TSMC از سال جاری تولید تراشه‌های ۱۰ نانومتر را آغاز می‌کند؛ تراشه‌های ۵ نانومتری از سال ۲۰۲۰

پنج‌شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۹:۳۷
مطالعه 2 دقیقه
در طول یک دهه‌ی گذشته همواره کمپانی تایوانی TSMC در زمینه‌ی تولید تراشه‌های پردازشی مورد استفاده در گجت‌های الکترونیک یکی از پیشروترین‌های عرصه بوده است، حال آنکه در یک سال اخیر سامسونگ با تولید تراشه‌ها مبتنی بر لیتوگرافی ۱۴ نانومتری، TSMC را تحت فشار قرار داده است. حال کمپانی تایوانی اعلام کرده که تولید تراشه‌های مبتنی بر لیتوگرافی ۱۰ نانومتری را از سال جاری و تولید تراشه‌های ۵ نانومتری را از سال ۲۰۲۰ در پیش خواهد گرفت. با زومیت همراه باشید.

 سامسونگ با تولید تراشه‌های ۱۴ نانومتری در سال ۲۰۱۵ میلادی وضعیت را در حوزه‌ی تولید تراشه‌های پردازشی به نفع خود تغییر داد. با تولید محصولاتی نظیر تراشه‌ی پردازشی اکسینوس ۷۴۲۰ که در محصولاتی نظیر گلکسی اس ۶ و گلکسی نوت ۵ مورد استفاده قرار گرفت، بسیاری از تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند که شاخص‌ترین آن‌ها اپل است، برای تولید تراشه‌ی خود دوباره به سوی کره‌ای‌ها رفته و تولید بخشی از تراشه‌های خود را که در آیفون ۶ اس مورد استفاده قرار گرفته، به این کمپانی سپردند. البته TSMC نیز در پاسخ به سامسونگ، تولید تراشه‌های مبتنی بر لیتوگرافی ۱۶ نانومتری را در پیش گرفت. حال تایوانی‌ها نقشه‌‌ی راه خود را رونمایی کرده‌اند که براساس آن شاهد تولید تراشه‌های مبتنی بر لیتوگرافی ۱۰ نانومتری از سال جاری و استفاده از فناوری ۵ نانومتری از سال ۲۰۲۰ میلادی در محصولات این کمپانی خواهیم بود.

براساس اطلاعات ارائه شده در آخرین کنفرانس TSMC، این کمپانی اعلام کرده که انتظار دارد تا تقاضای بازار برای تراشه‌های ۲۰ نانومتری به دلیل استفاده از فناوری ۱۶ نانومتری با فرآیند FinFET به شدت در سال جاری کاهش خواهد یافت. براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته توسط TSMC سهم تراشه‌های مبتنی بر لیتوگرافی ۱۶ نانومتری به واسطه‌ی استفاده از این تراشه در آیفون‌های اپل از ۴۰ درصد در سال ۲۰۱۵ به بیش از ۷۰ درصد در سال ۲۰۱۶ خواهد رسید. با توجه به اینکه کمپانی‌های دیگری نظیر سامسونگ و گلوبال فاندریز نیز برای کمپانی ای‌ام‌دی، اپل و کوالکام تراشه تولید می‌کنند، پیش بینی TSMC نشان از این دارد که این کمپانی از موفقیت‌های آینده خود را برای جلب مشتریان اطمینان دارد.

 TSMC اعلام کرده که تولید تراشه‌های مبتنی بر لیتوگرافی ۱۰ نانومتری را بصورت انبوه از سال ۲۰۱۷ میلادی آغاز خواهد کرد. به گزارش TechEye این کمپانی در حال حاضر نمونه‌های اولیه تراشه‌های مبتنی بر لیتوگرافی ۱۰ نانومتری را تولید کرده و در شماری از گجت‌‌های آزمایشی نیز از آن استفاده کرده است. تایوانی‌ها امیدوارند تا با استفاده از لیتوگرافی ۱۰ نانومتری بخش بزرگی از بازار را مال خود کنند. TSMC در ادامه‌ی برنامه‌ی خود در نظر دارد تا تراشه‌های مبتنی بر لیتوگرافی ۷ نانومتری را در سال ۲۰۱۸ و تراشه‌های مبتنی بر لیتوگرافی ۵ نانومتری را از سال ۲۰۲۰ روانه‌ی بازار کند.

البته باید به این موضوع اشاره کرد که کمپانی‌های فعال در حوزه‌ی تولید تراشه‌های پردازشی از استاندارهای متفاوتی برای تعریف لیتوگرافی مورد استفاده برای تراشه‌ها استفاده می‌کنند.

با توجه به تمام موارد ذکر شده، باید دید که عملکرد TSMC در سال‌های آینده به چه ترتیب خواهد بود؟

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود