بررسی SSD پایونیر SE20G

حافظه‌ی SSD پایونیر SE20G شاید به‌اندازه‌ی رقبایش شناخته شده نباشد؛ اما با ادعای زیادی پای به میدان گذاشته است. با بررسی این حافظه‌ی M.2 NVMe همراه باشید.

شاید حافظه ذخیره‌سازی را بتوان یکی از قطعات سخت‌افزاری پرتقاضا دانست. این قطعات تقریبا امکان استفاده در لپ تاپ و کامپیوترهای رومیزی را دارند؛ یعنی هر حافظه SSD از نوع SATA را می‌توان در هر دو نوع کامپیوترهای شخصی استفاده کرد. این قطعات از معدود قطعاتی هستند که دارندگان لپ‌تاپ نیز می‌توانند آن‌ها را خودشان تعویض کنند؛ از‌این‌رو، نمی‌توان برای بازار حافظه‌های ذخیره‌سازی افول بزرگی حداقل در آینده‌ی نزدیک متصور بود. اگر به بازه‌ی چهارساله‌ی گذشته و شروع ملموس دوران NVMe‌ها نگاهی بیندازیم، چیزی جز رشد تولید و افزایش تقاضا نخواهید دید. 

حافظه‌های SSD فارغ از فرم‌فکتور و درگاه اتصال از نظر برند به دو دسته تقسیم می‌شوند: دسته‌ی اول، شرکت‌هایی مانند سامسونگ هستند که خود فرایند توسعه‌ی کنترلر و گاه حافظه‌‌های NAND را انجام می‌دهند؛ دسته‌ی دوم، تولیدکنندگانی مانند پایونیر هستند که با ترکیب قطعات ساخت دیگر شرکت‌ها، محصولی واحد تولید می‌کنند. درصد زیادی از تولیدکنندگان SSD در گروه دوم قرار می‌گیرند و از نظر کاربر، تنها محصول نهایی و عملکرد آن اهمیت دارد. پایونیر (Pioneer) بازیگر تازه‌واردی در دنیای SSD‌ها محسوب می‌شود و این موضوع را حتی از صفحه‌ی این محصولات در وب‌سایت رسمی شرکت نیز می‌توان فهمید. 

حافظه‌های M.2 مبتنی‌بر NVMe روی هر مادربرد یا لپ‌تاپی نصب نمی‌شوند؛ بنابراین پیش از خرید چنین محصولاتی، حتما از پشتیبانی‌شدن آن به‌وسیله‌ی کامپیوترتان مطمئن شوید. ناگفته نماند این دسته از حافظه‌‌ها از نسخه‌‌های SATA گاه ۶ برابر نیز سریع‌تر هستند.

حافظه SSD پایونیر مدل Pioneer APS-SE20G

در وب‌سایت پایونیر، اطلاعاتی درباره‌ی سرعت‌های خواندن و نوشتن نسخه‌ی پایه و ۲۵۶ گیگابایتی بررسی‌شده‌ی زومیت یافت نشد؛ اما از روی تجربه می‌توان گفت سرعت‌ خواندن ترتیبی نزدیک به‌ادعای شرکت سازنده، یعنی ۳،۴۰۰ مگابایت‌برثانیه، خواهد بود؛ اما برای مدل ۲۵۶ گیگابایتی سرعت نوشتن بیشتر از ۱،۲۰۰ مگابایت‌برثانیه را متصور نیستیم. مدل‌های ۱۲۸ و ۲۵۶ گیگابایتی عموما سرعت نوشتن متفاوتی درمقایسه‌با نسخه‌های ۵۱۲ و بیشتر دارند؛ از‌این‌رو، حتما توصیه می‌شود پیش از خرید حافظه، سرعت‌های مدنظر را از وب‌سایت رسمی سازنده بررسی کنید. همچنین در وب‌سایت سازنده نامی از کنترلر و سازنده‌ی NAND‌ها برده نشده است؛ اما با نگاهی به بورد حافظه، کنترلر Phison PS5012-E12 روی آن تشخیص‌دادنی بود. Phison را بیشتر به کنترلرهایش در محصولات میان‌رده می‌شناسیم؛ اما PS5012 خیزش دوباره این شرکت در بازار پرچم‌داران محسوب می‌شود. این کنترلر رسیدن به سرعت خواندن و نوشتن ۳،۲۰۰ و ۳،۰۰۰ مگابایت‌برثانیه را ممکن می‌سازد.

روی بورد حافظه و روی یک تراشه‌ی دیگر نام ESMT به‌چشم می‌خورد که یک تولیدکننده‌ی NAND و DRAM به شمار می‌آید. با‌توجه‌به اینکه دو NAND با ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت روی حافظه دیده می‌شود، به‌احتمال فراوان تراشه‌ی مذکور DRAM باشد. فراموش نکنیم کنترلر استفاده‌شده نیز از DRAM پشتیبانی می‌‌کند. درادامه، جدول مشخصات فنی این محصول را مشاهده می‌کنید:

مشخصات فنیPioneer APS-SE20G
ظرفیت‌ها۲۵۰ گیگابایت، ۵۰۰ گیگابایت، یک ترابایت، دو ترابایت
کنترلرPhison PS5012-E12
نوع رابطPCIe Gen3x4 NVMe 1.3
نوع و سازنده‌ی NANDنامشخص از نوع TLC
وزن۱۰ گرم
ابعاد۸۰ در ۲۲ 
فرم‌فکتورM.2
طول عمر اعلامی سازنده۱۶۰ با معیار TBW برای مدل ۲۵۶ گیگابایت
۳۵۰ با معیار TBW برای مدل ۵۱۲ گیگابایت
۷۲۰ با معیار TBW برای مدل یک ترابایت
۱۶۰۰ با معیار TBW برای مدل ۲ ترابایت
DRAMدارد

همان‌طورکه مشاهده می‌شود، ارقام مربوط به TBW برای این حافظه کمی بیشتر از بسیاری از رقبای خود است؛ اما این را نمی‌توان پیش‌بینی کرد که در عمل چقدر عمر خواهد کرد. دمای کاری نیز ۰ تا ۷۵ درجه‌ی سلسیوس اعلام شده است که در آزمایش‌های ما، حتی در ریختن فایل‌های حجیم و بنچمارک سنگین دما بیشتر از ۵۸ درجه سلسیوس نرفت. 

حافظه‌‌ی اس اس دی پایونیر مدل SE20G را MIT Group برای بررسی دراختیار زومیت قرار داده است. ازطریق بخش محصولات زومیت و با مقایسه قیمت SSD ای دیتا، SSD وسترن، SSD سامسونگ و دیگر برندهای معتبر با یکدیگر می‌توانید به‌راحتی ارزان‌ترین فروشنده‌ی معتبر محصول موردنظر خود را یافته و از آن خرید کنید. 

حافظه SSD پایونیر مدل Pioneer APS-SE20G

پیش از پرداختن به مبحث عملکرد و بنچمارک‌ها، کمی درباره‌ی تفاوت میان حافظه‌های SATA و NVMe صحبت خواهیم کرد. باتوجه‌به پیشرفت درگاه‌های مبتنی‌بر PCIe و صنعت حافظه‌ها، ساتا به محدودکننده‌ی پتانسیل تبدیل شده است؛ یعنی مسیر محدود انتقال داده در این رابط، تنها از بخشی از قدرت حافظه استفاده می‌کند. بااین‌همه، رابط SATA هنوز همه‌گیرتر و پراستفاده‌تر است و قیمت حافظه‌های مبتنی‌بر آن نیز کمتر از نمونه‌های NVMe است. قیمت گران حافظه‌های NVMe درمقایسه‌با نمونه‌های SATA یکی از عوامل مهم اقبال کمتر به آن‌ها است؛ اما حافظه‌های خوش‌قیمت NVMe، به‌ویژه در ظرفیت‌های ۱۲۸ و ۲۵۶ گیگابایتی، در بازار موجود هستند. 

در این محصول، از هیت‌سینک خبری نیست و پایونیر از بورد یک‌طرفه‌ی آبی‌رنگ برای قرارگیری تراشه‌ها استفاده کرده است. شرکت سازنده برای پایین نگه‌داشتن قیمت، از لایه‌های فلزی روی کنترلر و پشت بورد نیز بهره نبرده است؛ لایه‌هایی که مشابه آن را در محصولات سامسونگ دیده‌ایم. عرضه در ظرفیت‌های متنوع همانند دیگر رقبا مزیت به‌شمار می‌رود.

حافظه SSD پایونیر مدل Pioneer APS-SE20G

عملکرد

سرعت‌‌های اعلام‌شده‌ی پایونیر برای SE20G نشان‌دهنده‌ی پرچم‌داربودن آن است؛ اما آزمایش‌های زومیت چه می‌گویند؟ بررسی عملکرد را با آزمایش نوشتن فایل ۵۲/۷ گیگابایتی آغاز می‌کنیم که از بخشی به بخش دیگر حافظه کپی می‌شود. زمان انتقال ۳ دقیقه و ۲۳ ثانیه‌ای شکست بزرگی برای حافظه اس اس دی پایونیر مدل SE20G در آزمایش نخست محسوب می‌شود. فرایند نوشتن با سرعت نزدیک به ۹۰۰ مگابایت‌برثانیه آغاز و پس از دو سقوط، با سرعت میانگین ۲۴۰ مگابایت تا انتها با نوسان‌های کوچک ادامه می‌یابد. برای مقایسه‌، از جدول زیر استفاد کنید:

مدل حافظه زمان (ثانیه)سرعت در آغاز انتقال (مگابایت‌برثانیه)سرعت در انتهای انتقال (مگابایت‌برثانیه)
Pioneer APS-SE20G۲۰۳۹۰۰۳۲۰
Lexar NM610۷۸۸۴۰۶۶۰
ADATA XPG SX6000 Lite۷۳۱۴۳۰۷۷۰
Samsung 860 QVO۳۷۵۳۸۰۶۲
Samsung 860 EVO۲۴۱۴۸۰۱۸۵
Samsung 860 PRO۲۱۷۴۷۹۲۵۰
Lexar NS200۴۴۸۵۲۰۱۰۲
Samsung 970 Pro۵۴۲۱۰۰۹۷۰
ADATA XPG SX8200 Pro۴۶:۳۱۸۷۵۹۹۰
Samsung 970 EVO Plus۴۳:۴۱۹۷۰۸۳۰
WD Black SN-750۴۴:۲۱۷۵۰۱۱۰۰
*تمامی بنچمارک‌های ذکرشده در این جدول را زومیت اجرا کرده است.

همان‌طورکه در جدول نیز مشخص است، در این آزمایش، APS-SE20G حتی از نمونه‌های میان‌رده مانند لکسار NM610 و SX6000 Lite ضعیف‌تر عمل کرد. برای اطمینان از صحت نتایج، این آزمایش چهاربار تکرار شد که نتیجه‌ای تقریبا یکسان به‌دست آمد. تصویر زیر نمودار و نوسانات را برای این انتقال فایل نشان می‌دهد:

آزمایش انتقال فایل ۵۲ گیگابایتی - Pioneer SE20G

استفاده از SSD سرعت لودینگ بازی‌ها را تا حد زیادی درمقایسه‌با هارددیسک‌ها افزایش می‌دهد. APS-SE20G در بنچمارک FINAL FANTASY XIV: Shadowbringers با ثبت مجموع زمان لودینگ ۱۷ ثانیه کمی عقب‌تر از رقبای مستقیم خود قرار می‌گیرد. 

مدل حافظه زمان لودینگ (ثانیه)
Pioneer APS-SE20G۱۷:۱۵
Lexar NM610۱۶:۰۵
Samsung 860 QVO۱۹:۵۶
Samsung 860 EVO۱۶:۱۷
Samsung 860 Pro۱۵:۹۲
WD10EZEX۲۸:۰۲
Lexar NS200 - 240GB۱۶:۸۵
ADATA XPG SX6000 Lite - 512GB۱۵:۱۸
 Samsung 970 Pro - 512GB۱۴:۴۴
 ADATA XPG SX8200 Pro -1TB۱۳:۹۱
 Samsung 970 EVO Plus - 1TB۱۴:۵۱
 WD Black SN-750 - 1TB۱۵:۳۷
*تمامی بنچمارک‌های ذکرشده در این جدول را زومیت اجرا کرده است.

لطفا پیش از آغاز بررسی نتایج بنچمارک‌ها، توضیحات کوتاه ارائه‌شده درباره‌ی اصطلاحات به‌کاررفته را مشاهده کنید:

 • Seq Q32T1: انتقال ترتیبی اطلاعات چند ترد و صف اطلاعات با بلوک‌های ۱۲۸ کیلوبایتی
 • 4K Q32T1: انتقال تصادفی چند ترد و صف اطلاعات با بلوک‌های چهارکیلوبایتی
 • Seq: انتقال اطلاعات به‌صورت ترتیبی با بلوک‌های یک‌مگابایتی به‌صورد تک‌ترد و تک‌صف
 • 4K: انتقال تصادفی اطلاعات با بلوک‌های چهارکیلوبایتی به‌صورت تک‌ترد و تک‌صف
 • access time: زمانی‌که طول می‌کشد حافظه برای انتقال داده آماده شود (گاهی با نام Response Time شناخته می‌شود)
 • IOPS: مخفف input/output operations per second و به‌بیان ساده، تعداد عملیات خواندن و نوشتنی که حافظه در یک ثانیه می‌تواند انجام دهد

حافظه SSD پایونیر مدل Pioneer APS-SE20G

بنچمارک CrystalDiskMark

بنچمارک ساده، اما قدیمی CrystalDiskMark عموما برای سنجش سرعت‌های خواندن و نوشتن برحسب مگابایت‌برثانیه کاربرد دارد. رسیدن به سرعت خواندن ۳،۱۰۳ و نوشتن ۱،۰۵۴ در حالت ترتیبی برای مدل ۲۵۶ گیگابایتی به نوعی تصدیق ادعای سازنده است. سرعت خواندن مدل‌‌هایی با ظرفیت بیشتر نیز نباید تفاوت چندانی با اعداد به‌دست‌آمده داشته باشد؛ ولی قطعا سرعت نوشتن آن‌ها فراتر خواهد بود. 

مدل حافظه / خواندن و نوشتن (MB/s)ظرفیتنوع حافظهSeq Q32T14K Q32T1 Seq 4K
Pioneer APS-SE20G۲۵۶ گیگابایتNVMe SSD۳۱۰۳
۱۰۵۴
۵۱۴.۷
۴۴۲.۹
۱۵۴۵
۱۰۵۳
۵۰.۳۴
۱۵۷.۵
Lexar NM610یک ترابایتNVMe SSD۲۰۸۳
۱۶۷۰
۳۵۱/۴
۳۰۱/۳
۱۷۱۷
۱۶۷۲
۵۶/۳۸
۱۶۶/۲
ADATA XPG SX6000 Lite۵۱۲ گیگابایتNVMe SSD۱۷۴۲
۱۲۴۰
۴۲۲/۹
۳۷۹/۹
۱۷۳۶
۱۲۰۸
۴۸/۵۸
۱۱۴/۸
Samsung 860 QVOیک ترابایتSATA SSD۵۵۵/۶
۵۲۴/۷
۳۲۲/۹
۳۰۲/۶
۵۱۷/۱
۵۰۶/۷
۳۴/۸۷
۹۹/۸۰
Samsung 860 EVOیک ترابایتSATA SSD۵۵۵/۳
۵۲۴/۷
۳۱۷/۲
۲۹۹/۰
۵۱۸/۷
۵۰۶/۳
۴۲/۵۰
۹۸/۹۷
Samsung 860 Proیک ترابایتSATA SSD۵۶۲/۱
۵۳۰/۱
۳۲۵/۵
۳۰۲/۳

۵۱۲/۷
۴۸۰/۰

۴۳/۵۳
۱۰۲/۲
Lexar NS200۲۴۰ گیگابایتSATA SSD۵۶۸/۸
۵۱۶/۷
۳۱۱/۱
۲۹۲/۸
۵۳۳/۹
۴۷۶/۳
۳۳/۴
۸۸/۹۸
Western Digital Green۴۸۰ گیگابایتSATA SSD۵۵۸/۷
۴۵۸/۳
۱۲۶/۸
۱۱۴/۸
۴۷۹/۴
۴۱۷/۸
۲۲/۷
۴۳/۶۱
ADATA SU800۵۱۲ گیگابایتSATA SSD۵۶۲
۵۱۸/۸
۳۱۸/۸
۳۰۷/۹
۵۳۰/۹
۴۶۸/۵
۳۷/۱۹
۱۰۱/۵
Samsung 970 Pro۵۱۲ گیگابایتNVMe SSD۳۵۳۵
۲۳۰۰
۴۱۸
۳۲۸.۹
۲۵۷۴
۲۱۲۴
۵۴/۹۵
۱۳۱.۴
ADATA XPG SX8200 Proیک ترابایتNVMe SSD ۳۵۰۳
 ۲۸۲۷/۳ 
 ۴۴۳/۵
 ۳۳۱/۳
۲۶۱۴
۲۲۳۶
۶۱/۲۴
۱۴۴
Samsung 970 Evo Plusیک ترابایتNVMe SSD۳۵۲۴
۳۲۷۸
۴۲۱
۳۴۹/۴
۲۱۴۲
۲۰۳۶
۴۴/۶۱
۱۳۳
 WD Black SN-750یک ترابایتNVMe SSD۳۴۳۹
۳۰۲۰
۴۲۳/۱
۳۳۶/۷
۲۰۰۳
۲۴۵۲
۴۵/۹۴
۱۳۷/۲
 ADATA XPG GAMMIX S11 Pro۵۱۲ گیگابایتNVMe SSD۳۵۰۲
۲۸۶۸/۳ 
۴۳۷/۱
۳۲۷/۲
۲۸۶۸/۳
۲۳۹۲/۶
۶۳/۴۵
۱۴۵/۳
Western Digital WD10EZEXیک ترابایتHDD 7200 RPM۱۶۴/۲
۱۵۹/۵
۰/۹۴۳
۱/۳۱۱
۱۶۳/۸
۱۵۹/۱
۰/۳۰۰
۱/۳۰۳
*تمامی بنچمارک‌های ذکرشده در این جدول را زومیت اجرا کرده است.

ازنظر سرعت خواندن ترتیبی، هنوز مدل‌های نام‌آشنای بازار یک پله بالاتر از محصول تازه وارد پایونیر عمل می‌کنند؛ اما در خواندن و نوشتن تصادفی، بلوک‌های 4K حافظه APS-SE20G پایونیر را سرافراز می‌کند و رقبا را پشت‌سر می‌گذارد. 

بنچمارک HD Tune Pro

ما به‌کمک بنچمارک HD Tune Pro مواردی همچون زمان دسترسی و انتقال فایل و عملکرد در انتقال فایل را بررسی کردیم. آزمایش File Benchmark ازطریق فایلی چهارگیگابایتی انجام می‌شود و زمان دسترسی نیز برای خواندن گزارش شده است.

حافظه ذخیره‌سازی / سرعت خواندن اطلاعاتزمان دسترسیحداکثر سرعتحداقل سرعتمیانگین
میلی‌ثانیهمگابایت‌بر‌ثانیه
Pioneer APS-SE20G۰.۰۶۸۱۷۲۳/۶۷۲۴۱۳۶۲/۲
Lexar NM610۰/۰۳۰۱۵۴۴/۷۱۴۰۴/۱۱۵۳۵
ADATA XPG SX6000 Lite۰/۰۲۵۱۴۴۲/۹۱۱۸۱۱۴۰۸
Samsung 860 QVO۰/۰۴۸۴۱۷/۴۲۷۰/۵۳۳۲/۰
Samsung 860 EVO۰/۰۴۷۴۴۳/۱۲۸۱/۴۳۵۶/۰
Samsung 860 PRO۰/۰۳۴۴۳۹/۷۲۷۹/۵۳۲۳/۶
Lexar NS200۰/۰۳۲۴۲۹/۴۲۵۹/۷۳۵۲/۱
ADATA SU800-۳۷۳/۵۲۸۴۳۳۳/۴
 Western Digital Green-۲۹۱۹۵/۴۱۵۵/۳
Samsung 970 Pro۰/۰۲۱۱۵۹۸/۵۱۴۴۸۱۵۸۹
 ADATA XPG SX8200 Pro۰/۰۱۹ ۱۶۱۸ ۱۳۶۱ ۱۵۹۳
Samsung 970 Evo Plus۰/۰۲۱۱۶۲۹۱۳۸۸۱۶۱۸
 WD Black SN-750۰/۰۲۰۱۵۱۷۱۰۸۹۱۴۹۹
 ADATA XPG GAMMIX S11 Pro-۱۶۲۳۱۳۱۹/۶۱۶۱۰/۵
Western Digital WD10EZEX-۱۹۳/۳۹۳۱۵۱/۹
*تمامی بنچمارک‌های ذکرشده در این جدول را زومیت اجرا کرده است.

زمان دسترسی این SSD تقریبا سه‌برابر حافظه‌های پرچم‌دار دیگر اندازه‌گیری شد؛ اما عملکرد در سرعت‌‌های خواندن بنچمارک اصلی HD Tune Pro نیز رضایت‌بخش نیست. نوسان و اختلاف زیاد بین میانگین و حداکثر سرعت از ضعف‌های Pioneer APS-SE20G در این بنچمارک بود.

حافظه ذخیره‌سازی / سرعت خواندن اطلاعات (نوشتن اطلاعات)ترتیبی برحسب مگابایت‌برثانیه 4KB Random Single IOPS
Pioneer APS-SE20G۲۴۷۹ (۱۰۰۹)۲۵۸۵۸ (۳۶۶۸۳)
Lexar NM610۱۸۲۸ (۱۵۲۰)۱۱۹۷۶ (۳۳۷۹۲)
ADATA XPG SX6000 Lite۱۴۵۸ (۱۱۴۶)۵۷۷۲ (۳۵۰۱۳)
Samsung 860 QVO۵۱۱ (۴۸۷)۶۱۱۹ (۲۲۳۸۵)
Samsung 860 EVO۵۱۲ (۴۸۵)۱۰۲۱۰ (۲۵۹۹۴)
Samsung 860 PRO۵۱۱ (۴۸۷)۹۶۰۶ (۲۶۰۵۲)
Lexar NS200۵۲۳ (۴۷۸)۸۵۷۷ (۲۴۸۲۰)
ADATA SU800۵۱۱.۲ (۴۵۹.۲)۷۷۵۳ (۲۸۸۰۱)
Western Digital Green۵۱۰ (۴۴۳)۳۶۷۶ (۵۸۱۲)
Samsung 970 Pro۲۷۹۵ (۲۰۸۷)۱۴۰۱۴ (۴۱۰۷۸)
 ADATA XPG SX8200 Pro۲۶۷۹ (۲۳۳۲)۱۴۸۱۶ (۴۶۴۱۱)
Samsung 970 Evo Plus۲۷۰۶ (۲۴۴۷)۱۵۰۸۲ (۴۱۷۳۶)
 WD Black SN-750۲۹۳۰ (۲۵۵۱)۱۰۲۹۷ (۴۳۵۱۸)
 ADATA XPG GAMMIX S11 Pro۲۹۰۲ (۲۴۱۸)۱۵۵۷۹ (۴۵۴۳۳)
ٰWestern Digital WD10EZEX۱۴۳/۵ (۱۴۲.۵)۵۹ (۳۱۴)
*تمامی بنچمارک‌های ذکرشده در این جدول را زومیت اجرا کرده است.

خواندن تصادفی با بلوک‌های نسبتا کوچک 4K نیز باردیگر بهتر از رقبا اندازه‌گیری شد؛ اما در نوشتن تصادفی برحسب IOPS، هنوز اختلاف با دیگر پرچم‌داران بازار کم نیست که احتمالا به‌دلیل ظرفیت اندک مدل بررسی‌شده‌ی ما است. 

حافظه SSD پایونیر مدل Pioneer APS-SE20G

بنچمارک AS SSD

بنچمارک AS SSD با درنظرگرفتن چهار مؤلفه‌ی سرعت ترتیبی، انتقال 4K و 4K با ۶۴ ترد، زمان دسترسی در هر دو بخش نوشتن و خواندن دو امتیاز و یک امتیاز کلی ارائه می‌دهد.

حافظه ذخیره‌سازی / سرعت خواندن اطلاعاتامتیاز خواندنامتیاز نوشتنامتیاز کلی
Pioneer APS-SE20G۱۳۶۷۱۲۰۴۳۲۱۹
Lexar NM610۱۰۶۱۱۰۲۵۲۶۲۴
Samsung 860 QVO۴۲۹۴۹۰۱۱۴۴
Samsung 860 EVO۴۶۱۴۹۰۱۱۹۷
Samsung 860 PRO۴۶۴۴۹۴۱۲۰۵
Lexar NS200۴۷۷۴۸۰۱۲۱۳
Samsung 970 Pro۱۶۰۰۲۴۹۴۴۸۹۶
 ADATA XPG SX8200 Pro۱۶۴۰۱۸۲۴۴۲۹۹
Samsung 970 Evo Plus۲۲۲۵۲۲۰۶۵۴۹۶
 WD Black SN-750۱۹۹۵۲۴۵۱۵۴۳۳
*تمامی بنچمارک‌های ذکرشده در این جدول را زومیت اجرا کرده است.

انتظار امتیاز بیشتری در بخش خواندن از Pioneer APS-SE20G داشتیم. برای مقایسه‌ای منصفانه، اگر تنها امتیاز خواندن را در نظر بگیریم، هنوز سری ۹۷۰ سامسونگ، SX8200 Pro و سری بلک وسترن‌دیجیتال بهتر عمل می‌کنند. زمان دسترسی در این آزمایش نیز، بیشتر از رقبا به‌دست آمد و به‌نوعی نتایج HD Tune Pro را تصدیق کرد.

بنچمارک‌ Anvil's Storage Utilities

بنچمارک Anvil's Storage Utilities بخش‌هایی مانند سرعت پاسخ و سرعت نوشتن و خواندن و IOPS را بررسی و درپایان با نمراتی مجموع عملکرد در بخش خواندن و نوشتن را گزارش می‌کند. نتایج زیر با درنظرگرفتن Test Size سی‌ودو گیگابایت به‌دست آمده‌اند:

حافظه ذخیره‌سازی / امتیازخواندن نوشتن
Pioneer APS-SE20G۲۶۵۱۲۴۱۶
Lexar NM610۳۸۲۵۲۸۲۸
 ADATA XPG SX6000 Lite۲۸۵۵۲۹۷۵
Samsung 860 QVO۲۰۲۱۲۷۰۰
Samsung 860 EVO۲۳۳۴۲۸۰۱
Samsung 860 Pro۲۳۱۲۲۸۳۲
Lexar NS200۱۶۴۱۲۵۷۳
Samsung 970 Pro۶۱۷۲۹۴۵۴
 ADATA XPG SX8200 Pro۵۳۲۹۸۶۵۰
Samsung 970 Evo Plus۵۱۳۸۹۹۵۰
 WD Black SN-750۴۴۵۱۹۵۶۶

 APS-SE20G از آزمون سنگین ۳۲ گیگابایتی انویل سربلند بیرون نیامد و در حدواندازه‌ی حافظه‌ای قدرتمند ظاهر نشد. در این آزمون، چندین مرحله‌ی انتقال پشت‌سر‌هم انجام می‌شود. 

حافظه SSD پایونیر مدل Pioneer APS-SE20G

جمع‌بندی

 APS-SE20G در آزمایش‌ها نشان داد پایونیر فعلا تا تولید محصول کم‌نقص فاصله دارد. شکست در آزمایش نوشتن فایل حجیم و آزمایش نسبتا سنگین Anvil's Storage Utilities و زمان دسترسی نه‌چندان مناسب فقط برخی مواردی هستند که نشان می‌دهند با محصولی کم‌نقص مواجه نیستیم. در بررسی وسترن‌دیجیتال بلک نیز شاهد بودیم در برخی آزمایش‌ها، نتایجی عالی به‌دست آمد و در برخی دیگر، به‌دلیل مشکلات احتمالی فرم‌ور حافظه دربرابر رقبا حرفی برای گفتن نداشت. 

وقتی از خرید سخن به‌میان می‌آید، از تازه‌واردانی همچون APS-SE20G انتظار می‌رود حداقل با قیمتی ارزان‌تر از رقبا جایگاه خود را تثبیت و پذیرش ضعف‌ها را منطقی‌تر کنند. SE20G در برخی از آزمایش‌های ما نشان داد ظرفیت درخورتوجهی دارد که سرعت خواندن و نوشتن بسیار رضایت‌بخش در بلوک‌های کوچک یکی از آن‌ها است.

در بخش حافظه‌ های ذخیره‌سازی محصولات زومیت می‌توانید مشخصات و قیمت SSD، قیمت هارد، فلش مموری و کارت حافظه را با یکدیگر مقایسه کرده و با بهترین قیمت از فروشگاه‌های اینترنتی معتبر خریداری کنید.

نکات مثبت

 • رسیدن به سرعت خواندن و نوشتن ادعا‌شده‌ی سازنده
 • سرعت چشمگیر در خواندن و نوشتن بلوک‌های 4K

نکات منفی

 • زمان دسترسی بدتر از رقبا
 • عملکرد ضعیف در آزمایش نوشتن فایل حجیم
 • عملکرد ضعیف در آزمایش‌های سنگین Anvil's Storage Utilities

منبع زومیت
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده