اینتل احتمالا پردازنده‌های Alder Lake را در رویداد Innovation رونمایی خواهد کرد

اینتل احتمالا پردازنده‌های Alder Lake را در رویداد Innovation رونمایی خواهد کرد

مدیرعامل اینتل به‌تازگی زمان برگزاری رویداد جدید «Intel InnovatiON» را اعلام و غیرمستقیم به پردازنده‌های نسل‌دوازدهمی این شرکت اشاره کرده است.

پت گلسینگر، مدیرعامل اینتل، در وبکست جدید Intel Accelerate که به تغییر سبک نام‌گذاری فناوری تولید جدید این شرکت و محصولات احتمالی براساس لیتوگرافی جدید آن‌ها اختصاص داشت، اعلام کرد ۲۷ و ۲۸ اکتبر (۵ و ۶ آبان) رویدادی دیگر به نام «Intel InnovatiON» هم حضوری و هم مجازی در سان‌فرانسیسکو برگزار خواهد شد. گلسینگر نحوه برگزاری این برنامه را «کاملا دومنظوره» توصیف و به‌وضوح به پوشش «تکنولوژی دوگانه (هیبریدی)» پردازنده‌های Alder Lake اشاره کرده است.

در متن معرفی رسمی این اطلاعیه نوشته شده است:

«خوشحالیم که اولین رویداد از سری Intel ON را با عنوان Intel Innovation معرفی کنیم. این برنامه ۲۷ و ۲۸ اکتبر حضوری و مجازی در سان‌فرانسیسکو برگزار می‌شود. کنفرانس تکنیکال جدید ما روی آخرین دستاوردهای فناوری در زمینه هوش مصنوعی، 5G، کلاد، Edge و به‌طورکلی راهکارهای پی سی تمرکز خواهد کرد.

برنامه‌های این رویداد عبارت‌اند از:

  • آخرین اخبار درباره محصولات جدید
  • تجربه گسترش‌یافته توسعه‌دهندگان
  • تازه‌ترین نوآوری‌ها در اپلیکیشن‌ها
  • شبکه‌سازی و ایجاد جوامع

با ما در Intel Innovation همراه باشید و آماده باشید تا آینده را بسازیم.»

شماتیک پردازنده های Alder Lake

اینتل در رویداد Intel Accelerated تأیید کرد که پردازنده‌های Alder Lake و Sapphire Rapids از فناوری ساخت Intel 7 استفاده خواهند کرپ که پیش‌ازاین به نام 10nm Enhanced SuperFin شناخته می‌شد. این شرکت وعده ارتقای ۱۰ تا ۱۵ درصدی عملکرد ترانزیستورها درمقایسه‌با توان مصرفی در لیتوگرافی 10nm SuperFin را داده است.

پردازنده‌های Intel Alder Lake که به‌عنوان نسل دوازدهم CPUهای اینتل نیز شناخته می‌شوند، از سبک طراحی جدید Hybrid Technology برخوردار است و در ساختار آن از ترکیبی از هسته‌های کوچک (با بازده بالا) و بزرگ (با عملکرد قوی) استفاده می‌شود. اینتل هیچ‌گاه مشخصات فنی پردازنده‌های Alder Lake را تأیید نکرده است؛ اما رندری تازه‌فاش‌شده، به‌وضوح استفاده از ۸ هسته بزرگ و ۸ هسته کوچک را نشان می‌دهد.

پردازنده‌های Alder Lake علاوه‌بر DDR4 از تکنولوژی حافظه DDR5 نیز پشتیبانی خواهند کرد. همچنین، سری آلدرلیک اولین‌بار در میان پردازنده‌های عمومی دسکتاپ از استاندارد نسل پنجم PCI Express پشتیبانی می‌کند. بعد از معرفی این پردازنده‌ها، نسخه رفرش‌شده آن را خواهیم داشت که با عنوان Raptor Lake-S شناخته می‌شود و احتمالا باید بعد از معرفی معماری Zen4 ای ام دی معرفی شود.

منبع زومجی
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده