کارت‌های گرافیک دسکتاپ Intel Arc ابتدا در انحصار بازار چین خواهند بود

چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۰
مطالعه 3 دقیقه
اینتل در اطلاعیه‌ای رسمی می‌گوید کارت‌های گرافیک کلاس دسکتاپ سری Arc در ابتدا منحصر به بازار چین خواهند بود و سپس دردسترس مشتریان بین‌المللی قرار خواهند گرفت.

اینتل روز گذشته در آستانه‌ی برگزاری مراسم Vision اطلاعیه‌ی جدیدی منتشر کرد تا به شایعه‌هایی که این روزها درباره‌ی پردازنده‌های گرافیکی سری Arc می‌شنویم پایان دهد. به گزارش AnandTech اینتل می‌گوید یک‌سری از برنامه‌هایی را که قبلاً برای عرضه‌ی کارت‌های گرافیک دسکتاپ Arc داشت تغییر داده و قصد دارد محصولات را به‌صورت تدریجی برای بازارهای مختلف ارائه دهد.

در ابتدا گفته می‌شد اولین کارت‌های گرافیک کلاس دسکتاپ Arc در فصل دوم ۲۰۲۲ از راه می‌رسند. اینتل می‌گوید این برنامه همچنان به قوت خود باقی است، اما در بازه‌ی زمانی یادشده کارت‌های گرافیک اینتل به‌صورت انحصاری در بازار چین قابل‌تهیه خواهند بود. یک فصل بعد (سه‌ماهه‌ی سوم ۲۰۲۲) کارت‌های گرافیک دسکتاپ اینتل روانه‌ی بازارهای بین‌المللی خواهند شد.

اینتل می‌گوید عرضه‌ی اولیه‌ی کارت‌های گرافیکش در بازار چین شامل تمامی مدل‌ها نمی‌شود و صرفاً مدل‌های ضعیف (سری ۳) دردسترس مشتریان قرار می‌گیرند. این کارت‌های گرافیک براساس تراشه‌ی ACM-G11 ساخته می‌شوند. این همان تراشه‌‌ای است که قبلاً در گرافیک‌های کلاس لپ‌ تاپ سری آرک نیز حضور پیدا کرده است.

بنابراین اینتل قصد دارد همان استراتژی پردازنده‌های لپ‌تاپ را در پردازنده‌های دسکتاپ نیز تکرار و به‌صورت تدریجی مدل‌های قوی‌تر محصولاتش را عرضه کند.

اینتل می‌گوید در اواخر تابستان امسال دیگر اعضای خانواده‌ی آرک شامل کارت‌های گرافیک میان‌رده‌ی سری ۵ و کارت‌های قدرتمند سری ۷ روانه‌ی بازارهای بین‌المللی خواهند شد. البته در ابتدا این کارت‌ها دراختیار OEMها قرار می‌گیرند و مدتی بعد امکان تهیه‌ی آن‌ها در خرده‌فروشی‌ها نیز میسر خواهد شد.

با در نظر گرفتن این‌ که اینتل همین حالا نیز پردازنده‌های گرافیکی کلاس لپ‌تاپ آرک را به‌صورت منطقه‌ای دردسترس قرار می‌دهد، انتشار اطلاعیه‌ی جدید چندان برایمان تعجب‌برانگیز نیست. همچنین عرضه‌ی اولیه‌ی گرافیک‌های جدید اینتل در بازار چین، اتفاق بی‌سابقه‌ای نیست. سال گذشته همین موضوع را برای پردازنده‌های گرافیکی Iris Xe دیده بودیم.

بازار چین نسبت‌ به بازار ایالات متحده و اروپا استقبال بسیار بیشتری از پردازنده‌های پایین‌رده می‌کند. از طرفی اکثر قطعات پردازنده‌ها نیز در بازار چین ساخته می‌شوند. تمامی این عوامل وقتی در کنار هم قرار بگیرند تصمیم اینتل برای عرضه‌ی اولیه‌ی کارت‌های دسکتاپ در بازار چین را منطقی جلوه می‌دهند.

اینتل در اطلاعیه‌ی جدیدش به روند عرضه‌ی پردازنده‌های لپ‌تاپی Arc نیز اشاره کرده است. اینتل به عرضه‌ی دیرتر از انتظار لپ‌تاپ‌های مجهز به سری Arc 3 اعتراف کرده و گفته برای تولید تعداد کافی از این پردازنده‌ها با یک‌سری مشکل نرم‌افزاری مواجه شده است. تعطیلی‌های اخیر چین نیز روی روند تولید اثر محسوسی گذاشته‌اند. درنتیجه‌ی این اتفاقات، لپ‌ تاپ‌های مجهز به سری Arc 3 تا پیش از امروز به‌صورت جهانی به بازار عرضه نشده بودند.

اینتل اکنون در حال آماده شدن است تا اولین پردازنده‌های گرافیکی لپ‌تاپی سری Arc 5 و Arc 7 را معرفی کند. همچون سری Arc 3، مدل‌های لپ‌تاپی پردازنده‌ها قبل از مدل‌های دسکتاپ عرضه خواهند شد. به گفته‌ی اینتل اولین لپ‌ تاپ‌های مجهز به Arc 5 و Arc 7 اوایل تابستان امسال دردسترس قرار می‌گیرند.

مطالب مشابه

نظرات