مشخصات برند جدید EVO محصولات اینتل فاش شد

مشخصات برند جدید EVO محصولات اینتل فاش شد

ظاهرا اینتل تصمیم دارد تا در محصولات جدید خود از برندی به‌نام EVO استفاده و طراحی برندینگ CORE را نیز به‌‌روزرسانی کند.

اینتل به‌زودی از یک برندینگ جدید برای پردازنده‌های اصلی خود پرده‌برداری می‌کند. برند جدید به‌نام اوو (EVO) شناخته می‌شود و با طراحی متفاوت هم بازاریابی خواهد شد. تعدادی از حساب‌های کاربری توییتر، برند و طراحی جدید را فاش کردند که احتمالا برای محصولات جدید تی آبی یعنی آلدر لیک (Alder Lake) استفاده خواهد شد. باتوجه‌به طراحی محصولات جدید اینتل می‌توان حدس زد که استفاده از کلمه‌ی EVO در برندینگ جدید با کلمه‌ی تکامل یا Evolution ارتباط داشته باشد. به‌هرحال پردازنده‌های آلدر لیک اولین محصولات شرکت خواهند بود که از معماری با ترکیب هسته‌‌های کوچک و بزرگ بهره می‌برند.

برندسازی محصولات اینتل از سال‌ها پیش تغییر چندانی نداشته است. نشان تجاری جدیدی که رسانه‌ها و منابع متعدد فاش کردند، تغییر در زیبایی‌شناسی برند را نیز نشان می‌دهد. در طراحی جدید، خطوط منحنی که در اطراف لوگوی اینتل دیده می‌شدند، حذف خواهند شد و تنها یک لوگوی مینیمال با طراحی مدرن دیده می‌شود. همان‌طور که در تصاویر فاش شده می‌بینید، نه‌تنها برند EVO برای محصولات جدید معرفی می‌شود، بلکه تقریبا طراحی برند برای همه‌ی محصولات شرکت تغییر خواهد کرد.

طراحی کنونی نشان تجاری اینتل

طراحی کنونی نشان تجاری اینتل

حرف i که نشان‌دهنده‌ی خانواده‌ی پردازنده‌های اینتل بود، در طراحی جدید به پایین و گوشه‌ی سمت راست لوگو منتقل می‌شود. طراحی کلی، بیش از گذشته شمایل مربعی با گوشه‌های تیز دارد. باتوجه‌به اینکه تصاویر جدید، مدل‌های EVO و CORE را نشان می‌دهند و خبری از پردازنده‌ i3 با برند EVO در تصاویر نیست، می‌توان پیش‌بینی کرد که تنها پردازنده‌های i5 به بالا، معماری جدید را با برند EVO دریافت می‌کنند. آلدر لیک احتمالا در نیمه‌ی دوم سال ۲۰۲۱ به بازار عرضه می‌شود. عرضه‌ی محصولات جدید با تغییر ساختاری عظیمی در اینتل همراه می‌شود و آن‌ها برای اولین‌بار با تولیدکننده‌ای متفرقه برای ساخت تراشه‌های خود همکاری می‌کنند. این همکاری با هدف رسیدن اینتل به سرعت بسیار بالای رقبا در صنعت طراحی و تصویب شده است.

شاید پردازنده‌های i3 معماری جدید را دریافت نکنند

پردازنده‌های آلدر لیک احتمالا با بهبود قابل‌توجه در مصرف باتری همراه خواهند بود. استفاده از هسته‌های کوچک در پردازنده این امکان را ایجاد می‌کند که مصرف نیرو در وظایف سبک، بهتر مدیریت شود و درنهایت عمر باتری افزایش پیدا کند. کارشناسان می‌گویند این معماری نسبت به طراحی مرسومی که اینتل و AMD از مدت‌ها پیش با هسته‌های کوچک داشته‌اند، عمر باتری بسیار بهتر را برای لپ‌تاپ‌ها به ارمغان می‌آورد. چنین طراحی هسته‌ای که در معماری آرم به‌نام big.LITTLE شناخته می‌شود، اکنون در پردازنده‌های گوشی هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرد و به همین دلیل، گوشی‌های هوشمند، شارژدهی بهتری نسبت به لپ‌تاپ‌ها دارند. شاید با پیاده‌سازی معماری مشابه در لپ‌تاپ‌ها، شاهد عرضه‌ی محصولاتی به بازار باشیم که تا دو روز شارژدهی دارند. درنهایت نوآوری در محصولات به نفع کل بازار خواهد بود. ازطرفی رقابت سنگین اینتل و AMD احتمالا باعث می‌شود تا تیم آبی، محصولات خود را با قیمت بهتری هم به بازار عرضه کند.

طراحی جدید نشان تجاری اینتل

طراحی جدید نشان تجاری اینتل

مشخصات پردازنده‌های Alder Lake

پردازنده‌های رومیزی خانواده‌ی آلدر لیک که به‌نام Alder Lake S شناخته می‌شوند توان طراحی گرمایی تا ۱۲۵ وات (TDP) خواهند داشت. این پردازنده‌ها حداکثر با هشت هسته‌ی بزرگ و هشت هسته‌ی کوچک به بازار عرضه خواهند شد. بسته به اینکه کاربر امکان استفاده‌ی هم‌زمان از دو نوع هسته را داشته باشد، طراحی ازلحاظ مصرف توان به‌صورت مشابه با طراحی‌های هشت یا ۱۲ هسته‌ای خواهد بود. استفاده از هسته‌های کوچک‌تر (موسوم به small در معماری اینتل) به شرکت امکان می‌دهد تا مصرف توان را در حالت‌های پردازش سبک یا عدم استفاده از دستگاه، به میزان قابل‌توجی کاهش دهد. باتوجه‌به اطلاعاتی که تاکنون درباره‌ی پردازنده‌های آلدر لیک منتشر شده است، می‌توان پیکربندی و طراحی آن‌ها را طبق فهرست زیر پیش‌بینی کرد.

 • پردازنده‌های Alder Lake-S
  • هشت هسته‌ی Big به‌همراه هشت هسته‌ی Small با یک پردازنده‌ی گرافیکی GT1
  • ۶ هسته‌ی Big بدون هسته‌ی Small با یک پردازنده‌ی گرافیکی GT1
 • پردازنده‌های Alder Lake-P
  • دو هسته‌ی Big به‌همراه هشت هسته‌ی Small با یک پردازنده‌ی گرافیکی GT2
  • ۶ هسته‌ی Big به‌همراه هشت هسته‌ی Small با یک پردازنده‌ی گرافیکی GT2
 • پردازنده‌های Alder Lake-M
  • دو هسته‌ی Big به‌همراه هشت هسته‌ی Small با یک پردازنده‌ی گرافیکی GT2

پردازنده‌های Alder Lake P احتمالا در دسته‌ی Atom Server خواهند بود. این پیش‌بینی باتوجه‌به عرضه‌ی پردازنده‌های کنونی Intel P در دسته‌ی مذکور، مطرح می‌شود. سرورهایی که وظایف پردازشی و فشار کاری متنوع و پویا دارند هم از این فناوری بهره می‌برند و درنهایت جابه‌جایی و مقیاس‌دهی بین وظایف پردازشی سبک و سنگین، آسان‌تر خواهد بود.

پردازنده‌های Alder Lake M احتمالا خانواده‌ی پردازنده‌های همراه اینتل خواهند بود. این پردازنده‌ها بیش از همه برای بازار جذابیت دارند، چون رقابت را در دسته‌ی لپ‌تاپ سنگین‌تر می‌کنند. استفاده از هشت هسته در خانواده‌ی مذکور به شرکت امکان می‌دهد تا عمر باتری لپ‌تاپ‌ها را به میزان قابل‌توجهی بهبود دهد، چون برای پردازش کارهای سبک، دیگر نیازی به درگیری کردن هسته‌های قدرتمندتر نخواهد بود.

منبع wccftech
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده