به‌لطف تراشه امنیتی T2، شنود مکالمات کاربران مک بوک از طریق میکروفون، غیرممکن می‌شود

سه‌شنبه ۸ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۵
مطالعه 2 دقیقه
تراشه‌ی امنیتی T2 اپل که در مک‌بوک پرو و مک‌بوک ایر ۲۰۱۸ از آن استفاده شده است، شنود مکالمات شما را از طریق میکروفون لپ‌تاپ‌، غیرممکن می‌کند.
تبلیغات

تراشه‌ی تی ۲ که اپل از آن در مک‌بوک‌های جدیدش (مک‌بوک پرو ۲۰۱۸ و مک‌بوک ایر ۲۰۱۸) استفاده کرده است، تراشه‌ای امنیتی است که از حافظه‌ی داخلی، داده‌های مربوط به اثر انگشت و دیگر بخش‌های لپ‌تاپ‌های جدید اهالی کوپرتینو، به‌ خوبی محافظت می‌کند.

از هنگام معرفی رسمی این تراشه، شاهد انتشار اطلاعات بسیار کمی در مورد آن بوده‌ایم. نهایتاً اپل ساعاتی پیش ضمن رونمایی از مک‌بوک ایر ۲۰۱۸، در قالب مقاله‌ای جامع، به تشریح ویژگی‌های مرتبط به تراشه‌ی T2 پرداخت. بر این اساس، تی ۲ به ویژگی جدیدی مجهز شده است میکروفون دستگاه را از لحاظ سخت‌افزاری، قطع می‌کند؛ به‌بیانی ساده‌تر، به هنگام بستن لپ‌تاپ، ارتباط بین میکروفون دستگاه با بقیه‌ی اجزا، به‌صورت فیزیکی قطع می‌شود.

اپل در این رابطه می‌گوید:

قطع‌شدن میکروفون به‌صورت سخت‌افزاری انجام می‌پذیرد و این یعنی هیچ‌یک از نرم‌افزارها (حتی آن‌هایی که در macOS دسترسی روت دارند) نمی‌توانند به‌هنگام بسته‌بودن لپ‌تاپ، با میکروفون تعامل داشته باشند. 

با این‌حال، ویژگی یادشده تنها به میکروفون مرتبط است و دوربین لپ‌تاپ را قطع نمی‌کند. البته اپل دلیل قانع‌کننده‌ای برای غیرفعال‌نکردن دوربین دارد؛ این شرکت می‌گوید که «به‌هنگام بسته‌بودن لپ‌تاپ، میدان دید دوربین کاملا مسدود می‌شود». کوپرتینویی‌ها همچنین گفته‌اند که این ویژگی جدید، امنیت مک‌هایشان را وارد مرحله‌ی کاملاً جدیدی می‌کند.

سوءاستفاده‌ی هکرها از وب‌کم لپ‌تاپ‌ها از سال‌ها قبل به موضوعی جدی تبدیل شده است و از همین‌رو، خیلی‌ها روی دوربین لپ‌تاپ خود، برچسب قرار می‌دهند. با این‌همه، مک‌های اپل همواره جزو نفوذناپذیرترین دستگاه‌ها در مقابل هک وب‌کم بوده‌اند و حال به لطف این ویژگی جدید، امکان هک شدن دوربین آن‌ها بدون اطلاع کاربر، تقریبا به صفر رسیده است. 

اپل ساعاتی پیش رویداد ویژه‌ی آبان‌ماه خود را برگزار و طی آن از مک‌بوک ایر ۲۰۱۸، مک مینی ۲۰۱۸ و آیپد پرو ۲۰۱۸ رونمایی کرد.

نظر شما در این مورد چیست؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات