کوالکام پردازنده‌های اسنپدراگون 8c و 7c را برای لپ‌تاپ‌های اقتصادی ARM معرفی کرد

کوالکام پردازنده‌های اسنپدراگون 8c و 7c را برای لپ‌تاپ‌های اقتصادی ARM معرفی کرد

کوالکام پردازنده‌های اسنپدراگون 8c و 7c را به‌عنوان جایگزین‌های ضعیف‌تر اسنپدراگون 8cx برای استفاده در لپ‌تاپ‌های ویندوزی اقتصادی معرفی کرد.

کوالکام دو پردازنده‌ی دیگر را برای استفاده در لپ‌تاپ‌های ویندوزی مبتنی‌بر معماری ARM معرفی کرد. تراشه‌ساز آمریکایی در روز سوم رویداد Snapdragon Tech Summit در هاوایی، از پردازنده‌های اسنپدراگون 8c و اسنپدراگون 7c را برای لپ‌تاپ‌های اقتصادی و میان‌رده‌ی ویندوزی پرده برداشت. دو تراشه‌ی یادشده در حقیقت نسخه‌ی ضعیف‌تر از اسنپدراگون 8cx به‌شمار می‌آیند.

اسنپدراگون 8c جایگزین اسنپدراگون ۸۵۰ محسوب می‌شود؛ پردازنده‌ای که در نسل دوم لپ‌تاپ‌های ویندوزی مبتنی‌بر آرم، نظیر گلکسی بوک ۲ سامسونگ به‌کار می‌رفت. محصول جدید کوالکام از مودم X24 LTE یا X55 5G، هسته‌های پردازشی Kryo 490 و واحد پردازش گرافیکی آدرنو ۶۷۵ بهره می‌برد و شرکت سازنده بهبود ۳۰ درصدی عملکرد نسبت به اسنپدراگون ۸۵۰ را برای آن وعده می‌دهد. تراشه‌های ۷ نانومتری کوالکام برای دستگاه‌های فاقد سیستم خنک‌کننده‌ی اکتیو به‌کار خواهند رفت.

اسنپدراگون 8c و 7c در برابر اسنپدراگون 8cx و اسنپدراگون ۸۵۰
پارامترها / پردازندهاسنپدراگون 8cاسنپدراگون 8cxاسنپدراگون 7cاسنپدراگون ۸۵۰
CPU۸ هسته‌ی Kryo 490
فرکانس ۲.۴۵ گیگاهرتز
۸ هسته‌ی Kryo 495
فرکانس ۲.۸۴ گیگاهرتز
۸ هسته‌ی Kryo 468
فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز
۸ هسته‌ی Kryo 385
فرکانس ۲.۹۶ گیگاهرتز
GPUAdreno 675Adreno 680Adreno 618Adreno 630 
فرایند ساخت۷ نانومتری۸ نانومتری۱۰ نانومتری
مودماسنپدراگون X24 LTE
اسنپدراگون X55 5G
اسنپدراگون X15 LTEاسنپدراگون X20 LTE
پورت USBUSB 3.1
حافظهNVMe SSD و UFS 3.0eMMC 5.1 و UFS 3.0UFS 2.1 Gear3 2L
حافظه‌ی رمLPDDR4X
فرکانس ۲۱۳۳ مگاهرتز
LPDDR4
فرکانس ۲۱۳۳ مگاهرتز
LPDDR4X
فرکانس ۱۸۶۶ مگاهرتز
پردازنده‌ی سیگنال تصویرSpectra 390
یک حسگر ۳۲ مگاپیکسلی یا ۱۶ مگاپیکسلی دوگانه
Spectra 255
یک حسگر ۳۲ مگاپیکسلی یا ۱۶ مگاپیکسلی دوگانه
Spectra 280یک حسگر ۳۲ مگاپیکسلی یا ۱۶ مگاپیکسلی دوگانه
نمایشگرنمایشگر دستگاه: 4K Ultra HD
نمایشگر خارجی: دو نمایشگر 4K
نمایشگر دستگاه: ۱۵۳۶×۲۰۴۸ پیکسل
نمایشگر خارجی: یک نمایشگر ۱۴۴۰×۲۵۶۰ پیکسل
نمایشگر دستگاه: 4K Ultra HD
نمایشگر خارجی: یک نمایشگر 4K

در سوی دیگر، اسنپدراگون 7c محصولی میان‌رده است که در ارزان‌ترین لپ‌تاپ‌های مبتنی بر ویندوز ۱۰ به‌کار گرفته خواهد شد. این پردازنده از هسته‌های پردازشی Kryo 468، واحد پردازش گرافیکی آدرنو ۶۱۸ و مودم X15 LTE قدرت می‌گیرد.

جایگاه‌ پردازنده‌های جدید کوالکام به ما یادآور می‌شود که آن‌ها جایگزینی برای اسنپدراگون 8cx، قدرتمندترین پردازنده‌ی شرکت سازنده نخواهند شد. هنوز دستگاهی با تراشه‌ی یادشده روانه‌ی بازار نشده است؛ اما می‌دانیم که لپ‌تاپ Project Limitless 5G لنوو و گلکسی بوک اس سامسونگ از آن قدرت خواهند گرفت.

اسنپدراگون 8c و 7c

پیش‌تر مایکروسافت عرضه‌ی سرفیس پرو ایکس با پردازنده‌ی SQ1، نسخه‌‌ای سفارشی‌شده از اسنپدراگون 8cx را آغاز کرد. تبلت جدید مایکروسافت، قدرت پردازشی فراوانی ندارد؛ اما مشکل اصلی آن، نبود اپلیکیشن‌های سازگار با معماری ARM در اکوسیستم ویندوز ۱۰ است. احتمال دارد که پردازنده‌های جدید کوالکام، راه را برای عرضه‌ی دستگاه‌های متنوع‌تر و ترغیب توسعه‌دهندگان برای آغاز فعالیت در این پلتفرم را هموار کنند؛ هرچند که اتکای ویندوز ۱۰ مبتنی‌بر آرم بر شبیه‌ساز جهت اجرای بسیاری از اپلیکیشن‌ها، مشکل‌ساز خواهد بود.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید