بزرگترین تراشه دنیا، قلب تپنده‌ی سریع‌ترین رایانه هوش مصنوعی جهان می‌شود

بزرگترین تراشه دنیا، قلب تپنده‌ی سریع‌ترین رایانه هوش مصنوعی جهان می‌شود

شرکت سربراس سیستم در جدیدترین رویداد مربوط به ابررایانه‌ها، از بزرگ‌ترین تراشه دنیا رونمایی کرد و این تراشه با نام CS-1، قرار است در سریع‌ترین رایانه هوش مصنوعی جهان، به‌کار گرفته شود.

تابستان امسال، واحد CWSE یا Cerebras Wafer Scale Engine درشرکت سربراس سیستم (Cerebras System) از یک تراشه بسیار بزرگ رونمایی کرد. این تراشه ۱/۲ تریلیون (هزار میلیارد) ترانزیستور دارد که همین موجب شده تا لقب بزرگ‌ترین تراشه دنیا را از آن خود کند و قرار است به منظور سرعت بخشیدن به مفهوم یادگیری عمیق در تازه‌ترین سیستم طراحی شده توسط این شرکت به‌کار گرفته شود.  

این تراشه بزرگ با نام CS-1 ، این هفته و در خلال کنفرانس Supercomputing 2019 معرفی شد. تراشه CS-1 که ۶۶ سانتی‌متر طول دارد، تراشه بزرگی است که ۳ عدد از این تراشه‌ها را می‌توان در یک محفظه جا داد. مصرف انرژی CS-1 در حدود ۲۰ کیلو وات است که ۴ کیلو وات آن صرف تأمین سیستم خنک‌کننده‌ی آن می‌شود. ۱۵ کیلو وات هم مربوط به مصرف انرژی این تراشه بزرگ است و میزان افت انرژی آن نیز حدود یک کیلو وات تخمین زده می‌شود.

بزرگترین تراشه دنیا

تراشه‌ای که CWSE تولید کرده است در مقایسه با بزرگ‌ترین GPU که تا به امروز ساخته شده، ۵۶ برابر بزرگتر است. تعداد هسته‌های آن ۷۸ برابر و حافظه داخلی تراشه ۳۰۰۰ برابر بیشتر است. ضمن اینکه به پهنای باند آن  ۳۳۰۰۰ برابر افزوده شده است.  به زبان ساده، این تراش به طرز حیرت‌انگیزی سریع است.

همچنین CS-1 به‌منظور سازگاری بیشتر، با قالب‌های یادگیری ماشین متن بازی مانند PyTorch و TensorFlow کار می‌کند.

شرکت سربراس سیستم وعده داده است که جزییات و مشخصات بیشتری مانند سرعت کلاک این تراشه را در آینده نزدیک، منتشر خواهد کرد.

بزرگترین تراشه دنیا

به‌نظر می‌رسد CS-1، بسیار گران‌قیمت باشد. هرچند هنوز جزییاتی دراین‌زمینه فاش نشده است؛ اما به گفته یک مقام آگاه، قیمت این تراشه چندین میلیون دلار خواهد بود.

 این قیمت ممکن است رقم قابل ملاحظه‌ای برای بسیاری از شرکت‌ها نباشد؛ به‌عنوان مثال Argonne National Laboratory (یکی از بزرگ‌ترین مؤسسات علوم و تحقیقات در غرب آمریکا) در حال حاضر یکی از این تراشه‌ها را خریداری کرده و از آن در تحقیقات مربوط به سرطان و آزمایش‌های علوم پایه استفاده می‌کند.

منبع TECHSPOT

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید