نارضایتی لینوس توروالدز از عملکرد اینتل در رفع ایرادهای پردازنده‌

شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
لینوس توروالدز از پچ‌هایی که شرکت اینتل برای حافظت‌ از کرنل لینوکس در مقابل نقص‌های لینوکس و اسپکتر ساخته است، رضایت ندارد.
تبلیغات

لینوس توروالدز، خالق لینوکس، در پستی در لیست کرنل لینوکس، به انتقاد‌ از تفاوت‌های موجود در شیوه‌ی مقابله‌ی شرکت اینتل با نقص‌های ملت‌ داون و اسپکتر پرداخت. او درمورد پچ‌ها گفت:

این پچ‌ها کارهای احمقانه‌ای انجام می‌دهند که اصلا هیچ معنایی ندارد. دوست ندارم باز هم شاهد بیرون آمدن چنین پچ‌های مسخره‌ای باشم.

اسپکتر و ملت‌داون نقص‌هایی در پردازنده‌های امروزی هستند که به هکرها اجازه می‌دهند از سیستم حفاظتی کامپیوترهای شخصی، سرورها و تلفن‌های همراه عبور کنند و از طریق حافظه دستگاه، به‌ داده‌هایی از قبیل گذرواژه دسترسی پیدا کنند. وقتی بزرگان صنعت تکنولوژی از وجود این نقص‌ها باخبر شد درصدد رفع آن‌ها برآمدند و خواستند قبل‌ از سوءاستفاده از چنین ایراداتی، آن‌ها را برطرف کنند.

اما افراد دیگر در مورد پست توروالدز نظر دیگری دارند. یکی از آن‌ها چنین اظهار کرده است:

قطعا چنین هک‌ شدنی بسیار ناخوشایند است؛ اما دنیا در معرض خطر قرار داشت و در پایان ما مجبور نبودیم که مراکز داده را از کار بیندازیم و به مزرعه‌داری قدیم برگردیم. بنابراین این عمل آنقدرها هم بد نبود.

این اولین باری نیست که رئیس لینوکس، روش شرکت اینتل را برای رفع نقص‌های اسپکتر و ملت‌داون مورد انتقاد قرار می‌دهد. او در اوایل ماه ژانویه گفت:

فکر می‌کنم وقت این رسیده است که شخصی در شرکت اینتل یک نگاه عمقی به پردازنده‌های این شرکت داشته باشد و به‌جای اینکه بنویسد همه‌چیز همان‌طور که طراحی‌ شده است کار می‌کند، قبول کند که مشکلاتی در کار آن‌ها وجود دارد.

توروالدز همچنین درمورد تصمیم خود مبنی‌ بر منتشر نکردن آخرین نسخه‌ی لینوکس ۴.۱۵ در آخر هفته‌ی پیش خبر داد و گفت برنامه‌های آن‌ها هنوز نیازمند کار بیشتری است. او اشاره کرد که آن‌ها قصد دارند به‌جای آن، RC9 را ارائه دهند. البته توروالدز هشدار داده است که ملت‌داون و اسپکتر ممکن است بر این RC جدید هم تأثیر بگذارند. وی گفت نسخه‌ی پایانی بعد از این RC ارائه خواهد شد. به‌گفته‌ی تراولد:

من انتظار تأخیری بیشتر از این ندارم. ما قبلا هم RC9 را داشتیم؛ اما واقعا نادر بودند و آخرین نمونه، 3.1-rc9 مربوط به سال ۲۰۱۱ بود که برای rc10 ارائه شده بود و من واقعا فکر نمی‌کنم که ما این‌ کار را با وجود تمام باگ‌های CPU، دوباره انجام دهیم.

شرکت اینتل به صحبت‌های توروالدز واکنش نشان داده است. این کمپانی در بیانیه‌ای اعلام کرد:

ما بازخورد شرکا در این صنعت را جدی گرفتیم و فعالانه درگیر جامعه‌ی لینوکس، شامل لینوس شدیم و به‌ دنبال کاری تیمی برای پیدا کردن راه‌ حل هستیم.
تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات