هکرها کدمنبع تراشه‌های نسل دوازدهم اینتل آلدرلیک را فاش کردند

شنبه ۱۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۰
مطالعه 2 دقیقه
پردازنده تراشه رپتور لیک اینتل Intel Raptor Lake روی مادربرد آبی
طبق گزارشی جدید، ظاهراً کدمنبع تراشه‌های نسل دوازدهم اینتل، یعنی سری آلدرلیک (Alder Lake)، هک و در فضای آنلاین منتشر شده است.
تبلیغات

حساب کاربری VX-Underground در توییتر اعلام کرد که کدمنبع پردازنده‌های سری آلدرلیک اینتل به‌صورت آنلاین فاش شده است. تراشه‌های نسل دوازدهم اینتل ۴ نوامبر ۲۰۲۱ عرضه شد. این کدها در قالب فایل فشرده‌ی ۲٫۸ گیگابایتی منتشر شده‌اند که حجم آن‌ها در حالت عادی ۵٫۸۶ گیگابایت است. ظاهراً این هک را گروه 4chan انجام داده است. شواهد نشان می‌دهد پایه‌ی کد بسیار گسترده بوده؛ اما محتویات آن هنوز رسماً تأیید نشده است.

Glowingfreak در توییت دیگری لینکی از گیت‌هاب منتشر کرده است که به فایل‌های بایوس (BIOS) اشاره می‌کند و به‌نظر می‌رسد ۸ روز از انتشار آن گذشته است. به‌گزارش WccfTech، ظاهراً داده‌های فاش‌شده بیشتر به بایوس مربوط است.

درحال‌حاضر، نمی‌دانیم این هک به‌طور‌مستقیم اینتل را هدف قرار داده یا ازطریق برخی شرکای تجاری این شرکت دیگر انجام شده است؛ زیرا در این فایل‌ها، اسنادی وجود دارد که به برچسب آزمایش ویژگی‌های لنوو اشاره می‌کنند. به‌هرحال، کدمنبع فاش‌شده از تراشه‌های اینتل از هر روشی که به‌دست آمده باشند، اهمیت زیادی دارند و می‌توانند مشکلات بسیار بزرگی برای تیم آبی ایجاد کنند.

ناگفته نماند این اولین‌ هک بزرگی نیست که در آن، کد منبع سخت‌افزارهای مهم فاش می‌شود؛ زیرا پیش‌از‌این نیز شاهد هک‌شدن کدمنبع برخی از محصولات انویدیا و AMD و گیگابایت بوده‌ایم. به‌عنوان مثال، اوایل سال جاری کد منبع برخی از فناوری‌های آینده‌ی انویدیا فاش شد. AMD نیز با حمله‌ی باج‌افزاری مواجه و ۴۵۰ گیگابایت از اطلاعاتش دزدیده شد.

علاوه‌براین، ۱۱۲ گیگابایت از داده‌های شرکت Gigabyte، شامل اسناد محرمانه‌ برای محصولات اینتل و AMD هک شد که برخی جزئیات مربوط به پردازنده‌های گرافیکی را نشان می‌داد که شرکت‌های مذکور مشغول کار روی آن‌ها بودند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات