آیمک ۲۰۱۹؛ قدرتمندتر از گذشته به‌لطف پردازنده‌های کافی لیک اینتل

شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰
مطالعه 4 دقیقه
در ابتدای فروردین‌ماه، اپل نسل جدید رایانه‌های رومیزی آی‌مک را معرفی کرد. بنچمارک‌های انجام‌شده نشان‌دهنده‌ی بهبود قابل‌توجه قدرت پردازشی در مدل‌های جدید هستند.

براساس مجموعه‌ای از نتایج بنچمارک مدل‌های ۲۰۱۹ آیمک اپل که در وب‌سایت گیک‌بنچ منتشر شده‌اند، به‌لطف استفاده از پردازنده‌های نسل هشتم و نهم اینتل، بازدهی این رایانه‌ها به‌طور قابل‌توجهی افزایش پیدا کرده است.

تمام مدل‌های ۲۷-اینچی که دارای نمایشگر 5K هستند، در مقایسه با نمونه‌های عرضه‌شده در سال ۲۰۱۷ بازدهی بهتری دارند. در مدل‌های شش‌هسته‌ایِ جدید، امتیازهای مربوط‌به پردازش تک‌هسته‌ای به‌طور میانگین، به‌میزان ۶ تا ۱۱ درصد افزایش یافته‌اند؛ امتیازهای مرتبط با پردازش چندهسته‌ای هم به میزان ۴۳ تا ۴۹ درصد افزایش پیدا کرده‌اند.

نتایج بنچمارک چندهسته‌ای آی‌مک‌های ۲۷-اینچی ۲۰۱۹ و ۲۰۱۷

در عین حال، در مدل‌های رده‌بالاتر که دارای پردازنده‌ی هشت هسته‌ای Core i9 با فرکانس ۳.۶ گیگاهرتز هستند، شاهد بیشترین میزان افزایش بازده هستیم؛ به‌گونه‌ای که در برخی موارد نتایج بنچمارک برای پردازش چندهسته‌ای تا ۶۶ درصد افزایش را نشان می‌دهند.

بالاترین مدل رده‌بالای آی‌مک ۲۰۱۹ موفق شده است تا امتیاز ۶۱۵۷ را برای پردازش تک‌هسته‌ای و امتیاز ۳۲۲۹۳ را برای پردازش چند‌هسته‌ای به دست آورد. این در حالی است که این امتیازات برای مدل رده‌بالای سال ۲۰۱۷ به‌ترتیب ۵۶۸۴ و ۱۹۳۷۱ بوده‌اند.

نتایج بنچمارک تک‌هسته‌ای آی‌مک‌های ۲۷-اینچی ۲۰۱۹ و ۲۰۱۷

حتی مدل پایه‌ی آیمک ۲۷-اینچی ۲۰۱۹ که به تراشه‌ی شش‌هسته‌ای نسل هشتمی اینتل با فرکانس ۳.۰ گیگاهرتز مجهز است نیز در مقایسه با مدل مشابه سال ۲۰۱۷ نتایج به‌مراتب بهتری را کسب کرده است. در مدل ۲۰۱۹، امتیاز پردازش تک‌هسته‌ای به ۵۲۲۲ رسیده و امتیاز مربوط‌به پردازش چندهسته‌ای نیز ۲۰۱۴۵ است. در مقابل، این امتیازها برای مدل مشابه سال ۲۰۱۷، به‌ترتیب ۴۷۶۷ و ۱۳۶۸۲ هستند.

باتوجه‌به فاصله‌ی نسلی دو ساله میان پردازنده‌های استفاده‌شده در آی‌مک‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۱۷، تعجبی ندارد که حتی مدل‌های میان‌رده‌ی آی‌مک ۲۰۱۹ نیز در مقایسه با مدل‌های رده‌بالای سال ۲۰۱۷ عملکرد بهتری دارند. مدل‌های ۲۷-اینچی آی‌مک که از تراشه‌های ۸ و ۶ هسته‌ای استفاده می‌کنند، می‌توانند به‌راحتی با نمونه‌های ۸ و ۱۰ هسته‌ای آی‌مک پرو، که در سال ۲۰۱۷ عرضه شده‌اند رقابت کنند. در نمونه‌های رده‌بالای آی‌مک ۲۰۱۹ که دارای تراشه‌ی ۸ هسته‌ای هستند، بازدهی پردازنده در پردازش تک‌هسته‌ای ۱۶ درصد بالاتر از نمونه‌های ۱۰ هسته‌ای آی‌مک پرو است، که در سال ۲۰۱۷ عرضه شده‌اند. در نقطه‌ی مقابل، امتیاز پردازش چند‌هسته‌ای نیز برای پردازنده‌های ۸ هسته‌ای تنها ۱۰ درصد کمتر از پردازنده‌های ۱۰ هسته‌ای سال ۲۰۱۷ است.

نتایج بنچمارک تک‌هسته‌ای آی‌مک‌های ۲۱.۵-اینچی ۲۰۱۹ و ۲۰۱۷

در رابطه با نمونه‌های ۲۱.۵ اینچی آی‌مک که دارای نمایشگر 4K هستند، اختلاف بازده پردازند‌های جدید و قدیمی کمتر است؛ بااین‌حال، همین میزان اختلاف نیز قابل چشم‌پوشی نیست. در مدل‌های جدید، امتیازهای پردازش تک‌هسته‌ای به میزان ۵ تا ۱۰ درصد افزایش پیدا کرده‌اند. امتیازهای پردازش چندهسته‌ای نیز بین ۱۰ تا ۵۰ درصد افزایش یافته‌اند.

نتایج بنچمارک چندهسته‌ای آی‌مک‌های ۲۱.۵-اینچی ۲۰۱۹ و ۲۰۱۷

دلیل این افزایش‌ها، فرکانس بالاتر و تغییر تعداد هسته‌های پردازنده است؛ چرا که معماری درونی پردازنده‌ها به‌روزرسانی نشده است. بااین‌حال، با وجود افزایش قابل‌توجه نتایج بنچمارک، نمی‌توان گفت که صرفا این اعداد می‌توانند توجیهی برای جایگزینی مدل‌های ۲۰۱۷ آی‌مک با مدل‌های جدید باشند.

جدیدترین مدل‌های آی‌مک مدتی پیش معرفی شده‌اند و اکنون در حال رسیدن به دست مشتریان هستند. به‌جز استفاده از پردازنده‌های نسل هشتمی و نسل نهمی کافی‌لیک اینتل، ارائه‌ی کارت گرافیک رادئون پرو وگا به‌عنوان یک گزینه‌ی انتخابی و استفاده از حافظه‌ی رم سریع‌تر، تغییرات دیگری در مدل‌های ۲۰۱۹ آیمک ایجاد نشده است.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود