آینده نت بوک و تبلت ها با AMD Fusion، پشتیبانی از DirectX 11 و طول عمر باتری 10ساعته

آینده نت بوک و تبلت ها با AMD Fusion، پشتیبانی از DirectX 11 و طول عمر باتری 10ساعته

حدود چهار سال از یکی شدن شرکت های AMD و ATI با هدف تولید Fusion می گذرد، هدف ساخت تراشه ایی که  امور CPU و GPU را یکجا انجام دهد. به نظر می رسد AMD به هدف خود رسیده است و قرار است در CES 2011 پردازنده های Fusion به نمایش عموم در آیند. اگر اظهارات AMD در مورد فیوژن صحت داشته باشد، پردازنده تبلت و نت بوک های آینده از جنس فیوژن خواهد بود .

AMD نسل اول تراشه های APU یا Accelerated Processing Unit خود را با نام AMD Fusion وارد بازار خواهد کرد. APU ها ترکیب CPUهای x86 چند هسته ای و پردازش گرافیکی آن هم از نوع DirectX 11 بصورت موازی است. APU همچنین دارای پهنای باند اختصاصی برای ویدیو های با کیفیت HD با خط انتقال اطلاعات (Bus) پرسرعت است.

اولین تراشه AMD Fusion برای مقابله با پردازنده های Atom اینتل در بازار نت بوک ها عرضه می شود براساس اعلام AMD پردازنده های Fusion سرعت بالاتری نسبت به Atom اینتل داشته و قدرت GPU آن نیز بسیار بسیار بالاتر است و از DirectX 11 نیز پشتیانی می کند. Fusion برخلاف Atom اینتل قادر به پخش تصاویر FULL HD 1080p و ارسال آنها از طریق پورت HDMI است. یکی از مهمترین مزایای AMD Fusion  مصرف بسیار پایین آن است نت بوک های مجهز به پردازنده های فیوژن قادرند تا 10 ساعت با باتری کار کنند.

پردازنده های Fusion ساخت AMD که به Bobcat معروف هستند در 2 خانواده و چهار تراشه مختلف در CES 2011 به نمایش در خواهند آمد:

سری Zacat یا سری E برای لپ تاپ های قدرتمند و کامپیوترها AIO با دو پردازنده E-350 دو هسته ای، فرکانس 1.6GHz و E-240 تک هسته ای، فرکانس 1.5GHz عرضه می شوند.

سری Ontario یا سری C برای نت بوک های HD در این سری دو پردازنده مدل C-50 تک هسته ای با فرکانس 1.0GHz و مدل  C-30 تک هسته ای با فرکانس 1.2GHz ارائه می شوند.

سری Llano یا سری A نیز در اواخر سال 2011 وارد بازار خواهد شد پردازنده های سری A دارای 4 هسته خواهند بود و در لپ تاپ های قدرتمند استفاده خواهند شد.

به نظر می رسد در CES 2011  سیستم های بسیاری با پردازنده های سری E  معرفی شوند، پیش تر اعلام شده بود که نوت بوک های Lenovo X 120e و HP Pavilion dm1 مجهز به پردازنده های Fusion سری E هستند.

AMD در مورد پردازنده های فیوژن خود ادعای بسیار بزرگی کرده است: [div3 class="quote" class2="quote-l" class3="quote-r"]پردازنده های فیوژن، بزرگترین پیشرفت در پردازش از زمان معرفی معماری x86 یعنی حدود 40 سال پیش هستند.[/div3]

اگر بازده پردازنده های Fusion به همان خوبی که AMD می گوید، باشد بازار نت بوک ها، تبلت ها و دیگر وسایل الکترونیکی کم مصرف جلب AMD خواهند شد و در نیمه اول سال 2011 شاهد محصولات بسیاری با فناوری فیوژن ای ام دی خواهیم بود.

01-03-11fusionchart-1294117589

اطلاعات بیشتر در مورد APU های جدید AMD و تاریخچه مختصری از این شرکت را می توانید در مقاله که پیش تر تحت عنوان "AMD در CES چه چیزی را به نمایش خواهد گذاشت؟ " منتشر شده بود، ملاحظه نمایید.

منابع: Engadget | tgDaily

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید