اینتل می‌گوید هنوز علت کرش کردن پردازنده‌های Core i9 نسل ۱۳ و ۱۴ را پیدا نکرده است

شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۵۶
مطالعه 1 دقیقه
بنچمارک پردازنده‌ی اینتل Core i9-13900K
اینتل به اظهارات رسانه‌ها در مورد کرش کردن پردازنده‌های Core i9 واکنش نشان داد.
تبلیغات

ظاهراً علت اصلی خرابی‌های پردازنده اینتل مدل Core i9 فعلاً یافت نشده و گزارش‌های منتشرشده مورد تأیید اینتل نیستند. این شرکت همچنان در حال بررسی گزارش‌های کاربران در مورد مشکلات عملکرد در پردازنده‌های نسل سیزدهم و چهاردهم (مدل‌های K/KF/KS) است.

به گزارش تامز هاردور و به گفته‌ی اینتل، دلیل اصلی مشکل، باگ سیستم eTVB نیست. ویژگی eTVB در صورت وجود توان کافی و دمای مناسب پردازنده، فرکانس هسته‌ها را فراتر از حداکثر فرکانس توربو می‌برد.

سایت Igor's Lab ادعا می‌کند سندی داخلی را به دست آورده و در آن علت اصلی مشکل، «مقدار نادرست در الگوریتم میکروکد مرتبط با ویژگی eTVB» عنوان شده است.

فناوری eTVB یک ویژگی اختصاصی برای پردازنده‌های Raptor Lake اینتل، به‌ویژه مدل‌های Core i9 است. این فناوری باعث افزایش عملکرد در بازی‌ها و برنامه‌هایی می‌شود که به سرعت کلاک بالا نیاز دارند.

ظاهراً زمانی که تراشه‌ی Core i9 در معرض ولتاژهای بالا قرار می‌گیرد، تغییراتی در حداقل ولتاژ کاری آن اعمال می‌شود و همین موضوع مشکلاتی به بار می‌آورد. ظاهراً اینتل می‌تواند این مشکل خاص را با به‌روزرسانی فرم‌ور برطرف کند؛ اما علت اصلی مشکلات همچنان شناسایی نشده است.

اینتل پیش‌تر گفته بود تولیدکنندگان مادربرد باید فعال‌سازی ویژگی‌های ایمنی را در اولویت قرار دهند و ازطریق فرم‌ور، عملکرد پردازنده‌ها را محدود نکنند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات