درخواست آمریکا از کره‌جنوبی: صنعت تراشه چین را تحریم کنید

چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۸:۴۴
مطالعه 1 دقیقه
پرچم چین روی تراشه
آمریکا پس از هلند و ژاپن، حالا سعی می‌کند تا کره‌‌جنوبی را به تحریم صنعت تراشه‌ی چین ترغیب کند.
تبلیغات

دولت آمریکا می‌کوشد تا با متقاعد‌کردن کره‌‌جنوبی، محدودیت‌های بیشتری بر صادرات فناوری‌های تراشه‌سازی به چین اعمال کند. طبق گزارش بلومبرگ، این محدودیت‌ها مشابه تحریم‌هایی است که دولت واشنگتن قبلاً علیه چین وضع کرده بود.

پیشنهاد آمریکا به کره‌‌جنوبی شامل محدودکردن صادرات ابزارهای تولید تراشه و قطعات این ابزارها می‌شود. ابزارهای یادشده ممکن است برای ساخت تراشه‌های ۱۴ نانومتری استفاده شوند. محدودیت‌های پیشنهادی آمریکا بر لیتوگرافی‌های پیشرفته‌تر و DRAM‌‌های ساخته‌شده با لیتوگرافی ۱۸ نانومتری یا کوچک‌تر نیز تأثیر خواهند گذاشت.

کره‌‌جنوبی به‌دلیل روابط تجاری گسترده با چین، درزمینه‌ی تحریم صنعت تراشه‌ی این کشور محتاط عمل می‌کند. شرکت‌های بزرگ فناوری کره‌‌جنوبی مثل سامسونگ و SK Hynix فعالیت‌های زیادی در چین انجام می‌دهند و در‌نتیجه، مقام‌های کره‌ای نگران عواقب احتمالی از‌جمله اقدامات تلافی‌جویانه‌ی چین هستند.

سامسونگ و SK Hynix بزرگ‌ترین تولیدکنندگان حافظه‌ی 3D NAND و DRAM در جهان هستند و اصلی‌ترین تأمین‌کنندگان حافظه در چین نیز محسوب می‌شوند. درحال‌حاضر، جایگزین‌کردن آن‌ها با شرکت‌های چینی TMTC و CXMT و Xi'an UniIC غیرممکن به‌نظر می‌رسد؛ اما چین همچنان می‌تواند به اقدام تلافی‌جویانه دست بزند. کره‌‌جنوبی پس از ژاپن، دومین صادرکننده‌ی بزرگ مواد و قطعات موردنیاز برای ساخت تراشه به چین است.

کره‌‌جنوبی در حال بررسی چهارچوب چندجانبه‌ برای بازنگری کنترل‌ صادرات محصولات حساس، ازجمله تجهیزات تراشه‌سازی است. این رویکرد را چئونگ این‌کیو، وزیر تجارت کره، مطرح کرده است که امکان دارد تلاش‌های آمریکا را برای محدودسازی نفوذ چین بر زنجیره‌ی تأمین فناوری پیچیده‌تر کند.

مقام‌های آمریکایی با دولت کره‌‌جنوبی به رهبری رئیس‌جمهور یون سوک یول وارد مذاکرات مفصلی شده‌اند تا سئول را قبل از اجلاس سران گروه هفت که در ماه‌های آینده برگزار خواهد شد، برای اعمال این محدودیت‌ها متقاعد کنند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات