مشخصات خانواده AMD Rembrandt با هسته Zen 3 و RDNA 2 فاش شد

پنج‌شنبه ۳ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۰
مطالعه 3 دقیقه
نقشه‌ی راهی که به پردازنده‌های AMD نسبت داده شده است، نشان می‌دهد تراشه‌های سری Rembrandt رایزن از هسته‌های ۶ نانومتری Zen 3 و RDNA 2 بهره‌مند خواهند بود.

نقشه‌ی راه منتسب به محصولات آینده‌ی AMD که حساب کاربری MebiuW در توییتر دردسترس قرار داده، به‌تازگی به‌روز شده است. در جدیدترین به‌روزرسانی، این نقشه‌ی راه دقیق‌تر به پردازنده‌های شتاب‌یافته‌ی (APU) نسل بعد خانواده‌ی رمبرندت (Rembrandt) سری رایزن اشاره می‌کند. در هفته‌ها و ماه‌های اخیر، MebiuW این نقشه‌ی راه چندبار را به‌روز کرده بود. MebiuW می‌گوید اطلاعات جدیدی که ازطریق منابعش به‌دست آورده، به ما امکان می‌دهد نگاهی اولیه به پردازنده‌های شتاب‌یافته‌ی سال ۲۰۲۲ شرکت AMD بیندازیم.

طبق جزئیات جدید، پردازنده‌های شتاب‌یافته‌ی نسل بعد سری Rembrandt AMD قرار است برپایه‌ی هسته‌های ذن ۳ (Zen 3) برای پردازنده‌ی مرکزی و هسته‌های RDNA 2 برای پردازنده‌ی گرافیکی تولید شوند. گفتنی است این هسته‌ها قرار نیست هسته‌های معمولی ذن ۳ و RDNA 2 باشند.‌ در بخشی از نقشه‌ی راه جدید AMD، اعلام می‌شود این هسته‌ها قرار است برپایه‌ی لیتوگرافی (نود پردازشی) ۶ نانومتری تولید شوند.

از قرار معلوم AMD قصد دارد همچنان همکاری تجاری گسترده‌ی خود را با TSMC به‌منظور تولید تراشه ادامه دهد و برای ساخت Rembrandt از کارخانه‌های این شرکت استفاده کند. انتظار داریم تراشه‌های سری Rembrandt به‌دلیل استفاده از لیتوگرافی ۶ نانومتری ۲۰ درصد تراکم ترانزیستور بیشتری داشته باشند و مصرف انرژی‌شان کاهش پیدا کند.

نقشه‌ی راه پردازنده‌های نسل بعد سری رایزن پردازنده‌های شتاب‌یافته‌ی سری Rembrandt را با هسته‌های ذن ۳ و RDNA 2 به‌تصویر می‌کشد.

هسته‌های ذن ۳ AMD که در آینده‌ای نزدیک کاملا به‌همراه پردازنده‌های خانواده‌ی رایزن ۴۰۰۰ معرفی می‌شوند، بهبودی درخورتوجهی درمقایسه‌با نسل قبل معماری ذن به‌خود دیده‌اند. تاکنون، AMD در بیانیه‌های مختلف به برخی از ویژگی‌های معماری ذن ۳ اشاره کرده و در تلاش است تا بتواند کاربران را هیجان‌زده کند. چند روز پیش، یکی از اعضای AMD اعلام کرد هسته‌های ذن ۳ بسیار قدرتمند هستند و همین موضوع باعث شده انتظارات ما از تراشه‌های مجهز به این هسته‌ها افزایش یابد.

افزون‌بر هسته‌های ذن ۳، AMD در پی استفاده از هسته‌های جدید و پیشرفته‌ی RDNA 2 در پردازنده‌های شتاب‌یافته‌ی سری Rembrandt است. در نظر داشته باشید که RDNA 2 برپایه‌ی پردازنده‌های گرافیکی نَوی ۲ ساخته شده و قرار است در کارت‌های گرافیک سری Radeon RX 6000 استفاده شود. AMD ادعا کرده است RDNA 2 پیشرفتی ۵۰ درصدی درمقایسه‌با RDNA تجربه می‌کند و قدرت پردازشی زیادی ارائه می‌دهد. تمامی شواهد نشان می‌دهند Zen 3 و RDNA 2 دو معماری بسیار پیشرفته هستند و قطعا تراشه‌های سری Rembrandt به‌لطف استفاده از هر دو معماری، قابلیت‌های متنوعی خواهند داشت.

درکنار هسته‌های یادشده،‌ عوامل دیگری هم وجود دارند که به افزایش قدرت پردازشی تراشه‌های نسل بعد AMD منتهی می‌شوند. AMD پیش‌تر اعلام کرده است که قصد دارد از سیستم CVML (بینش رایانه‌ای و یادگیری ماشین) در تراشه‌های سری Rembrandt بهره بگیرد تا این تراشه‌ها پردازش‌های حوزه‌ی هوش مصنوعی را بهتر انجام دهند. AMD از این طریق تلاش خواهد کرد مستقیما تراشه‌های نسل بعد دسکتاپ و لپ‌تاپ اینتل را هدف قرار دهد که به‌طور خاصی روی هوش مصنوعی متمرکز است. 

دیگر مشخصه‌های برجسته‌ی تراشه‌های سری Rembrandt AMD پشتیبانی از PCIe Gen 4 و حافظه‌ی رم LPDDR5/DDR5 را شامل می‌شود. بر اساس اطلاعات فاش‌شده‌ی حساب کاربری Patrickschur در توییتر، تراشه‌های سری Rembrandt از حافظه‌های DDR5-5200 نیز پشتیبانی خواهند کرد و حداکثر ۲۰ لاین PCIe Gen 4 به‌همراه دو درگاه USB 4 با سرعت انتقال ۴۰ گیگابایت‌برثانیه خواهند داشت. بررسی نقشه‌ی راه AMD نشان می‌دهد تیم قرمز قصد دارد سال جاری میلادی تراشه‌های سری رایزن ۴۰۰۰ را رونمایی کند و سپس در سال آینده‌ی میلادی، سراغ سری رایزن ۵۰۰۰ برود که لیتوگرافی هفت نانومترپلاس خواهد داشت.

مطالب مشابه

نظرات