روسیه پردازنده ۱۲۸ هسته‌ای برای ابرکامپیوترها می‌سازد؟

یک‌شنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۲:۴۵
مطالعه 1 دقیقه
مرکز داده / data center
روسیه پلتفرم سرور ۱۲۸ هسته‌ای را برای ابرکامپیوترها آماده می‌کند.
تبلیغات

روسیه بدون دسترسی به فناوری‌های پیشرفته، برای حفظ اقتصاد خود به محاسبات با عملکرد بالا (HPC) به‌شدت نیاز دارد. به‌گزارش CNews، یکی از راه‌هایی که روسیه برای دستیابی به عملکرد محاسباتی انجام می‌دهد، توسعه‌ی پلتفرم‌های HPC است.

Roselectronics، بخشی از شرکت دولتی Rostec، مجتمع نرم‌افزاری و سخت‌افزاری جدیدی به نام Basis را برای خدمات محاسباتی و ابری با کارایی بالا توسعه داده است. این توسعه کاملاً متکی بر فناوری‌های داخلی است و مرکز تحقیقات علمی محاسبات الکترونیکی (SRCEC) که بخشی از Roselectronics است، آن را انجام داده است.

مجموعه‌ی جدید از سه سرور همه‌منظوره تشکیل شده است که هرکدام می‌‌توانند از ۱۲۸ هسته‌ی پردازنده و حداکثر ۲ ترابایت رم پشتیبانی کنند. سرورها با استفاده از شبکه‌ی ارتباطی پرسرعت به‌هم متصل می‌شوند. این تأسیسات تأخیر بسیار کم و تبادل داده‌ی پرسرعت بین سرورها را تضمین و عملیات محاسباتی کارآمد را تسهیل می‌کند.

کانال انتقال داده‌ی این مجموعه سرعت ۷۵ گیگابیت‌بر‌ثانیه را با حداقل تأخیر ارتباطی (تنها یک میکروثانیه) فراهم می‌کند. Basis می‌تواند برای راه‌اندازی مراکز پردازش و ذخیره‌ی داده، دفاتر مجازی و سرور برنامه‌های گرافیکی استفاده شود.

روسیه ظرفیت‌های تولید نیمه‌هادی خود را دارد؛ اما آن‌ها کاملاً منسوخ شده‌اند. برای پردازنده‌ی کلاس دیتاسنتر ۱۲۸ هسته‌ای، شرکت Roselektrica باید از شرکای خارجی کمک بگیرد.

تنها راه روسیه برای تولید تراشه‌ی سرور ۱۲۸ هسته‌ای این است که از تراشه‌سازان چینی، یعنی SMIC و Hua Hong، درخواست کند. SMIC دو نسل لیتوگرافی کلاس ۷ نانومتری دارد و نسل دوم فرایند کلاس ۷ نانومتری می‌تواند برای طراحی دیتاسنتر مناسب باشد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات