پلی استیشن 5 از سخت افزار اختصاصی ساخت AMD بهره می‌گیرد

شنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۵
مطالعه 2 دقیقه
هنوز اطلاعات چندانی درباره کنسول نسل بعدی پلی‌استیشن وجود ندارد؛ اما ظاهرا سونی برای توسعه سخت‌افزار اختصاصی پلی استیشن ۵ در حال همکاری با AMD است.
تبلیغات

براساس شایعه‌ای تازه، سونی برای نسل بعدی کنسول بازی پلی‌استیشن با نام غیررسمی پلی‌استیشن 5 مشغول همکاری نزدیک با AMD است. به ادعای برخی منابع، PS5 احتمالا از معماری‌های اختصاصی ذن و نِیوی AMD بهره می‌گیرد که دومی به‌صورت اختصاصی برای کنسول سونی ساخته شده است.

این شایعه را نخستین بار وب‌سایت فوربز منتشر کرد که بنا بر ادعای خود، اطلاعاتش را از «منابع صنعتی» به‌دست آورده است. این منابع ادعا می‌کنند که سونی به‌منظور توسعه‌ی معماری گرافیکی ناوی که به‌صورت اختصاصی برای کنسول نسل بعدی سونی ساخته خواهد شد، مشغول همکاری نزدیک با AMD است. علاوه بر این، در گزارش فوربز آمده است که AMD بسیاری از منابع خود را به توسعه‌ی ناوی اختصاص داده و مهندسانی که مشغول کار روی پروژه‌های دیگر از جمله کارت گرافیک رادئون RX Vega بوده‌اند، وقف این برنامه کرده است.

همان‌طور که در ابتدا اشاره شد، این نخستین بار نیست که درباره‌ی احتمال تجهیز پلی‌استیشن ۵ به سخت‌افزار AMD اخباری می‌شنویم. در ماه فوریه،‌ وب‌سایت فونیکس پروفایل لینکدین یکی از برنامه‌نویسان سونی را یافت که در آن به کار روی «بهبود پشتیبانی از رایزن» اشاره شده بود. درنتیجه گمانه‌هایی مطرح شد مبنی بر اینکه سونی در ساخت پلی‌استیشن ۵ از سخت‌افزار AMD بهره خواهد گرفت. درحال‌حاضر پلی‌استیشن ۴، کنسول نسل فعلی سونی نیز از فناوری AMD بهره می‌گیرد. آن‌طور که سونی در وب‌سایت خود آورده است، PS4 مجهز به پردازنده‌ی جگوار ۸ هسته‌ای x86-64 و پردازنده‌ی گرافیکی مبتنی بر رادئون AMD است. براساس گزارش‌ها، سونی پلی‌استیشن ۵ را در سال ۲۰۲۰ عرضه خواهد کرد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات