انویدیا سیستم‌های دیتاسنتر مبتنی‌بر Grace را نیمه اول ۲۰۲۳ عرضه می‌کند

سه‌شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۸
مطالعه 3 دقیقه
انویدیا در کنفرانس مطبوعاتی خود در رویداد کامپیوتکس ۲۰۲۲ اعلام کرد سیستم‌های دیتاسنتر مجهز به پردازنده‌های سری Grace در نیمه‌ی اول سال آینده از راه می‌رسند.

انویدیا همان‌طور که پیش‌تر وعده داده بود، صبح امروز به‌وقت تهران کنفرانس مطبوعاتی خود را در همایش کامپیوتکس ۲۰۲۲ برگزار کرد. انویدیا در مراسم امروز مباحث مختلفی را پوشش داد؛ از دیتاسنتر تا گیمینگ. در ابتدای مراسم ویدئوی کوتاهی درباره‌ی رشد کسب‌و‌کار انویدیا به نمایش در آمد و سپس تیم سبز به پردازنده‌های مرکزی اختصاصی خود اشاره کرد.

انویدیا سال گذشته اعلام کرد با بهره‌گیری از معماری آرم پردازنده‌ی مرکزی اختصاصی برای دیتاسنتر تولید می‌کند. انویدیا می‌گوید سیستم‌های جدیدش قرار است در کنار سیستم‌های فعلی کلاس سرور عرضه شوند. این یعنی تیم سبز فعلاً قصد دارد به پشتیبانی از پردازنده‌های x86 اینتل و AMD در دیتاسنتر ادامه دهد.

ابرتراشه‌ی Grace اولین تراشه‌ی آرم انویدیا است که صرفاً از واحد CPU استفاده می‌کند و شامل دو تراشه روی یک مادربرد می‌شود. دیگر ابرتراشه‌ی انویدیا که با نام Grace Hopper CPU Superchip شناخته می‌شود شامل یک واحد گرافیکی Hopper و یک واحد CPU گریس است. این پردازنده‌های مبتنی‌بر Neoverse از مجموعه دستورالعمل Arm v9 پشتیبانی می‌کنند.

انویدیا می‌گوید Grace CPU Superchip قرار است به هنگام عرضه در اوایل ۲۰۲۳ سریع‌ترین پردازنده‌ی دنیا باشد. این پردازنده برای مصارف مختلفی نظیر رایانش ابرمقیاس، تجزیه‌و‌تحلیل داده و... دردسترس قرار می‌گیرد. شرکت‌های متعددی مثل ایسوس، گیگابایت، فاکسکان و Supermicro سیستم‌های متعددی را برپایه‌ی پردازنده‌های جدید انویدیا طراحی کرده‌اند.

براساس اعلام انویدیا پردازنده‌های مرکزی سری گریس (Nvidia Grace) در سال آینده‌ی میلادی به دست مشتریان دیتاسنتر می‌رسند.

انویدیا در کنفرانس جدید خود باری دیگر تأکید کرد که قصد دارد NVLink را به تمامی تراشه‌هایش وارد کند. انویدیا در سال‌های اخیر تعداد زیادی سیستم مرجع تولید کرده و اکنون قصد دارد نسل جدید سیستم‌های مرجع را برپایه‌ی Grace تولید کند.

انویدیا به‌طور مشخص‌تر از تولید طراحی مرجع جدید CGX و OVX و GFX با استفاده از Grace و Grace Hopper خبر داد. سیستم CGX انویدیا که برای پردازش گرافیکی ابری و گیمینگ کاربرد دارد از پردازنده‌ی مرکزی Grace Superchip و تراشه‌ی گرافیکی A16 استفاده می‌کند. سیستم‌های OVX برای پردازش‌های آمنی‌ورس کاربرد دارند و همچون CGX با دو پردازنده‌ی مرکزی Grace ساخته می‌شوند.

انویدیا می‌گوید سیستم‌های HGX Grace و HGX Grace Hopper به‌طور ویژه‌ برای شاسی OEM 2U تولید شده‌اند و در نیمه‌ی اول سال ۲۰۲۳ از راه می‌رسند. انویدیا در مراسم اخیر خود جزئیاتی درباره‌ی واحد پردازش عصبی Bluefield-3 نیز اعلام کرد. انویدیا به‌طور ویژه روی Bluefield و DPUها حساب باز کرده، چون اعتقاد دارد این سیستم‌ها به بخشی اساسی از دیتاسنتر تبدیل می‌شوند. Bluefield تراشه‌های پرتعدادی دارد و از پردازنده‌های گرافیکی انویدیا بهره می‌برد.

مطالب مشابه

نظرات