کمپانی ARM پردازنده نمایشگر Mali-DP650 را با پشتیبانی از 4K معرفی کرد

کمپانی ARM پردازنده نمایشگر Mali-DP650 را با پشتیبانی از 4K معرفی کرد

در سال‌های اخیر فناوری‌های مرتبط با نمایشگر‌های مورد استفاده در گجت‌های موبایل در کنار رزولوشن این پنل‌های نمایشی پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته‌اند. کمپانی Mali-DP650 برای تامین نیاز تولیدکنندگان پردازنده‌ی صفحه‌ی نمایش جدید خود را معرفی کرده است. با زومیت همراه باشید.

 در سال‌های اخیر تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها محصولاتی را با بهره‌گیری از نمایشگر‌هایی با رزولوشن QHD روانه‌ی بازار کرده‌اند. پیشرفت در این حوزه بسیار سریع اتفاق افتاده است، بطوریکه در طول دو تا سه سال اغلب گوشی‌های هوشمند از نمایشگر‌هایی با رزولوشن اچ‌دی، به محصولاتی با بهره‌گیری از پنل‌های نمایشی با تراکم پیکسلی بالا مجهز شده‌اند. سونی پا را فراتر نهاده و در جریان برگزاری نمایشگاه IFA 2015 اکسپریا زد ۵ پریمیوم را با رزولوشن 4K معرفی کرد. کمپانی ARM برای پشتیبانی از پنل‌های نمایشی جدید، پردازنده‌ی Mali-DP650 را معرفی کرده است. این پردازنده از نمایشگر‌هایی با رزولوشن ۲۵۶۰ در ۱۴۴۰ و ۲۵۶۰ در ۱۶۰۰ پشتیبانی کرده و می‌توان نمایشگر‌هایی با رزولوشن ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ را نیز تغذیه کند.

 پردازنده‌ی نمایشگر را باید یکی از مهم‌ترین ماژول‌های سخت‌افزاری مورد استفاده در گجت‌های هوشمند بدانیم، چراکه این کامپوننت سخت‌افزاری محتوای پردازش شده توسط پردازنده‌ی اصلی و پردازنده‌ی گرافیکی را به فرمت قابل فهمی برای نمایشگر تبدیل می‌کند. براساس اطلاعات ارائه شده، ARM در پردازنده‌ی جدید خود میزان AXI bus را با افزایش دو برابری به ۱۲۸ بیت افزایش داده و از این رو نرخ دیتای پیکسل را بصورت بسیار بهینه‌ای افزایش داده تا پردازنده قادر به پشتیبانی از نمایشگر‌هایی با رزولوشن بالا باشد. زمان بازسازی (Refresh Rate) نمایشگر نیز به منظور افزایش بهره‌وری بصورت متغیر تعریف شده که این موضوع می‌تواند در گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها که وابسته به باتری هستند، بسیار کاربردی باشد.

malidp650 165b3

 کمپانی ARM همچنین ویژگی‌های کاربردی دیگری را نیز به پردازنده‌ی Mali-DP650 اضافه کرده است. از جمله‌ی این ویژگی‌ها می‌توان به امکان محاسبه فاکتورها برای نمایش عرضی و طولی تصویر، تنظیم تصویر و ARM Frame Buffer Compression اشاره کرد که دیگر نیازی به محاسبه‌ی این فاکتور‌ها توسط پردازنده‌ی گرافیکی نیست. در واقع پشتیبانی از این ویژگی‌ها حجم کار پردازنده‌ی گرافیکی را کاهش داده و در نتیجه مصرف باتری را نیز به مراتب کاهش می‌دهد. ARM این پردازنده را به گونه‌ای طراحی کرده که از CoreLink MMU-500 برای نمایش تصاویر با رزولوشن 4K با نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه پشتیبانی کند.

البته باید به این موضوع اشاره کرده که با وجود گوشی‌های هوشمند و تبلت‌های مجهز به نمایشگر‌هایی با رزولوشن بالا، شماری از کارشناسان بهره‌گیری از نمایشگر‌هایی با رزولوشن 4K را غیرکاربردی و غیرضروری عنوان می‌کنند. نظر شما در این خصوص چیست؟ 

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده