آیا زنجیره‌ی پشتیبانی از پردازنده‌های AMD Threadripper قطع خواهد شد؟

آیا زنجیره‌ی پشتیبانی از پردازنده‌های AMD Threadripper قطع خواهد شد؟

مادربردهای آینده AMD TRX40 که پردازنده‌های Threadripper 3000 را در خود جای داده‌اند ممکن است با پردازنده‌های قدیمی Threadripper نسل ۱ و نسل ۲ سازگار نباشد.

AMD در حال تکمیل پردازنده‌های نسل سوم Ryzen Threadripper است و سری اول این تراشه‌ها در مدل‌هایی با حداکثر ۶۴ هسته در کنار مادربرد AMD TRX40 به بازار عرضه می‌شوند. اما براساس شایعات به نظر می‌رسد که این مادربردها با پردازنده‌های نسل ۱ و ۲ Ryzen Threadripper سازگار نباشند. طبق این شایعه، تراشه‌های نسل سوم Threadripper در آینده با مادربردهای AMD X399 نیز سازگار نخواهند بود. در حال حاضر، اسامی دو مادربرد یعنی ASRock TRX40 Taichi و MSI TRX40 Creator فاش شده است که ما را از بابت نام این تراشه مطمئن می‌کند.

AMD به دلیل پشتیبانی از سوکت AM4 در چند گروه از پردازنده‌های ZEN مورد تحسین قرار گرفته و حالا ظاهرا این اتفاق نمی‌تواند شامل حال سوکت TR4 شود.

پردازنده AMD

ظاهرا AMD قصد دارد تا سوکت TR4 را کنار بگذارد و به سمت طراحی جدیدی برای مادربردهای TRX40 برود. دلایل مختلفی برای این تصمیم AMD وجود دارد که یکی از آن‌ها به احتمال زیاد انتقال به فناوری ۴ نانومتری است. یکی دیگر از دلایل احتمالی این است که AMD در حال کار روی تردریپر ۶۴ هسته‌ای بوده و سوکت قدیمی TR4 ممکن است با چنین تعداد هسته‌ی بالایی سازگار نباشد. البته ممکن است که این شایعه کاملاً اشتباه باشد و AMD یک بار دیگر ما را غافلگیر کند. به هر حال این شرکت اعلام کرده بود که پشتیبانی از سوکت AM4 را تا سال ۲۰۲۰ ادامه خواهد داد؛ اما در مورد سوکت TR4 چنین ادعایی از سوی این شرکت نشده است.

پردازنده‌های سطح بالای AMD با پیشرفت‌های بزرگی روبه‌رو شده‌اند و در این میان می‌توان به مدل‌هایی با حداکثر ۶۴ هسته اشاره کرد. در نتیجه از طرفی احتمالا این شایعه صحت خواهد داشت که نسل اول و دوم پردازنده‌های Threadripper، قادر به قرار گرفتن در مادربردهایی مانند TRX40 نخواهند بود. البته این خبر هنوز در حد شایعه و احتمال بوده و باید منتظر اخبار رسمی از AMD باشیم.

منبع wccftech
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده