پردازنده‌های نسل ۱۴ اینتل؛ ۳ درصد بهتر و ۱۵ درصد گران‌تر از نسل قبل

یک‌شنبه ۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۰
مطالعه 1 دقیقه
پردازنده CPU رپتور لیک اینتل نسل سیزدهم Intel Raptor Lake روی مادربرد آبی
یکی از افشاگران می‌گوید قیمت پردازنده‌های نسل ۱۴ اینتل (رپتور لیک رفرش) تا ۱۵ درصد بیشتر از پردازنده‌های نسل ۱۳ (رپتور لیک) خواهد بود.
تبلیغات

بر‌اساس ادعای یکی از افشاگران در شبکه‌ی اجتماعی ایکس (توییتر سابق)، قیمت CPU اینتل در نسل جدید ۱۵ درصد بیشتر از نسل قبل خواهد بود. افزایش قیمت پردازنده اینتل را قبلاً برخی از افشاگران دیگر نیز پیش‌بینی کرده بودند.

اینتل تا چند هفته‌ی دیگر پردازنده‌های نسل ۱۴ رپتور لیک رفرش را برای دسکتاپ رونمایی می‌کند. مشخصات این پردازنده‌ها قبلاً فاش شده بود؛ اما از قیمت آن‌ها اطلاعی نداشتیم. بررسی‌ها نشان می‌دهد که پردازنده‌های رپتور لیک رفرش در برخی از خُرده‌فروشی‌ها فهرست شده‌اند.

ظاهراً پردازنده‌های Core i9-14900K و Core i9-14900KF قرار است به‌ترتیب ۶۹۵ و ۶۶۰ دلار قیمت داشته باشند. گفتنی است مدل دارای پسوند F به گرافیک مجتمع مجهز نیست. این دو پردازنده درمقایسه‌با Core i9-13900K و Core i9-13900KF به‌ترتیب ۱۴ و ۱۶ درصد گران‌ترند.

دو پردازنده‌ی Core i7-14700K و Core i7-14700KF با افزایش قیمت ۱۴ و ۱۵ درصدی مواجه می‌شوند و با پرداخت ۴۸۵ و ۴۷۰ دلار دردسترس خواهند بود. قیمت Core i5-14600K و Core i5-14600KF به‌ترتیب ۱۵ و ۱۳ درصد افزایش می‌یابد و به ۳۸۰ و ۳۴۵ دلار می‌رسد.

با درنظرگرفتن اینکه پردازنده‌های نسل ۱۴ به‌طور میانگین ۳ درصد بهتر از نسل ۱۳ هستند، شاید خرید آن‌ها چندان منطقی به‌نظر نرسد. Core i7-14700K به‌دلیل بهره‌مندی از هسته‌های کم‌مصرف اضافی، بیشترین پیشرفت نسلی را تجربه خواهد کرد (تا ۱۵ درصد).

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات