کوالکام پردازنده‌های Snapdragon 6 Gen 1 و Snapdragon 4 Gen 1 را معرفی کرد

سه‌شنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۵
مطالعه 8 دقیقه
کوالکام تراشه‌های Snapdragon 6 Gen 1 و Snapdragon 4 Gen 1 را برای گوشی‌های میان‌رده و اقتصادی معرفی کرد؛ تراشه‌های اقتصادی جدید این شرکت برای اولین‌بار از هسته‌ی Cortex A78 استفاده می‌کنند.
تبلیغات

ساعاتی پیش، کوالکام نسل دوم سیستم-روی-چیپ (SoC) جدید را برای گوشی‌های میان‌رده و گوشی‌های پایین‌رده معرفی کرد. این تراشه‌ها جدیدترین نسل از تراشه‌های سری ۶ و ۴ کوالکام هستند و Snapdragon 6 Gen 1 و Snapdragon 4 Gen 1 نام دارند. هر دو پردازنده به شیوه‌ای مشابه درمقایسه‌با نسل قبلشان بهبود پیدا کرده‌اند و از بلوک‌های IP جدید کوالکام با سرعت بیشتر (نظیر هسته‌های مبتنی‌بر Arm Cortex-A78) استفاده می‌کنند و لیتوگرافی مدرن‌تری دارند.

به‌گزارش انندتک، کوالکام آخرین‌بار در اواسط و اوایل سال ۲۰۲۱ به‌ترتیب نسل جدید پردازنده‌های سری ۶ و سری ۴ را معرفی کرد. این شرکت که تراشه‌های پرچم‌دار سال ۲۰۲۲ را معرفی کرده، اکنون لازم می‌بیند که پردازنده‌های میان‌رده و پایین‌رده‌اش را نیز به‌روز کند. در هر دو تراشه‌ی اسنپدراگون 6 نسل 1 و اسنپدراگون 4 نسل 1 از پردازنده‌ای مرکزی با هسته‌ی اصلی Cortax-A78 استفاده شده است.

نگاهی دقیق به مشخصات فنی نشان می‌دهد در پردازنده‌ی اسنپدراگون 6 نسل 1 تعداد هسته‌های پرقدرت واحد CPU درمقایسه‌با نسل قبل دو برابر شده است. هر دو تراشه‌ی جدید کوالکام به واحد گرافیکی Adreno با سرعت بیشتر از نسل قبل مجهز‌‌ند. کوالکام معمولاً جزئیات فنی خاصی درباره‌ی واحد گرافیکی تراشه‌هایش منتشر نمی‌کند و این وضعیت برای تراشه‌های جدید نیز صدق می‌کند.

نکته‌ی مهم این است که پردازنده‌های میان‌رده و پایین‌رده‌ی ۲۰۲۳ کوالکام برخلاف پردازنده‌های Snapdragon 8 Gen 1 و Snapdragon 7 Gen 1، همچنان از معماری Armv9 استفاده نمی‌کنند. این موضوع باعث می‌شود فاصله‌ی بین نسل جدید تراشه‌های سری ۶ و ۴ کوالکام با نسل جدید تراشه‌های سری ۸ و ۷ کمی بیشتر از حد انتظار باشد.

استفاده از هسته‌ی Cortax-A78 برای اولین‌بار در پردازنده‌های کلاس میان‌رده و پایین‌رده‌ی کوالکام

در‌حال‌حاضر، استفاده‌نکردن از معماری Armv9 نباید اهمیت چندانی برای کاربران گوشی‌های هوشمند داشته باشد؛ اما قطعاً برای گوشی‌سازان و توسعه‌دهندگان نرم‌افزار بسیار مهم است. کوالکام تصمیم گرفته است تا حداقل یک نسل دیگر مهاجرت خود به معماری Armv9 را کامل نکند.

اسنپدراگون ۶ نسل ۱ کوالکام (Snapdragon 6 Gen 1)

کوالکام می‌گوید پردازنده‌ی Snapdragon 6 Gen 1 را برپایه‌ی لیتوگرافی چهار‌نانومتری تولید کرده است. هنوز نمی‌دانیم در تولید این تراشه از لیتوگرافی سامسونگ استفاده شده است یا TSMC. کوالکام خاطره‌ی خوشی از همکاری نزدیک با سامسونگ ندارد و شاید تصمیم گرفته باشد که در تراشه‌ی جدید میان‌رده‌اش از لیتوگرافی TSMC بهره بگیرد. پردازنده‌ی میان‌رده‌ی Snapdragon 6 Gen 1 جایگزین Snapdragon 695 محسوب می‌شود و درمقایسه‌با آن بهبودهای بسیاری در بخش CPU، حافظه، مودم و دوربین تجربه کرده است.

مقایسه‌ی تراشه‌های سری ۶ کوالکام

-

Snapdragon 6 Gen 1

Snapdragon 695

Snapdragon 690

Snapdragon 675

پردازنده‌ی مرکزی (CPU)

۴ هسته‌ی ۲٫۲ گیگاهرتزی Cortex-A78

۴ هسته‌ی ۱٫۸ گیگاهرتزی Cortex-A55

۲ هسته‌ی ۲٫۲ گیگاهرتزی Kryo 660 (برپایه‌ی Cortex-A77)

۶ هسته‌ی ۱٫۷ گیگاهرتزی Kryo 660 (برپایه‌ی Cortex-A55)

۲ هسته‌ی ۲٫۰ گیگاهرتزی Kryo 560 (برپایه‌ی Cortex-A77)

۶ هسته‌ی ۱٫۷ گیگاهرتزی Kryo 560 (برپایه‌ی Cortex-A55)

۲ هسته‌ی ۲٫۰ گیگاهرتزی Kryo 460 (برپایه‌ی Cortex-A76)

۶ هسته‌ی ۱٫۷ گیگاهرتزی Kryo 460 (برپایه‌ی Cortex-A55)

پردازند‌ه‌ی گرافیکی (GPU)

Adreno

Adreno 619

Adreno 619L

Adreno 612

پردازنده‌ی سیگنال دیجیتال (DSP)

Hexagon

Hexagon 686

Hexagon 692

Hexagon 685

پردازنده‌ی سیگنال تصویر (ISP)

Spectra (سه‌گانه‌ی ۱۲ بیت) با پشتیبانی از ویدئو 4K HDR

Spectra 346T (سه‌گانه‌ی ۱۲ بیت)

Spectra 355L (دوگانه‌ی ۱۴ بیت)

Spectra 250L

حافظه

LPDDR5 با فرکانس ۲٬۷۵۰ مگاهرتز، باس ۳۲ بیت، پهنای باند ۲۲ گیگابایت‌برثانیه

LPDDR4X با فرکانس ۲٬۱۳۳ مگاهرتز، باس ۳۲ بیت، پهنای باند ۱۷٫۱ گیگابایت‌برثانیه

LPDDR4X با فرکانس ۱٬۸۶۶ مگاهرتز، باس ۳۲ بیت، پهنای باند ۱۴٫۹ گیگابایت‌برثانیه

LPDDR4X با فرکانس ۱٬۸۶۶ مگاهرتز، باس ۳۲ بیت، پهنای باند ۱۴٫۹ گیگابایت‌برثانیه

مودم مجتمع

X62 با پشتیبانی از هر دو نسخه‌ی 5G

X51 با پشتیبانی از هر دو نسخه‌ی 5G

X51 با پشتیبانی از 5G Sub-6Ghz

X12 LTE بدون پشتیبانی از شبکه‌ی 5G

وای‌فای و بلوتوث

Wi-Fi 6E و Bluetooth 5.2

Wi-Fi 5 و Bluetooth 5.2

Wi-Fi 5 و Bluetooth 5.1

Wi-Fi 5 و Bluetooth 5.0

لیتوگرافی

۴ نانومتری

۶ نانومتری TSMC

۸ نانومتری LPP

۱۱ نانومتری LPP

شاید بزرگ‌ترین خبر امسال برای طرفداران کوالکام بازآرایی پیکربندی هسته‌های CPU در نسل جدید پردازنده‌های میان‌رده‌ی این شرکت باشد. در نسل‌های قبل پردازنده‌های سری ۶، معمولاً از دو هسته‌ی پرقدرت (Cortex-A7x) به‌همراه ۶ هسته‌ی کم‌مصرف (Cortex-A5x) استفاده می‌شد. این در حالی است که Snapdragon 6 Gen 1 از چهار هسته‌ی پرقدرت و چهار هسته‌ی کم‌مصرف بهره می‌برد.

رویکرد مذکور بسیار مشابه روش ساخت پردازنده‌های جدید سری ۸ و سری ۷ است. این تغییر به‌همراه مهاجرت به هسته‌های Cortex-A78 بدین‌معنی است که عملکرد CPU تراشه‌ی Snapdragon 6 Gen 1 درمقایسه‌با نسل قبل بهبود چشمگیری می‌یابد. کوالکام در آمار رسمی خود گفته است که تفاوت بین قدرت CPU با نسل قبل ۴۰ درصد است. در همین حین، مصرف انرژی پردازنده‌ی جدید کوالکام ذهن ما را درگیر کرده است. استفاده از هسته‌های پرقدرت‌تر درنهایت مصرف انرژی را افزایش می‌دهد و باعث تضعیف شارژدهی گوشی می‌شود.

کوالکام چینش هسته‌های پرقدرت CPU را در تراشه‌ی Snapdragon 6 Gen 1 تغییر داده است

کوالکام اطلاعات زیادی درباره‌ی واحد گرافیکی Adreno در تراشه‌ی جدیدش منتشر نکرده است؛ اما می‌گوید این واحد گرافیکی از تکنیک سایه‌زنی با نرخ متغیر پشتیبانی می‌کند. این موضوع نشان می‌دهد تراشه‌ی گرافیکی استفاده‌شده در Snapdragon 6 Gen 1 جزو یکی از بلوک‌های گرافیکی جدید کوالکام است.

چنین قابلیتی در پردازنده‌ی Snapdragon 695 ارائه نشده بود و کوالکام می‌گوید عملکرد GPU در تراشه‌ی نسل جدید ۳۵ درصد بهتر از نسل قبل است. طبق اعلام این شرکت، تراشه‌ی Snapdragon 6 Gen 1 از کنترلر حافظه‌ی LPDDR5 استفاده می‌کند. این نخستین‌باری است که چنین کنترلری در تراشه‌های میان‌رده‌ی سری ۶ حضور می‌‌یابد.

حداکثر فرکانس تحت‌پشتیبانی اندکی کمتر از پردازنده‌های پرچم‌دار است و این فرکانس به‌همراه باس حافظه‌ی ۳۲ بیتی به پهنای باند ۲۲ گیگابایت‌برثانیه منتهی می‌شود. ناگفته نماند پهنای باند حافظه در نسل جدید ۲۹ درصد افزایش یافته است.

کوالکام از به‌روزرسانی بلوک پردازشی Hexagon نیز خبر می‌دهد که وظیفه‌ی پردازش‌های هوش مصنوعی را برعهده دارد. نسخه‌ی جدید که هنوز نامش را نمی‌دانیم، یکی از بلوک‌های نسل هفتمی کوالکام است. این موضوع باعث می‌شود نسخه‌ی جدید Hexagon پردازش‌های تنسور را نیز پشتیبانی کند تا سرعت محاسبات هوش مصنوعی را افزایش دهد.

کوالکام در تراشه‌ی میان‌رده‌ی جدیدش همچنان از پردازنده‌ی سیگنال تصویر (ISP) سه‌گانه‌ی ۱۲ بیت استفاده می‌کند؛ اما این پردازنده را در‌زمینه‌ی پردازش پیکسل‌ها کمی بهتر از قبل کرده است. اتفاق مهم بازگشت پشتیبانی از HDR به تراشه‌های سری ۶ کوالکام است. کوالکام می‌گوید برای اولین‌بار پشتیبانی از HDR محاسباتی را نیز به SoCهای میان‌رده‌ی خود اضافه کرده است. درنتیجه‌ی این اتفاق، پردازنده‌ی Snapdragon 6 Gen 1 می‌تواند ویدئوهای 4K HDR را با نرخ حداکثر ۳۰ فریم‌برثانیه پردازش کند.

پردازنده‌ی Snapdragon 6 Gen 1 از وای فای 6E پشتیبانی می‌کند

کوالکام سیستم‌های ارتباطی پردازنده‌ی جدید سری ۶ را نیز تقویت کرده است. این پردازنده از مودم Snapdragon X62 با پشتیبانی از هر دو نسخه‌ی شبکه‌ی 5G استفاده می‌کند. کوالکام فعلاً جزئیات دقیق سرعت انتقال داده را منتشر نکرده است؛ اما مودم یادشده روی کاغذ می‌تواند ازطریق شبکه‌ی 5G به سرعت دانلود ۲٫۹ گیگابیت‌برثانیه دست پیدا کند.

پردازنده‌ی Snapdragon 6 Gen 1 سرانجام با تراشه‌ی FastConnect 6200 خداحافظی و آن را با FastConnect 6700 جایگزین کرده است. این یعنی تراشه‌ی میان‌رده‌ی جدید به‌جای Wi-Fi 5 از Wi-Fi 6E پشتیبانی می‌کند. کوالکام می‌گوید دستگاه‌های مجهز به پردازنده‌ی Snapdragon 6 Gen 1 در فصل اول ۲۰۲۳ از راه می‌رسند؛ یعنی تقریباً چهار تا ۶ ماه بعد.

اسنپدراگون ۴ نسل ۱ کوالکام (Snapdragon 4 Gen 1)

کوالکام افزون‌بر معرفی پردازنده‌ی میان‌رده، پردازنده‌‌ای پایین‌رده نیز رونمایی کرده است. Snapdragon 4 Gen 1 در حد‌و‌اندازه‌ی Snapdragon 6 Gen 1 تغییرات نسلی تجربه نکرده است؛ اما انتظار داریم درمقایسه‌با Snapdragon 480 عملکرد بهتری از خود نشان دهد.

مقایسه‌ی تراشه‌های سری ۴ کوالکام

-

Snapdragon 4 Gen 1

Snapdragon 480

Snapdragon 460

پردازنده‌ی مرکزی (CPU)

۲ هسته‌ی ۲٫۰ گیگاهرتزی Cortex-A78

۶ هسته‌ی ۱٫۸ گیگاهرتزی Cortex-A55

۲ هسته‌ی ۲٫۰ گیگاهرتزی Cortex-A76

۶ هسته‌ی ۱٫۸ گیگاهرتزی Cortex-A55

۴ هسته‌ی ۱٫۸ گیگاهرتزی Kryo 240 (برپایه‌ی Cortex-A73)

۴ هسته‌ی ۱٫۸ گیگاهرتزی Kryo 240 (برپایه‌ی Cortex-A53)

پردازند‌ه‌ی گرافیکی (GPU)

Adreno

Adreno 619

Adreno 610

پردازنده‌ی سیگنال دیجیتال (DSP)

Hexagon

Hexagon 686

Hexagon 683

پردازنده‌ی سیگنال تصویر (ISP)

Spectra (سه‌گانه‌ی ۱۲ بیت)

Spectra 345 (سه‌گانه‌ی ۱۲ بیت)

Spectra 340 (دوگانه‌ی ۱۴ بیت)

حافظه

LPDDR4X با فرکانس ۲٬۱۳۳ مگاهرتز، باس ۳۲ بیت، پهنای باند ۱۷ گیگابایت‌برثانیه

LPDDR4X با فرکانس ۲٬۱۳۳ مگاهرتز، باس ۳۲ بیت، پهنای باند ۱۷ گیگابایت‌برثانیه

LPDDR4X با فرکانس ۱٬۸۶۶ مگاهرتز، باس ۳۲ بیت، پهنای باند ۱۴٫۹ گیگابایت‌برثانیه

مودم مجتمع

X51 با پشتیبانی 5G Sub-6Ghz

X51 با پشتیبانی از هر دو نسخه‌ی 5G

X11 LTE بدون پشتیبانی از شبکه‌ی 5G

وای‌فای و بلوتوث

Wi-Fi 5 و Bluetooth 5.2

Wi-Fi 5 و Bluetooth 5.1

Wi-Fi 5 و Bluetooth 5.2

لیتوگرافی

۶ نانومتری TSMC

۸ نانومتری LPP

۱۱ نانومتری LPP

پردازنده‌ی Snapdragon 4 Gen 1 همچون پردازنده‌ی میان‌رده‌ی جدید کوالکام از واحد CPU با هسته‌ی Cortex-A78 استفاده می‌کند؛ اما سراغ پیکربندی متفاوتی رفته است. این تراشه‌ی پایین‌رده دو هسته‌ی پرقدرت و ۶ هسته‌ی کم‌مصرف Cortex-A55 دارد. نسل‌های قبل پردازنده‌های سری ۴ کوالکام از هسته‌ی Cortex-A76 استفاده می‌کردند.

متأسفانه به‌دلیل محدود‌شدن فرکانس واحد پردازش مرکزی به ۲٫۰ گیگاهرتز، تمامی بهبودهای نسلی درنتیجه‌ی تغییر معماری هسته‌ها به‌دست می‌آید. کوالکام می‌گوید عملکرد CPU در تراشه‌ی Snapdragon 4 Gen 1 حداکثر ۱۵ درصد بهتر از نسل قبل است. تراشه‌ی Snapdragon 4 Gen 1 از مدل ناشناسی از واحد گرافیکی Adreno بهره می‌برد که به‌ادعای کوالکام، عملکردش ۱۰ درصد بهتر از واحد گرافیکی تراشه‌ی Snapdragon 480 ست.

واحدهای پردازشی CPU و GPU در تراشه‌ی Snapdragon 4 Gen 1 به‌ترتیب ۱۵ و ۱۰ درصد قوی‌تر از نسل قبل هستند

کوالکام تصمیم گرفته است کنترلر حافظه را در تراشه‌ی پایین‌رده‌ی جدیدش ارتقا ندهد و همچنان از حافظه‌ی LPDDR4X-4266 با باس ۳۲ بیتی پشتیبانی کند. پهنای باند در Snapdragon 4 Gen 1 هیچ بهبودی تجربه نکرده است؛ بنابراین، تراشه‌ی پایین‌رده‌ی جدید کوالکام نمی‌تواند منابع اضافی دراختیار واحد گرافیکی پرسرعت‌تر قرار دهد.

پردازنده‌ی سیگنال تصویر در Snapdragon 4 Gen 1 هنوز تا حد زیادی به نسل قبل شباهت دارد و کوالکام از پردازنده‌ی سه‌گانه‌ی ۱۲ بیت استفاده نکرده است. نکته‌ی مهم این است که پردازنده‌ی سیگنال تصویر جدید از تصاویر ۱۰۸ مگاپیکسلی پشتیبانی می‌کند؛ یعنی تعداد پیکسل‌هایی که در یک شات می‌توان ثبت کرد، تقریباً دو برابر بیشتر از نسل قبل شده است.

مودم Snapdragon X51 که در تراشه‌ی Snapdragon 4 Gen 1 به‌کار رفته است، از شبکه‌ی 5G mmWave پشتیبانی نمی‌کند و صرفاً از نسخه‌ی Sub-6Ghz این شبکه‌ می‌تواند پشتیبانی کند. البته 5G mmWave برای دستیابی به سرعت دانلود و آپلود به‌ترتیب ۲٫۵ گیگابیت‌برثانیه و ۹۰۰ مگابیت‌برثانیه کافی است. استفاده از تراشه‌ی FastConnect 6200 باعث می‌شود گوشی‌های مجهز به پردازنده‌ی Snapdragon 4 Gen 1 از Wi-Fi 5 و Bluetooth 5.2 پشتیبانی کنند.

کوالکام می‌گوید پردازنده‌ی Snapdragon 4 Gen 1 بر‌پایه‌ی لیتوگرافی ۶ نانومتری TSMC تولید شده است. براساس اعلام رسمی، گوشی‌های مجهز به این پردازنده‌ی پایین‌رده تا پیش از پایان فصل جاری میلادی عرضه می‌شوند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات