اسنپدراگون ۸ نسل ۴ قوی‌ترین پردازنده اپل را نابود کرد؛ قدرت‌نمایی کوالکام در بازار تراشه

یک‌شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۸:۵۰
مطالعه 2 دقیقه
اسنپدراگون ۸ نسل چهار | Snapdragon 8 gen 4
اولین بنچمارک منتسب به اسنپدراگون ۸ نسل ۴ خبر از پیشرفت بزرگی در تراشه‌ی پرچمدار کوالکام می‌دهد.
تبلیغات

اولین بنچمارک منتسب به تراشه‌ی اسنپدراگون ۸ نسل ۴ توسط یکی از کاربران در ایکس فاش شده است. طبق نتایج این بنچمارک، تراشه‌ی پرچم‌دار جدید کوالکام در آزمون تک‌هسته‌ای و چندهسته‌ای به‌ترتیب امتیاز ۲٬۸۴۵ و ۱۰٬۶۲۸ را به‌دست آورده است.

نتایج بنچمارک گیک‌بنچ اسنپدراگون ۸ نسل ۴

براساس آزمایش‌های زومیت نسخه‌ی سفارشی اسنپدراگون ۸ نسل ۳ موجود در گلکسی S24 اولترا در آزمون تک‌هسته‌ای و چندهسته‌ای گیک‌بنچ توانست به‌ترتیب امتیاز ۲٬۲۶۲ و ۷٬۰۰۵ را کسب کند.

بدین‌ترتیب اسنپدراگون ۸ نسل ۴ حدود ۲۵ درصد در بخش تک‌هسته‌ای و ۵۲ درصد در بخش چندهسته‌ای سریع‌تر است که اختلاف زیادی با نسل‌ گذشته محسوب می‌شود.

اسنپدراگون ۸ نسل ۴ در‌مقایسه‌با تراشه‌ی A17 پرو در گوشی آیفون ۱۵ پرو مکس با امتیاز تک‌هسته‌ای و چندهسته‌ای ۲٬۹۶۰ و ۷٬۳۳۹ در بخش تک‌هسته‌ای ۴ درصد ضعیف‌تر و در بخش چندهسته‌ای ۴۴ درصد قدرتمندتر ظاهر شد.

تراشه

GeekBench 6

(Single/Multi)

Snapdargon 8 Gen 4

۲٬۸۴۵

۱۰٬۶۲۸

Apple A17 Pro

۲٬۹۶۰

۷٬۳۳۹

Snapdragon 8 Gen 3 For Galaxy

۲٬۲۶۲

۷٬۰۰۵

اپل همچنان در بخش تک‌هسته‌ای دست برتر را دارد و با معرفی تراشه‌ی A18 در آیفون ۱۶ پرو و آیفون ۱۶ پرو مکس این برتری را پررنگ‌تر می‌کند؛ هرچند تلاش‌های کوالکام برای کاهش اختلاف در بخش تک‌هسته‌ای تحسین‌برانگیز است.

گفته می‌شود اسنپدراگون ۸ نسل ۴ فاقد هسته‌های کم‌مصرف خواهد بود و برای اولین‌بار از هسته‌های Oryon به‌کار‌رفته در پردازنده‌ی کلاس لپ‌تاپ اسنپدراگون ایکس الیت بهره خواهد برد.

اپل همچنان در عملکرد تک‌هسته‌ای دست بالاتر را دارد

استفاده‌نکردن از هسته‌های کم‌مصرف اقدامی است که پیش‌تر مدیاتک در تراشه‌ی دیمنسیتی ۹۳۰۰ انجام داده است و به‌نظر می‌رسد کوالکام نیز دنباله‌رو این رویه خواهد بود.

برخی دیگر از شایعات بیان می‌کنند که ممکن است اسنپدراگون ۸ نسل ۴ از هسته‌های موسوم به Phoenix با سرعت کلاک ۴ گیگاهرتزی بهره ببرد که در‌مقایسه‌با سرعت کلاک ۳٫۳ گیگاهرتزی هسته‌ی قدرتمند مدل فعلی پیشرفتی بزرگ محسوب می‌شود.

اسنپدراگون ۸ نسل ۴ احتمالا براساس فرایند ۳ نانومتری TSMC ساخته خواهد شد. TSMC همان شرکتی است که تراشه‌ی رقیب، یعنی A18 را برای گوشی آیفون می‌سازد. رقابت بهترین پردازنده‌های موبایل در سال ۲۰۲۴ نزدیک‌تر و جذاب‌تر از همیشه خواهد بود و باید دید قیمت CPU روی قیمت گوشی در آینده چه تأثیراتی خواهد گذاشت.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات