بنچمارک پردازنده ۱۰ هسته‌ای Core i9-10900X اینتل فاش شد

بنچمارک پردازنده ۱۰ هسته‌ای Core i9-10900X اینتل فاش شد

بنچمارکی از پردازنده‌ی معرفی‌نشده‌ی Core i9-10900X اینتل منتشر شده که در یکی از محصولات آینده‌ی شرکت دل به‌‌کار رفته است. بنچمارک مذکور از فرکانس ۴.۴ گیگاهرتزی در تمامی هسته‌های این پردازنده حکایت می‌کند.

به‌تازگی بنچمارک‌های مربوط به پردازنده‌ی Core i9-10900X اینتل منتشر شده است. این پردازنده هنوز به‌صورت رسمی معرفی نشده است؛ ولی احتمال عرضه‌ی آن در آینده‌ای نزدیک وجود دارد. پردازنده‌‌‌ی جدید مبتنی‌بر پلتفرم کسکید لیک ایکس (Cascade Lake X) اینتل است و بنچمارک منتسب به آن مربوط به یکی از تاور سیستم‌های سرور شرکت دل است. محصول مذکور Precision 5820 از سری X است که از توان پردازشی ۴.۴ گیگاهرتز برای تمامی هسته‌های پردازنده استفاده می‌کند. البته دل هنوز این محصول را رونمایی نکرده است و به‌نظر می‌رسد نتایج منتشرشده مربوط به یکی از مراکز آزمایش محصول این شرکت باشد.

مشخصات و تاریخ عرضه‌ی پردازنده‌های مبتنی‌بر پلتفرم کامت لیک اس (Comet Lake S) اینتل در گذشته منتشر شده بود. اینتل قصد دارد در سری کامت لیک، پردازنده‌هایی با حداکثر ۱۰ هسته را به بازار عرضه کند که براساس تراشه‌ی مادربرد سری ۴۰۰ و سوکت LGA 1200 توسعه یافته‌اند. قطعات مربوط به سری گفته‌شده در اواخر سال جاری میلادی دردسترس سایر تولیدکنندگان قرار می‌گیرد و درنهایت در سه‌ماهه‌ی اول سال آینده‌ی میلادی، کاربران می‌توانند آن‌ها را بخرند. همچنین، نمونه‌های قدرتمندی با پسوند K نیز در این سری وجود دارند که با توان ۱۲۵ وات و فرکانس پایه‌ی بیشتر از سایر پردازنده‌ها عرضه می‌شوند. البته تمامی نمونه‌های گفته‌شده از معماری ارتقایافته‌ی ۱۴ نانومتری بهره‌مند خواهند بود.

intel

مشخصات ذکرشده برای Northbridge و Southbridge به نسل قبلی تراشه‌ها مربوط می‌شوند.

شایان ذکر است کاربران برای استفاده از پردازنده‌های سری کامت لیک اس باید سخت‌افزار خود را به‌روز و از مادربردهایی با تراشه‌‌ی سری ۴۰۰ و سوکت LGA 1200 استفاده کنند. این نسل از محصولات اینتل قابلیت پشتیبانی از سخت‌افزارهای قدیمی‌تر مانند تراشه‌های سری ۳۰۰ را ندارد.

جالب است بدانید معماری بسیار پیشرفته‌ی ۱۴ نانومتری استفاده‌‌شده‌ی اینتل در سری مذکور موجب شده است تا برخی کاربران نگرانی عجیبی درباره‌ی نسل‌های آینده‌ی پردازنده‌های این شرکت داشته باشند. پیشرفت معماری محصولات باعث شده است اینتل بتواند از فرکانس چشمگیری در محصولات خود استفاده کند که سرعت بی‌نظیری برای کاربران به‌ارمغان می‌آورد. باوجوداین، با تغییر معماری به ۱۰ نانومتر ممکن است فرکانس پایه بسیار کاهش یابد که درنهایت، موجب افت یا بهبودنیافتن عملکرد برخی از محصولات شود.

البته مسئله‌ی گفته‌شده بیشتر برای کاربران دسکتاپ و حرفه‌ای صادق است؛ زیرا پردازنده‌های موبایل مثل نمونه‌های به‌کاررفته در لپ‌تاپ‌ها، فرکانس پایه‌ی کمتری دارند و معمولا تغییر معماری در آن‌ها موجب بهبود عملکرد و کاهش توان مصرفی می‌شود. انتظار می‌رود پردازنده‌های دسکتاپ مبتنی‌بر معماری ۱۰ نانومتری در اواخر سال ۲۰۲۰ معرفی شوند.

سری کامت لیک اس به سه بخش مجزا تقسیم می‌شود که شامل توان ۱۲۵ (در بالاترین رده) و ۶۵ و ۳۵ وات می‌شود. دو بخش آخر دربردارنده‌ی پردازنده‌های متداول است؛ اما محصولاتی که با توان ۱۲۵ وات عرضه می‌شوند، علاقه‌ی اینتل به رفع نیاز کاربران حرفه‌ای را نشان می‌دهد که عطش بسیاری برای پردازنده‌های قدرتمند دارند. دور از ذهن نخواهد بود که فرکانس کاری پنج گیگاهرتز برای تمامی هسته‌ها را در چنین محصولاتی مشاهده کنیم. همچنین، پشتیبانی از جدیدترین فناوری‌ها مانند وای‌فای نسخه‌ی ۶ و USB 3.1 و تاندربولت ۳ نیز برای پردازنده‌های آینده‌ی اینتل در نظر گرفته شده است.

intel comet lake s roadmap

امیدواریم محصولات جدید و قدرتمند اینتل با برچسب قیمتی معقولانه‌ای همراه باشد. قیمت‌گذاری یکی از بخش‌های موردتوجه AMD است و این شرکت علاقه‌ی خود به عرضه‌ی پردازنده‌هایی با قیمت مناسب را نشان داده و انتظار می‌رود در آینده نیز به همین روند ادامه دهد. با‌این‌حال، به‌نظر می‌رسد Xeon W-3175X به‌عنوان گل سرسبد محصولات ور‌ک‌استیشن اینتل باقی خواهد ماند که از ۲۸ هسته بهره می‌گیرد. ناگفته نماند این محصول احتمالا در سه‌ماهه‌ی دوم سال ۲۰۲۰ عرضه خواهد شد.

منبع wccftech
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده