اینتل ۸ پردازنده جدید نسل دهمی معرفی کرد

اینتل ۸ پردازنده جدید نسل دهمی معرفی کرد

درست زمانی‌که فکر می‌کردیم دیگر قرار نیست بیشتر از این به‌خاطر نام‌گذاری محصولات اینتل گیج شویم، اینتل هشت پردازنده‌ی جدید نسل دهمی معرفی کرد.

اینتل، پردازنده‌های جدیدی از محصولات نسل دهم خود را معرفی کرد. محوریت محصولات جدید را پردازنده‌های کامت لیک (Comet Lake) اینتل تشکیل می‌دهند و همین موضوع می‌تواند رازهای بیشتری را از پردازنده‌های سری Y و U فاش کند.

پردازنده‌های جدید سری U از حافظه‌ی پرسرعت LPDDR4X پشتیبانی می‌کنند

هر هشت پردازنده‌ی نسل دهمی که امروز معرفی شدند، بااستفاده‌از فرایند ۱۴ نانومتری تولید شده‌اند، نه فرایند ۱۰ نانومتری آیس لیک (Ice Lake). این موضوع به‌خودی‌خود موضوع ناپسند و زیان‌بخشی نیست. نکته‌ی مهم آن است که پردازنده‌ی جدید اینتل Core i7-10710U اولین پردازنده‌ی ۶ هسته‌ای از سری U است. این پردازنده، ۱۲ رشته و حداکثر سرعت کلاک بالاتری نسبت‌به برخی‌از پردازنده‌های آیس لیک اینتل دارد.

مشخصات پردازنده‌های کامت‌لیک سری U
پردازنده / مشخصاتهسته / تردفرکانس پایهفرکانس توربوکش L3TDPپردازنده‌ی گرافیکیپشتیبانی از رمقیمت
i7-10710U۶ هسته
۱۲ ترد
۱.۱تک هسته ۴.۷
تمام‌هسته ۳.۹
۱۲ مگابایت۱۵ واتUHD 620
۱۱۵۰ مگاهرتز
DDR4 با ۲۶۶۶ مگاهرتز
LPDDR4X با ۲۹۳۳ مگاهرتز
۴۴۳ دلار
i7-10510U۴ هسته
۸ ترد
۱.۸تک‌هسته ۴.۹
تمام‌هسته ۴.۳
۸ مگابایت۴۰۹ دلار
i5-10210U۴ هسته
۸ ترد
۱.۶تک‌هسته ۴.۲
تمام‌هسته ۳.۹
۶ مگابایتUHD 620
۱۱۰۰ مگاهرتز
۲۹۷ دلار
i3-10110U۲ هسته
۴ ترد
۲.۱تک‌هسته ۴.۱
تمام‌هسته ۳.۷
۴ مگابایتUHD 620
۱۰۰۰ مگاهرتز
۲۸۱ دلار

تراشه‌های جدید ۱۴ نانومتری فاقد مزیت‌های تراشه‌های ۱۰ نانومتری هستند. به‌طورکلی این احتمال می‌رود که تراشه‌های مذکور، نه‌تنها از همان کارایی تراشه‌های آیس لیک برخوردار نباشند، بلکه عمر باتری آن‌ها هم به‌خوبی دستگاه‌هایی که از تراشه‌های آیس لیک استفاده می‌کنند، نباشد.

اینتل / Intel

هیچ‌کدام از پردازنده‌های جدید ویژگی‌های گرافیکی یکپارچه و فوق‌العاده‌ی تراشه‌های Gen11 اینتل را که ادعا می‌شود می‌توانند به تجربه‌ی یک بازی نسبتا روان باوضوح ۱۰۸۰ پیکسل بینجامند، ندارند. درعوض، کامت لیک از نسخه‌ی پیشین گرافیک‌های یکپارچه بهره می‌برد. این نسخه را با حرف «G» و عدد به‌کارگرفته‌شده در اسم مدل نشان می‌دهند.

در اصل، این پردازنده‌های نسل دهم اینتل نمی‌توانند به‌تنهایی از عهده‌ی کارهای زیادی بربیایند، مگر اینکه کاربر لپ‌تاپی خریده باشد که کارت‌های گرافیک اختصاصی محصول AMD یا انویدیا روی آن نصب شده باشد. البته، این موضوع به بازی‌های موردپسند کاربر هم بستگی دارد.

اینتل / Intel

اگر از روش نام‌گذاری بسیار عجیب‌وغریب نسل دهم سردرنمی‌آورید، بد نیست بدانید که اینتل این موضوع را گیج‌کننده‌تر هم کرده است. سرنخ‌هایی که به تشخیص آن‌ها از یکدیگر کمک می‌کند در نام مدل‌ها نهفته است؛ فقط باید بدانید که دنبال چه‌ چیزی بگردید. در مورد این پردازنده‌های کامت لیک، باید به‌دنبال حروف «U» یا «Y» در نام مدل‌های آن‌ها بگردید. این موضوع در تصویر بالا نشان داده شده است.

پردازنده‌های آیس لیک اینتل از نظر فنی محصولات سری‌های U و Y به‌شمار می‌آیند؛ اما، این حروف در نام آن‌ها دیده نمی‌شوند. درعوض، آن‌ها تنها با اضافه‌شدن «[عدد]-G» از یکدیگر متمایز شده‌اند و این نشان می‌دهد که از گرافیک‌های جدید Iris Plus بهره می‌برند.

مشخصات پردازنده‌های کامت‌لیک سری Y
پردازنده / مشخصاتهسته / تردفرکانس پایهفرکانس توربوکش L3TDPپردازنده‌ی گرافیکیپشتیبانی از رمقیمت
i7-10710Y۴ هسته
۸ ترد
۱.۲تک هسته ۴.۵
تمام‌هسته ۳.۲
۸ مگابایت۷ واتUHD 620
۱۱۵۰ مگاهرتز
LPDDR3 با ۲۱۳۳ مگاهرتز--
i7-10510Y۴ هسته
۸ ترد
۱.۱تک‌هسته ۴.۱
تمام‌هسته ۲.۸
۶ مگابایتUHD 620
۱۰۵۰ مگاهرتز
۲۹۲ دلار
i5-10210Y۴ هسته
۸ ترد
۱.۰تک‌هسته ۴.۰
تمام‌هسته ۲.۷
۶ مگابایت۲۹۲ دلار
i3-10110Y۲ هسته
۴ ترد
۱.۰تک‌هسته ۴.۰
تمام‌هسته ۳.۷
۴ مگابایتUHD 620
۱۰۰۰ مگاهرتز
۲۸۷ دلار

رایان اسمیت، کارشناس سایت AnandTech نیز در توییتری به‌ این نکته اشاره کرده است که تراشه‌های جدید سری U از حافظه‌ی پرسرعت LPDDR4x در لپ‌تاپ پشتیبانی می‌کند. بهتر است که اپل و سایر تولیدکنندگان پردازنده به همین روند ادامه بدهند و DDR3 را کنار بگذارند. اینتل برای آنکه سازگاری میان تراشه‌های سری‌های جدید U و Y را با پشتیبانی مشابه از تاندربولت ۳ (Thunderbolt 3) و وای‌فای ۶ (Wi-Fi 6) موجود در سایر پردازنده‌های نسل دهم حفظ کند، تنها به یک اشاره نیاز دارد.

اینتل / Intel

اینتل / Intel

اینتل / Intel

در اطلاعیه‌ی اینتل آمده است که برخی از این پردازنده‌ها در دستگاه‌هایی نصب خواهند شد که دارای برچسب «Project Athena» باشند. این برچسب به‌مثابه‌ی تضمین این شرکت مبنی‌بر آن است که دوام پردازنده‌ها به‌مدت ۹ ساعت مورد آزمایش و تأیید قرار گرفته‌ است. احتمالا کاربران وقتی بفهمند که کجا باید به‌دنبال این پردازنده‌ها بگردند، شگفت‌زده خواهند شد. اینتل می‌گوید این محصولات تا زمان شروع تعطیلات در دستگاه‌های جدید نصب خواهند شد.

وصله‌های امنیتیتوضیحاتنامراه‌حل
BCBBound Check BypassSpectre V1نرم‌افزاری
BTIBranch Target InjectionSpectre V2سخت‌افزاری + سطح سیستم‌عامل
RDCLRogue Data Cache LoadV3سخت‌افزاری
RSSRRogue System Register ReadV3aMCU
SSBSpeculative Store BypassV4سخت‌افزاری + سطح سیستم‌عامل
L1TFLevel 1 Terminal FaultForeshadowسخت‌افزاری
MFBDSuArch Fill Buffer Data SamplingRIDLسخت‌افزاری
MSBDSuArch Store Buffer Data SamplingFalloutسخت‌افزاری
MLPDSuArch Load Port Data Sampling-سخت‌افزاری
MDSUMuArch Data Sampling Uncachable Memory-سخت‌افزاری

درحالی‌که تراشه‌های ۱۰ نانومتری مؤثر و کارآمدتر اینتل به‌همراه دستگاه‌های گران‌قیمت‌تر عرضه خواهند شد، این احتمال مطرح می‌شود که پردازنده‌های جدید موجی از اولترابوک‌های ارزان‌قیمت‌تر و لپ‌تاپ‌های دو در یک و کامپیوترهای شخصی باریک‌تری را روانه‌ی بازار کند؛ حتی این امکان وجود دارد که آن‌ها در محصولات آینده‌ی سرفیس و مک‌بوک هم استفاده بشوند.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید