کوالکوم تراشه 9205 را برای اینترنت اشیاء، پوشیدنی‌ها و شهرهای هوشمند عرضه می‌کند

سه‌شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۰
مطالعه 3 دقیقه
کوالکام در حال کار روی مودم 9205 LTE است؛ یک تراشه برای برنامه‌های اینترنت اشیاء (IoT) که نیاز به قدرت کم و شبکه‌های گسترده (LPWAN) دارد.
تبلیغات

غول تراشه‌ی ایالات متحده‌ی آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که مودم 9205 LTE برای دستگاه‌ها و برنامه‌های کاربردی که در LPWAN کار می‌کنند، شامل پوشیدنی‌ها، ابزارهای ردیابی، مانیتورهای بهداشتی، سیستم‌های امنیتی، سنسورهای شهر هوشمند و وسایل هوشمند است. مودم جدید کوالکام ۹۲۰۵ LTE از چند مدل LTE رده M1=eMTC و NB2=NB-IoT و همچنین اتصال 2G/E-GPRS در یک تراشه پشتیبانی می‌کند. علاوه‌بر این، مودم یادشده می‌تواند برنامه‌های کاربردی توسط Arm Cortex A7 - تا  800 MHz - را با پشتیبانی از ThreadX و AliOS پردازش کند.

کوالکام اعلام کرد: «پردازنده‌های برنامه‌های کاربردی یکپارچه، از نیاز به یک میکروکنترلرخارجی برای بهبود هزینه‌ی بهره‌وری و امنیت دستگاه جلوگیری می‌کند».

همچنین این تراشه شامل قابلیت‌های موقعیت‌یابی جغرافیایی مانند GPS، Beidou، Glonass و Galileo نیز می‌شود. از طرفی کوالکام تامین امنیت پایه در سطح سخت‌افزاری از طریق قابلیت Qualcomm's Trusted Execution Environment یا «محیط اجرای امن کوالکام» را ممکن کرده است. پشتیبانی خدمات ابری نیز در دسترس است. فرستنده RF که از پهنای باند بین باندهای ۴۵۰ مگاهرتز تا ۲۱۰۰ مگاهرتز پشتیبانی می‌کند نیز در انتهای این مجتمع قرار گرفته است؛ غول تکنولوژی در این‌باره می‌گوید: «این اولین تجاری‌سازی در فضای اینترنت اشیاء سلولی محسوب می‌شود».

بنا به اظهار کوالکام، مودم ۹۲۰۵ در مقایسه با سلف خود ۵۰ درصد کوچک‌تر و ارزان‌تر است و به‌گونه‌ی طراحی شده است تا مصرف انرژی را تا ۷۰ درصد در حالت غیرفعال کاهش دهد. توسعه‌دهندگان علاقه‌مند به استفاده از تراشه مذکور می‌توانند به یک کیت توسعه‌ی نرم‌افزار (SDK) مناسب، در زمان استفاده و سفارشی‌سازی برنامه‌های کاربردی برای استفاده در این پردازنده دسترسی داشته باشند. این کیت «از قبل یکپارچه‌شده» از پلتفرم‌های ابری شامل Alibaba Cloud Link One، China Mobile OneNET، DTSTON DTCloud و Verizon ThingSpace نیز پشتیبانی می‌کند.

کوالکوم 9205/qualcomm 9205

وییری ونگی معاون مدیر محصول در بخش اروپایی کوالکام گفت:

نوآوری‌هایی که در مودم Qualcomm 9205 LTE وجود دارد، برای پشتیبانی بیش از ۶ میلیارد دستگاه IoT مورد انتظار با قدرت کم و اتصال به شبکه گسترده تا سال ۲۰۲۶ بسیار مهم است. فناوری LTE IoT پایه و اساس چگونگی کمک اتصال 5G به اتصال عظیم IoT است و ما این فناوری‌ها را برای مشتریان در سراسر جهان عرضه می‌کنیم تا در ایجاد راه‌حل‌های نوآورانه به آن‌ها کمک کنیم؛ این کمک‌رسانی می‌تواند به تغییر صنایع و بهبود زندگی مردم کمک کند».

طبق گفته وییری ونگی، این تراشه در ۱۵ ماه گذشته در حال توسعه بوده است و اکنون بیش از ۸۰ مجوز در اختیار دارد که بیش از ۱۱۰ طرح در حال تکمیل و تایید یا در مراحل نهایی طراحی است. انتظار می‌رود که طرح‌های مبتنی بر این مودم در سال ۲۰۱۹ در دسترس تجاری قرار بگیرند.

در خبرهای مرتبط، ماه گذشته کوالکوم، اسنپدراگون ۸۵۵ پلتفرم تلفن همراه را معرفی کرد. جدیدترین تراشه در این خانواده به یک مودم X50 5G برای هر دو فرکانس زیر ۶ گیگاهرتز و mmWave، پشتیبانی از Wi-Fi 6، ماژول‌های آنتن QTM052 و موتور هوش مصنوعی نسل چهارم کوالکام AI مجهز شده است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات