تراشه لپ تاپی Intel 1350P تنها ۶ درصد قوی‌تر از نسل قبل است

پنج‌شنبه ۸ دی ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۰
مطالعه 1 دقیقه
لوگو اینتل Intel روی پردازنده تراشه لپ تاپ نمای نزدیک آبی
بنچمارک منتسب‌به Intel Core i5-1350P نشان می‌دهد این پردازنده‌های کلاس لپ تاپ تنها ۶ درصد قوی‌تر از Core i5-1250P عمل می‌کند.
تبلیغات

بر اساس گزارش ویدیوکاردز، مدل جدید پردازنده‌های لپ تاپی کم‌مصرف سری P اینتل در دیتابیس گیک‌بنچ رؤیت شده است. این پردازنده‌ی نسل سیزدهمی که Intel Core i5-1350P نام دارد به ۱۲ هسته مجهز است و برای لپ تاپ‌های باریک تولید می‌شود. بنچمارک 1350P در حالی فاش می‌شود که حدوداً یک ماه پیش پردازنده‌ی Core i7-1370P را در گیک‌بنچ دیده بودیم.

پردازنده‌ی میان‌رده‌ی Core i5-1350P به ۱۲ هسته و ۱۶ ترد مجهز است. ۱۲ هسته‌ی این پردازنده شامل چهار هسته‌ی پرقدرت و هشت هسته‌ی کم‌مصرف می‌شود. اینتل در پردازنده‌ی Core i5-1250P نیز از همین پیکربندی استفاده کرد. Core i5-1350P دارای سرعت کلاک پایه و بوست به‌ترتیب ۱٫۹ گیگاهرتز و ۴٫۷ گیگاهرتز است. این پردازنده به‌ترتیب ۲۰۰ مگاهرتز و ۳۰۰ مگاهرتز سرعت کلاک پایه و بوست بیشتر نسبت‌به همتای نسل دوازدهمی‌اش دارد.

Core i5-1350P در لپ تاپ Acer TravelMate P614-53 آزموده شده است. این لپ تاپ سبک برای کسب‌و‌کارها تولید شده. پردازنده‌های سری P اینتل بیشتر در همین نوع لپ تاپ‌ها استفاده می‌شوند.

بررسی پردازنده‌های نسل ۱۳ اینتل از نگاه رسانه‌های بزرگ فناوری
کارشناسان می‌گویند پردازنده‌های رپتورلیک «قوی‌ترین و ارزشمندترین پردازنده دسکتاپ دنیا» هستند؛ اما در پردازش‌های سنگین بیش‌ازحد داغ می‌شوند.
مبین احمدی
مطالعه '24
بررسی پردازنده‌های نسل ۱۳ اینتل از نگاه رسانه‌های بزرگ فناوری

از آن‌جایی که پردازنده‌های نسل دوازدهمی سری P به‌طور رسمی در رتبه‌بندی گیک‌بنچ حضور ندارند، مقایسه‌ی عملکرد Core i5-1350P با Core i5-1250P دشوار است. نشریه‌ی نوت‌بوک‌چک بر اساس بررسی‌هایش ادعا می‌کند Core i5-1350P در بخش تک هسته‌ای تنها ۶ درصد سریع‌تر از نسل قبل است. در عملکرد چند هسته‌ای تفاوت بین دو پردازنده به صرفاً دو درصد می‌رسد. Core i5-1350P توانسته است در گیک‌بنچ امتیاز تک هسته‌ای ۱٬۶۸۶ و در بخش چند هسته‌ای امتیاز ۸٬۹۸۰ را کسب کند.

ایسر و سایر شرکت‌ها تا حدوداً یک هفته‌ی دیگر جدیدترین نسل از لپ تاپ‌های باریک و سبک‌وزن را رونمایی می‌کنند. اینتل قرار است پردازنده‌های لپ تاپی جدیدش را در جریان برگزاری مراسم CES 2023 به نمایش بگذارد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات