مشخصات تراشه 5G جدید سری اسنپدراگون 6 کوالکام فاش شد

مشخصات تراشه 5G جدید سری اسنپدراگون 6 کوالکام فاش شد

مشخصات فاش‌شده نشان می‌دهند جدیدترین تراشه‌ی سری اسنپدراگون ۶ کوالکام قرار است حداکثر فرکانس ۲/۲۴۶ گیگاهرتز را ارائه دهد.

اسنپدراگون ۸۶۵ جدیدترین تراشه‌ی پرچم‌دار کوالکام برای گوشی‌های بالارده است که از فناوری 5G پشتیبانی می‌کند. کوالکام امروزه تراشه‌هایی متنوع برای گوشی‌های میان‌رده ارائه می‌دهد که از بین آن‌ها می‌توانیم به اسنپدراگون ۷۶۵ و اسنپدراگون 765G اشاره کنیم، این شرکت هنوز تراشه‌ای 5G برای گوشی‌های میان‌رده تولید نکرده است و نبود چنین تراشه‌ای به‌شدت حس می‌شود.

اطلاعاتی که به‌تازگی توسط یکی از افشاگران چینی قابل‌اتکا فاش شده‌اند نشان می‌دهند کوالکام از مدتی پیش کار روی مدل جدید تراشه‌های سری اسنپدراگون ۶ را آغاز کرده است که از فناوری 5G پشتیبانی می‌کند و به‌طور ویژه برای دستگاه‌های میان‌رده دردسترس قرار می‌گیرد.

در حال حاضر نمی‌دانیم که تراشه‌ی 5G میان‌رده‌ی کوالکام قرار است درنهایت با چه نامی روانه‌ی بازار شود؛ اما افشاگر موردبحث از sm6350 به‌عنوان شماره‌مدل تراشه‌ی جدید کوالکام یاد می‌کند. براساس ادعاهای مطرح‌شده، تراشه‌ی sm6350 مجهز به دو هسته‌ی بزرگ است که با سرعت کلاک ۲/۲۴۶ گیگاهرتز فعالیت می‌کنند. درکنار این دو هسته، تراشه‌ی میان‌رده‌ی کوالکام از ۶ هسته‌ی کوچک بهره می‌گیرد که همگی دارای سرعت کلاک ۱/۸۰۴ گیگاهرتز هستند. گفته می‌شود در این سیستم-روی-چیپ از هسته‌ی کورتکس A77 استفاده شده است.

اطلاعات فاش‌شده ازسوی فردی با نام کاربری Digital Chat Station در شبکه‌ی اجتماعی ویبو در قالب پستی به اشتراک گذاشته شده‌اند که حاوی موارد زیر است:

بخشی از اطلاعات sm6350، نخستین تراشه‌ی سری اسنپدراگون ۶ کوالکام که به شبکه‌ی 5G مجهز می‌شود، به این شرح است: تراشه‌ی یادشده از دو هسته‌ی بزرگ درکنار ۶ هسته‌ی کوچک استفاده می‌کند. فرکانس پردازشی دو هسته‌ی بزرگ ۲/۲۴۶ و فرکانس پردازشی ۶ هسته‌ی کوچک ۱/۸۰۴ گیگاهرتز خواهد بود. به‌علاوه تراشه‌ی 5G کوالکام قرار است از پردازنده‌ی گرافیکی آدرنو ۶۱۵ با حداکثر فرکانس ۸۵۰ مگاهرتز بهره بگیرد. معماری پردازنده‌ی مرکزی تاکنون مشخص نشده است، اما احتمال می‌دهم این تراشه به هسته‌ی کورتکس A77 مجهز باشد. همچنین، مدیاتک تراشه‌ای هم‌رده با تراشه‌ی جدید کوالکام در دست ساخت دارد که با نام MT6853 از آن یاد می‌شود. به‌علاوه به‌نظر می‌رسد هواوی قصد دارد تراشه‌ی 5G پایین‌رده‌تری را از سری کرین تولید کند.

همان‌طور که در پست منتشرشده ازسوی Digital Chat Station می‌بینید،‌ مدیاتک نیز از مدتی پیش کار روی تراشه‌ای جدید را با نام MT6853 آغاز کرده است که به‌عنوان رقیب تراشه‌ی جدید سری اسنپدراگون ۶ شناخته می‌شود. هواوی نیز روی رقیب این تراشه کار می‌کند و به‌زودی آن را تحت برند کرین روانه‌ی بازار خواهد کرد. بدین ترتیب شرکت‌های مختلف قصد دارند به‌شکلی جدی‌تر در بازار تراشه‌های میان‌رده‌ی 5G با یکدیگر رقابت کنند. انتظار داریم که مدیاتک MT6853 و کرین ۷۲۰ در آینده‌ای نزدیک به‌صورت رسمی رونمایی شوند. کوالکام احتمالا تراشه‌ی جدید سری اسنپدراگون ۶ را تا پیش از پایان سه‌ماهه‌ی دوم سال ۲۰۲۰ معرفی و عرضه می‌کند.

برخی رسانه‌ها می‌گویند تراشه‌ی MT6853 نسبت‌به دایمنسیتی ۸۰۰ قدرت پردازشی کمتری دارد. در حال حاضر هیچ‌یک از افشاگران به بیان جزئیات مربوط به تراشه‌ی کرین ۷۲۰ 5G نپرداخته‌اند بنابراین اطلاعاتی درمورد آن نمی‌دانیم. گزارش‌های اخیر ادعا می‌کنند که حتی سامسونگ نیز کار روی تراشه‌‌ی میان‌رده‌ی 5G را آغاز کرده است. تراشه‌ای که افشاگران از آن با نام اکسینوس ۸۸۰ 5G یاد می‌کنند قرار است در آینده‌ای نزدیک از راه برسد. گفته می‌شود اکسینوس ۸۸۰ نسخه‌ی ضعیف‌شده‌ی اکسینوس ۹۸۰ 5G است و سرعت کلاک کمتری نسبت‌به آن دارد. از ویوو Y70s به‌عنوان نخستین موبایلی یاد می‌شود که به اکسینوس ۸۸۰ مجهز خواهد شد.

شما کاربران زومیت چه دیدگاهی درمورد تراشه‌ی جدید کوالکام دارید؟

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده