AMD پردازنده‌های ۴۵ واتی Ryzen 7 2800H و Ryzen 5 2600H را برای لپ‌تاپ‌های بالارده معرفی کرد

AMD پردازنده‌های ۴۵ واتی Ryzen 7 2800H و Ryzen 5 2600H را برای لپ‌تاپ‌های بالارده معرفی کرد

AMD با هدف رقابت با پردازنده‌های کافی‌لیک سری H‌ اینتل، دو پردازنده‌ی ۴۵ واتی Ryzen 7 2800H و Ryzen 5 2600H را معرفی کرد.

AMD در سکوت خبری، دو APU‌ جدید را به خانواده‌ی محصولات خود اضافه کرد. تراشه‌های جدید Ryzen 7 2800H و Ryzen 5 2600H با بهره‌گیری از پردازنده‌های مرکزی فعلی Raven Ridge واحدهای گرافیکی رادئون، در مجموع توانی بالغ بر ۴۵ وات مصرف می‌کنند و برای لپ‌تاپ‌های بالارده مناسب هستند.

تراشه‌های جدید Ryzen 5 2600H و Ryzen 7 2800H از چهار هسته‌ی Zen با قابلیت چندتردی هم‌زمان (SMT) بهره می‌برند و به‌ترتیب با فرکانس پایه‌ی ۳.۲ و ۳.۳ گیگاهرتز کار می‌کنند. توان پردازش گرافیکی تراشه‌های جدید ای‌ام‌دی را نیز ماژول‌های یکپارچه‌ی Radeon RX Vega 8 یا Vega 11 تأمین می‌کنند.

مشخصات تراشه‌های جدید Ryzen 2000 سری H
مشخصات / پردازندهRyzen 5 2600H
Vega 8
Ryzen 7 2800H
Vega 11
هسته‌ها۴ هسته، ۸ ترد
فرکانس پایه۳.۲ گیگاهرتز۳.۳ گیگاهرتز
فرکانس توربو۳.۶ گیگاهرتز۳.۸ گیگاهرتز
TDP پایه۴۵ وات
TDP قابل تنظیم۳۵ تا ۵۴ وات
کش L2۵۱۲ کیلوبایت به‌ازاء هر هسته
کش L3۴ مگابایت
واحد پردازش گرافیکیVega 8Vega 11
واحد‌های رایانشی۸۱۱
پردازنده‌های جریان۵۱۲۷۰۴
فرکانس توربو GPU۱۱۰۰ مگاهرتز۱۳۰۰ مگاهرتز
پشتیبانی از DRAMDDR4-3200 دوکاناله

فرکانس‌ هسته‌ها با کارایی عمومی در APU-‌های جدید حدود یک گیگاهرتز بوده و بسیار بالاتر از تراشه‌های کم‌مصرف Ryzen 5 2500U و Ryzen 7 2700U است که سال گذشته معرفی شدند؛ اما هزینه‌ی بهره‌بردن از چنین فرکانسی، توان طراحی گرمایی سه‌برابری خواهد بود. خاطرنشان می‌کنیم که iGPU در تراشه‌های ۴۵ واتی AMD تغییری نکرده است و این ماژول‌ها از ۵۱۲ یا ۷۰۴ پردازنده‌ی جریان در کنار فرکانس ۱.۱ یا ۱.۳ گیگاهرتز بهره می‌برند.  

APU-‌های سری H ای‌ام‌دی به‌صورت پیش‌فرض ۴۵ واتی هستند؛ اما می‌توان توان طراحی حرارتی آن‌ها را بین ۳۵ یا ۵۴ وات نیز تغییر داد، بدین ترتیب گزینه‌های متعددی برای برقراری تعادل بین عملکرد و مصرف انرژی در اختیار کاربران خواهد بود. تراشه‌های Ryzen 5 2600H و Ryzen 7 2800H همانند سایر پردازنده‌های موبایل AMD از فُرم‌فکتور FP5 استفاده می‌کنند؛ اما  به‌دلیل افزایش قابل توجه توان طراحی گرمایی، شرکت‌های تولیدکننده‌ی لپ‌تاپ، باید تراشه‌های جدید را داخل شاسی مناسبی نصب کنند.

توجه داشته باشید که AMD بیانیه‌ی مطبوعاتی خاصی را پیرامون تراشه‌های جدید منتشر نکرده و صرفا آن‌ها را به فهرست محصولات خود اضافه کرده است؛ بنابراین هم‌اکنون اطلاعاتی در رابطه با قیمت و زمان عرضه‌ی APU-‌های جدید در دسترس نیست. از آنجایی که لنوو به نام پردازنده‌های سری H ای‌ام‌دی اشاره کرده است، می‌توان انتظار داشت که چینی‌ها طی چند ماه آینده لپ‌تاپ‌هایی را با تراشه‌های یادشده روانه‌ی بازار کنند.

منبع anandtech
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده