پردازنده Dimensity 9300 مدیاتک با ۸ هسته پرقدرت، طوفان به پا می‌کند

یک‌شنبه ۱۶ مهر ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۰
مطالعه 1 دقیقه
دایمنسیتی ۹۳۰۰ | Dimensity 9300
اطلاعات نسبتاً کاملی از تراشه‌ی Dimensity 9300 در آستانه‌ی رونمایی رسمی فاش‌ شده است که نشان می‌دهد از چهار هسته‌ی Cortex-X4 بهره خواهد برد.
تبلیغات

مدیاتک اواخر ماه جاری رسماً از Dimensity 9300 رونمایی خواهد کرد اما قبل‌ از اینکه مشخصات تراشه‌ی پرچمدار جدیدش را ارائه دهد، بسیاری از ویژگی‌های آن فاش شده است. گفته می‌شود این سیستم-روی-چیپ (SoC) از پیکربندی متفاوتی نسبت‌ به Snapdragon 8 Gen 3 استفاده می‌کند و به‌همین‌دلیل احتمال دارد هردو پردازنده عملکرد یکسانی نداشته باشند.

افشاگر قابل‌اعتماد، Digital Chat Station با انتشار پستی در ویبو اعلام کرد قدرتمندترین هسته‌ی Dimensity 9300 به حداکثر فرکانس ۳٫۲۵ گیگاهرتز دست می‌یابد. البته سیستم هسته‌های این تراشه نسبت‌ به نسل‌های قبلی تفاوت دارد و گفته می‌شود مدیاتک از چهار هسته‌ی Cortex-X4 در آن استفاده کرده که واقعاً چشمگیر به‌نظر می‌رسد. البته برای جلوگیری از مصرف بالای برق، احتمالاً فقط یکی از چهارهسته‌ی مذکور با فرکانس ۳٫۲۵ گیگاهرتز کار خواهد کرد و فرکانس سایر این هسته‌ها مشخص نیست.

Dimensity 9300 همچنین از چهار هسته‌ی Cortex-A720 بهره خواهد برد. تراشه‌ی مذکور احتمالاً از هسته‌های کم‌مصرف Cortex-A520 استفاده نخواهد کرد و بدین‌ترتیب می‌تواند مصرف انرژی بیشتری نسبت‌ به Snapdragon 8 Gen 3 داشته باشد. از دیگر ویژگی‌های سیستم-روی-چیپ رده‌بالای بعدی مدیاتک می‌توان به گرافیک Mali Immortalis G720 اشاره کرد که از ۱۲ هسته بهره می‌برد.

گفته می‌شود پیکربندی متفاوت Dimensity 9300 باعث می‌شود از نظر قدرت پردازش مرکزی و گرافیکی نسبت‌ به رقیب اصلی خود یعنی Snapdragon 8 Gen 3 بهتر عمل کند، اما هیچ اشاره‌ای به مصرف انرژی آن نشده و فقط آزمایش‌های عملی نشان خواهد داد تحت بارهای کاری سنگین چقدر پایدار خواهد بود.

DSC اشاره می‌کند اطلاعات Dimensity 9300 از نسخه‌ی اولیه‌ی این تراشه به‌دست آمده است و بنابراین شاید مشخصاتش در نسخه‌ی نهایی کمی تفاوت داشته باشد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات