انویدیا با تولید CPU بلای جان اینتل می‌شود؟

جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۲:۰۰
مطالعه 2 دقیقه
طرح گرافیکی لوگو انویدیا / Nvidia روی پردازنده گرافیکی کلاس لپ تاپ RTX 3000
انویدیا احتمالاً در آینده‌ای نه‌چندان دور وارد بازار پردازنده‌های مرکزی می‌شود تا اینتل را بیش‌از‌پیش به چالش بکشد.
تبلیغات

عملکرد موفق انویدیا در بازار هوش مصنوعی موجب شده‌ است تا گمانه‌زنی درباره‌ی احتمال ورود این شرکت به بازار پردازنده‌ی مرکزی کلاس مصرفی جدی‌تر شود.

اینتل بخش بزرگی از پردازنده‌های کامپیوتر را تولید می‌کند، اما با توجه به تسلط روزافزون انویدیا در حوزه‌ی هوش مصنوعی، زمینه‌ی رقابت جدی این شرکت با اینتل برای تولید پردازنده‌های هوش مصنوعی فراهم شده است. رویترز مدتی پیش اعلام کرد که انویدیا درحال طراحی پردازنده‌‌ برای سیستم‌عامل ویندوز است؛ اما آن گزارش هرگز به‌صورت رسمی تأیید نشد.

جن‌سون هوانگ، مدیرعامل انویدیا، این هفته به «کامپیوترهای کوپایلت پلاس» مایکروسافت اشاره کرد. این کامپیوترها بیشترِ پردازش هوش مصنوعی را روی خود دستگاه انجام می‌دهند و وابسته به پردازش ابری نیستند.

به گفته‌ی هوانگ، کامپیوترهای هوش مصنوعی «فرصت‌هایی را برای نو‌آوری در سیستم، حتی در کامپیوترهای شخصی» ایجاد می‌کنند. دستگاه‌های کوپایلت پلاس از پردازنده‌ی اسنپدراگون ساخت کوالکام بهره می‌برند و گفته‌ی اخیر هوانگ این گمانه‌زنی را ایجاد کرده است که انویدیا نیز به تولید پردازنده‌ی مرکزی هوش مصنوعی فکر می‌کند.

پردازنده‌ی اسنپدراگون ایکس الیت در کامپیوترهای کوپایلت پلاس، به‌جای معماری سنتی x86 اینتل و AMD، از معماری آرم استفاده می‌کند.

انویدیا همین حالا نیز پردازنده‌ی مرکزی مبتنی‌بر آرم با نام «گریس» دارد؛ اما قیمتش به چند هزار دلار می‌رسد و مخصوص دیتاسنترها است. اگر انویدیا قصد داشته باشد به بازار پردازنده‌های مصرفی وارد شود، احتمالاً اینتل را به دردسر خواهد انداخت.

موفقیت چشمگیر انویدیا در زمینه‌‌ی پردازنده‌های هوش مصنوعی ممکن است به این شرکت برای عملکرد درخشان در بازار پردازنده‌های مرکزی کلاس مصرفی کمک بکند.

باید دید انویدیا موفق خواهد شد با تولید پردازنده‌ی هوش مصنوعی که نهایتاً قیمت آن به چند صد دلار می‌رسد، فعالیت‌هایش را گسترش دهد یا نه.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات