نتایج اخیر گیک بنچ از بهبود ۷ درصدی سرعت تراشه Core i9-12900HX اینتل نسبت به نسل قبل خبر می‌دهد

جمعه ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰
مطالعه 2 دقیقه
جدیدترین پردازنده‌ی پرچم‌دار کلاس لپ تاپ اینتل یعنی Core i9-12900HX در گیک‌بنچ، هفت درصد عملکرد سریع‌تر نسبت‌به پرچم‌دار فعلی نشان داده تا ثابت کند اینتل همچنان به‌دنبال دستیابی به قدرت پردازشی بیشتر است.
تبلیغات

یک لپ‌ تاپ گیمینگ معرفی‌نشده‌ی متعلق‌ به شرکت لنوو اخیراً وارد بنچمارک گیک‌بنچ شده و جالب‌ترین نکته‌ی لپ‌تاپ این است که از پردازنده‌ اینتل Core i9-12900HX استفاده می‌کند. Core i9-12900HX که هنوز به صورت رسمی معرفی نشده، یکی از تراشه‌های مورد انتظار سری Alder Lake-HX است که بر پایه‌ی سیلیکون BGA در کلاس دسکتاپ تولید شده و از ۱۶ هسته‌ی پردازشی استفاده می‌کند.

به گزارش ویدئوکاردز، پردازنده‌ی مورد اشاره‌ی اینتل قرار است در مقایسه‌ با پرچم‌دار فعلی تیم آبی یعنی Core i9-12900HK که ۱۴ هسته و ۲۰ ترد دارد، از تعداد بیشتری هسته و ترد بهره بگیرد. پردازنده‌ی Intel Core i9-12900HX با سرعت کلاک پایه‌ی ۲٫۵ گیگاهرتز و سرعت کلاک بوست ۴٫۸۹ گیگاهرتز رؤیت شده است، بااین‌حال پیش‌بینی می‌کنیم این پردازنده به هنگام عرضه به بازار به سرعت کلاک ۵٫۰ گیگاهرتز هم دست پیدا کند.

لپ تاپ لنوو در کنار پردازنده‌ی جدید اینتل از کارت گرافیک GeForce RTX 3080 Ti نیز استفاده می‌کند. RTX 3080 Ti درحال‌حاضر به‌عنوان سریع‌ترین کارت گرافیک کلاس لپ‌تاپ شناخته می‌شود و از تراشه‌ی GA103 استفاده می‌کند.

مشخصات Core i9-12900HX در گیک بنچ

پردازنده‌ی اینتل توانسته در گیک‌بنچ ۵ امتیاز تک هسته‌ای ۱٬۹۲۱ و امتیاز چند هسته‌ای ۱۵٬۹۷۴ را کسب کند. i9-12900HK هنوز به‌صورت رسمی وارد نمودار رسمی بنچمارک‌های گیک‌بنچ نشده است و به‌همین‌دلیل، میانگین امتیازهای آن را نمی‌دانیم.

البته نگاهی خلاصه به جدیدترین بنچمارک‌ها نشان می‌دهد i9-12900HK در بخش تک هسته‌ای و چند هسته‌ای می‌تواند به‌طور میانگین به امتیاز حدوداً ۱٬۸۰۰ و ۱۴٬۰۰۰ دست پیدا کند. پیش‌بینی می‌کنیم پردازنده‌ی رده‌بالای جدید اینتل به ترتیب در پردازش‌های تک هسته‌ای و چند هسته‌ای، هفت و ۱۴ درصد عملکرد بهتر نسبت‌ به مدل فعلی ارائه دهد.

فعلاً تنها درباره‌ی دو تراشه‌ی سری Alder Lake-HX اطلاعات داریم: 12900HX و 12650HX. انتظار می‌رود هردو این تراشه‌ها توان طراحی حرارتی (TDP) بالاتری داشته باشند (۵۵ وات). این پردازنده‌های مبتنی‌بر سیلیکون ۱۶ هسته‌ای کلاس دسکتاپ آلدر لیک دارای تعداد کمتری هسته‌ی گرافیکی Xe-LP خواهند بود، یعنی حداکثر ۳۲ عدد.

شما کاربران زومیت چه دیدگاهی درباره‌ی تراشه‌ی جدید اینتل دارید؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات