برتری پردازنده Core i9-12900K QS بر Ryzen 9 5950X در Cinebench

دوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
نمونه اولیه پردازنده Core i9-12900K اینتل در مقایسه با Ryzen 9 5950X شرکت AMD، در بنچمارک‌های تک و چند تردی Cinebench سرعت بیشتری داشته است.
تبلیغات

بر اساس گزارش OneRaichu، نتایج بنچمارک Cinebench R20 پردازنده Core i9-12900K اینتل از برتری سرعت آن بر پردازنده رقیب یعنی Ryzen 9 5950X خبر می‌دهد. این بنچمارک‌ در هر دو حالت تک و چند تردی انجام شده‌ است. به نظر می‌رسد این برتری در عملکرد به قیمت مصرف توان بیشتر تمام شده است و پردازنده اینتل انرژی بسیار زیادی مصرف می‌کند.

پردازنده Core i9-12900K در تست تک‌تردی Cinebnech R20 نمره ۸۱۰ به دست آورده و نمره آن در تست چندتردی ۱۱۶۰۰ است. هر دوی این مقادیر بیشتر از نتایج به‌دست‌آمده توسط هر پردازنده دیگری با سوکت‌های LGA1200/AM4 است.

برای مقایسه بهتر نتایج می‌توان از داده‌های Guru3D استفاده کرد. طبق این داده‌ها، عملکرد پردازنده Core i9-12900K اینتل در تست‌های تک‌‌تردی و چندتردی، به ترتیب ۲۶ و ۱۱ درصد بهتر از پردازنده رقیب، یعنی Ryzen 9 5950X شرکت AMD است.

نتایج بنچمارک تک هسته‌ای
نتایج بنچمارک چند هسته‌ای

بر اساس اطلاعات منتشرشده توسط Raichu، پردازنده‌ی Core i9-12900K قطعا در برخی از بنچمارک‌ها عملکردی سریع‌تر از Ryzen 9 5950X نشان داده است؛ اما در بررسی عملکرد باید حجم کار را هم در نظر گرفت. علاوه بر این Raichu ادعا می‌کند که پردازنده اینتل در زمان رسیدن به حالت توربوی کامل، تا ۲۰۰ وات توان مصرف می‌کند.

پردازنده Core i9-12900K اینتل از معماری هیبریدی متشکل از ۸ هسته Golden Cove با عملکرد بالا و ۸ هسته Gracemont با بازدهی بالا استفاده می‌کند. چنین ساختاری در مجموع ۱۶ هسته و ۲۴ ترد را در اختیار می‌گذارد و در واقع هسته‌های کوچک‌تر از هایپرتردینگ پشتیبانی نمی‌کنند. در زمینه کلاک، هسته‌های Golden Cove باید تا فرکانس ۵٫۳ گیگاهرتز و هسته‌های Gracemont تا ۳٫۹ گیگاهرتز برسند. این پردازنده بر اساس فرایند ساخت ۱۰ نانومتری «سوپرفین تقویت‌شده» تولید شده است و اولین پردازنده‌ای خواهد بود که از حافظه‌ی DDR5 و آخرین نسخه‌ی رابط PCIe نسل ۵ پشتیبانی می‌کند.

Cinebench سابقه خوبی در زمینه گزارش اطلاعات بنچمارک دارد؛ اما داده‌های مذکور در هیچ دیتابیس عمومی‌ منتشر نشده است و بنابراین از لحاظ فنی قابل تأیید نیست؛ اما احتمالا به‌زودی شاهد انتشار اطلاعات مشابه در وب‌سایت‌های معتبر همچون گیک‌بنچ یا SiSoftware Sandra خواهیم بود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات