پردازنده Core Ultra 7 اینتل در نسل جدید لپ‌تاپ Dell XPS 13 رؤیت شد

دوشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۰۹:۳۴
مطالعه 2 دقیقه
لپ تاپ Dell XPS 13 9315 از نمای بالا
تراشه‌ی میتیور لیک Core Ultra 7 در مدل جدید لپ‌تاپ دل که هنوز عرضه نشده، قرار گرفته و نتایج آزمون بنچمارک آن مشخص شده است.
تبلیغات

اینتل قرار است ۲۳ آذر، یکی از پردازنده‌‌های نسل ۱۴ لپ‌‌تاپی خود موسوم به Core Ultra 7 را که با طراحی متشکل‌ از کاشی‌های پردازشی (مشابه چیپلت ای‌ام‌دی) ساخته شده است، رونمایی کند. پیش‌تر بنچمارک‌های این پردازنده در لپ تاپ ایسوس Vivobook منتشر شد که فرکانس بوست ۴٫۸ گیگاهرتزی آن را به نمایش گذاشت.

اکنون نتایج بنچمارک دیگری از Core Ultra 7، یکی از اعضای ارشد خانواده‌ی میتیور لیک، فاش شده است. این بار پردازنده‌ی اینتل در لپ تاپ دل XPS 13 9340 قرار گرفت و جزئياتش در سایت IThome منتشر شد.

آزمون بنچمارک CPU اینتل Core Ultra 7 155H در نرم‌افزار گیک‌بنچ ۵ انجام شده و امتیاز تک‌هسته‌ای و چندهسته‌ای پردازنده را به‌ترتیب ۱٬۶۸۹ و ۹٬۹۱۰ نشان می‌دهد که شبیه به نتایج عملکرد Core Ultra 9 185H در آزمون مشابه است با این تفاوت که Core Ultra 7 155H امتیاز تک‌هسته‌ای کمتری دارد.

تراشه‌ی Core Ultra 7 155H از ۱۶ هسته (شامل ۶ هسته‌ی پرقدرت، هشت هسته‌ی کم‌مصرف و دو هسته‌ی فوق کم‌مصرف) تشکیل شده است و گفته می‌شود که دارای فرکانس بوست ۴٫۸ گیگاهرتز برای هسته‌های P و ۳٫۸ گیگاهرتز برای هسته‌های E خواهد بود.

برای مقایسه، Core i7-1360P (نسل ۱۳ رپتور لیک) را در نظر بگیرید که ۱۲ هسته‌ و فرکانس بوست کاملاً مشابه دارد. 1360P هم در لپ‌‌تاپ دل XPS 13 9320 قرار گرفته و آزمون بنچمارک با نرم‌افزار گیک‌بنچ ۵ روی آن اجرا شده است. همان‌طور که در جدول مشاهده می‌کنید، 1360P امتیاز تک‌هسته‌ای ۱٬۷۹۷ و چندهسته‌ای ۱۰٬۶۲۱ را کسب کرده که کمی بهتر از امتیازات 155H محسوب می‌شود.

این امتیازها با آنچه قبلاً درمورد تراشه‌های میتیور لیک دیگر دیده‌ایم، سازگار هستند. در اصل، پردازنده‌های Meteor Lake باید در مقابل تراشه‌های نسل ۱۳ رپتور لیک مانند Core i7-1360P، برتری قابل توجهی داشته باشند، اما تا به حال چنین چیزی را ندیده‌ایم. البته، اغلب مشخص نیست که شرایط این بنچمارک‌ها چگونه است، بنابراین قضاوت در مورد قابل اعتماد بودن نتایج بسیار سخت است.

در مورد نتیجه‌ی به‌دست‌آمده برای 155H، ممکن است برای بهینه‌شدن مصرف توان، عملکرد تراشه محدود شده باشد، بنابراین می‌توانیم کارایی بیشتری از این پردازنده انتظار داشته باشیم. به‌هرحال، بعد از رونمایی رسمی از این تراشه، با چهره‌ی واقعی آن و تأثیرش بر قیمت لپ تاپ، روبه‌رو خواهیم شد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات