اپل با رزرو کل ظرفیت ۳ نانومتر TSMC، دست انویدیا و AMD را دوباره در پوست گردو گذاشت

سه‌شنبه ۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
چهره تیم کوک مدیرعامل اپل Tim Cook Apple از نمای نزدیک
به گفته منابع آگاه، اپل ۱۰۰ درصد ظرفیت تولید لیتوگرافی سه نانومتری TSMC را برای تراشه‌های A17 Bionic (در آیفون ۱۵ پرو) و M3 (در مک بوک) رزرو کرده است.
تبلیغات

اپل برای ارائه‌ی تجربه‌ی روان در آیفون، همواره سراغ بهترین فناوری‌ها در صنعت تراشه می‌رود. منابع آگاه به نشریه‌ی دیجی‌تایمز گفته‌اند اپل «۱۰۰ درصد ظرفیت لیتوگرافی N3 شرکت TSMC» را رزرو کرده است.

N3 اولین لیتوگرافی کلاس سه نانومتری TSMC محسوب می‌شود که قدرت پردازشی و مصرف انرژی را به‌طور قابل‌توجه بهبود می‌دهد. لیتوگرافی در صنعت تراشه به ابعاد ترانزیستور اشاره می‌کند. هرچه عدد اعلام‌شده در واحد نانومتر کوچک‌تر باشد، تراشه پرقدرت‌تر است و مصرف انرژی بهینه‌تری دارد. لیتوگرافی سه نانومتری در سال ۲۰۲۳ به تولید پیشرفته‌ترین پردازنده‌های دنیا منجر خواهد شد.

TSMC که بزرگ‌ترین تراشه‌ساز قراردادی در دنیا محسوب می‌شود و مشتریان بزرگی دارد، تولید انبوه پردازنده‌ی سه نانومتری را در یکی از کارخانه‌هایش شروع کرده است. انتظار می‌رود اپل از این لیتوگرافی در پردازنده‌های A17 Bionic و M3 استفاده کند. A17 Bionic پردازنده‌ی گوشی‌های آیفون ۱۵ پرو و آیفون ۱۵ پرو مکس خواهد بود و M3 احتمالاً نخستین‌ بار در نسل جدید لپ تاپ مک بوک ایر استفاده می‌شود.

دیجی‌تایمز به نقل از منابعش در زنجیره‌ی تأمین تراشه می‌گوید اپل در حال حاضر ۱۰۰ درصد از ظرفیت لیتوگرافی N3 را در اختیار دارد. گفته می‌شود این لیتوگرافی بازده بالایی دارد. اپل همواره در زمینه‌ی استفاده از لیتوگرافی‌های جدید جزو برترین شرکت‌های دنیا بوده است (A16 Bionic جزو اولین پردازنده‌‌های موبایلی دنیا با لیتوگرافی چهار نانومتری TSMC بود).

سال گذشته گفته شد اپل در برابر افزایش قیمت لیتوگرافی سه نانومتری TSMC مقاومت کرده، اما در نهایت پذیرفته است که به‌منظور دسترسی به جدیدترین فناوری‌های صنعت تراشه، هزینه‌ی اضافی را پرداخت کند.

تخصیص ۱۰۰ درصد ظرفیت لیتوگرافی N3 به اپل تصمیمی منطقی برای TSMC است، چون اپل هر سال ده‌ها میلیون آیفون و مک می‌فروشد.

شایعه‌ها می‌گویند کوالکام و مدیاتک، دو مورد از بزرگ‌ترین تراشه‌سازان موبایلی، روی لیتوگرافی سه نانومتری کار می‌کنند. مشخص نیست که کوالکام پردازنده‌ی Snapdragon 8 Gen 3 را با لیتوگرافی سه نانومتری معرفی می‌کند یا نه. شایعه‌های ضدونقیض می‌گویند کوالکام و مدیاتک لیتوگرافی سه نانومتری را سال آینده‌ی میلادی به تولید انبوه می‌رسانند.

TSMC در کنار توسعه‌ی N3 روی نسخه‌ی بهینه‌تر این لیتوگرافی به نام N3E کار می‌کند. به احتمال زیاد این لیتوگرافی سه نانومتری افزون‌بر اپل در اختیار سایر مشتریان TSMC نظیر کوالکام و مدیاتک نیز قرار می‌گیرد. TSMC می‌گوید لیتوگرافی سه نانومتری در مقایسه‌ با لیتوگرافی چهار نانومتری ۳۵ درصد مصرف انرژی کمتر دارد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات