در آمریکای جنوبی و ارتباط بین افزایش موارد این بیماری با افزایش موارد میکرو سفالی است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت از برنامه‌های مراقبتی برای کنترل حشره‌ی ناقل این بیماری در کشور اطلاع داد و اعلام کرد تا به حال موردی از این بیماری مشاهده نشده است که در خصوص آن نگران شویم.

 این فرد مسئول  خطاب به افرادی که قصد سفر به مناطق بروز این بیماری را دارند، توصیه کرد:

اگر هنگام بازگشت دچار علایمی از این بیماری شدند، حتما به مراکز بهداشتی و درمانی کشور مراجعه کنند. پرسنل مربوطه اقدامات لازم را برای این افراد انجام خواهند داد. توصیه می‌کنیم خانم‌های باردار یا کسانی که هنوز از بارداری خود مطمئن نیستند از مسافرت غیر ضروری به مناطق حضور زیکا تا اطلاع ثانوی خودداری کنند.
تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات