سامسونگ تراشه‌ اکسینوس 9810 را معرفی کرد

پنج‌شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۰
مطالعه 3 دقیقه
سامسونگ از نسل جدید تراشه‌ی پرچم‌دارش با نام اکسینوس ۹۸۱۰ رونمایی کرد که به‌عنوان دومین نسل از تراشه‌های اکسینوس مبتنی بر لیتوگرافی ۱۰ نانومتری راهی بازار شده است.
تبلیغات

ساعاتی پیش سامسونگ طبق وعده‌ای که داده بود، نسل جدید تراشه‌ی پرچم‌دار خود را با نام اکسینوس ۹۸۱۰ از سری تراشه‌های اکسینوس ۹ معرفی کرد. اکسینوس ۹۸۱۰ را باید دومین تراشه‌ای خواند که مبتنی بر لیتوگرافی ۱۰ نانومتری و فرایند تولید FinFET توسط سامسونگ توسعه یافته است. از جمله‌ی ویژگی‌های این تراشه‌ی جدید باید به نسل سوم از هسته‌های پردازشی اختصاصی سامسونگ در کنار مودم LTE گیگابیتی با سرعت بیشتر و همچنین بهره‌گیری از الگوریتم‌های نرم‌افزاری سریع‌تر برای پردازش هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در کنار پردازش تصویر اشاره کرد.

بن هور، قائم مقام بازاریابی Samsung LSI، در این خصوص چنین اظهار نظر کرده است:

تراشه‌ی اکسینوس ۹۸۱۰ از سری تراشه‌های اکسینوس ۹ را باید خلاقانه‌ترین تراشه‌ای خواند که سامسونگ تا به امروز راهی بازار کرده است. پردازنده‌ی این تراشه را باید سومین نسل از پردازنده‌های اختصاصی سامسونگ خواند که از وجود مودم LTE با سرعت بسیار، پشتیبانی از پردازش تصویر با قدرت بهتر و همچنین پردازش‌های یادگیری ماشین پشتیبانی می‌کند. اکسینوس ۹۸۱۰ را باید تراشه‌ای خواند که منجر به تسریع پیشرفت پلتفرم‌ها در حوزه‌هایی نظیر گوشی‌های هوشمند، کامپیوترهای شخصی و همچنین صنعت خودروسازی در دوره‌ی رشد هوش مصنوعی خواهد شد.

سامسونگ اعلام کرده است که تراشه‌ی اکسینوس ۹۸۱۰ از وجود هشت هسته‌ی پردازشی اختصاصی این کمپانی بهره می‌برد که چهار هسته آن برای انجام پردازش‌های سنگین و چهار هسته‌ی دیگر برای انجام پردازش‌های سبک مورد استفاده قرار خواهد گرفت. اطلاعات ارائه‌شده نشان از این دارد که قدرت پردازشی این تراشه در حالت تک‌هسته‌ای بیش از دو برابر و در حالت چند هسته‌ای نزدیک به ۴۰ درصد در مقایسه با نسل گذشته بهبود پیدا کرده است.

به گفته‌ی سامسونگ، تراشه‌ی اکسینوس ۹۸۱۰ با بهره‌گیری از ویژگی‌های یادگیری ماشین تعامل کاربران با گجت‌های هوشمند را وارد مرحله‌ی جدیدی می‌کند. برای مثال با استفاده از فناوری پیشرفته‌ی توسعه‌یافته برای اکسینوس ۹۸۱۰ می‌توان اشخاص و اشیاء را از طریق تصاویر شناسایی و تصاویر را در شاخه‌های مختلف دسته‌بندی کرد. همچنین باید به امکان شناسایی عمق محیط پیرامون در کنار شناسایی چهره‌ی کاربران به‌صورت سه‌بعدی برای انجام تشخیص چهره با روش‌های ترکیبی اشاره کرد. سامسونگ مدعی شده است که در تراشه‌ی جدیدش با استفاده از روش‌های جدید سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، فرایند شناسایی چهره‌ی کاربران را با دقت و امنیت بیشتری تشخیص خواهد داد.

مودم LTE‌ مورد استفاده در اکسینوس ۹۸۱۰ قادر است اطلاعات را با نرخ ۱.۲ گیگابیت در ثانیه ارسال و دریافت کند. این مودم از Cat.18 پشتیبانی می‌کند. بر اساس اطلاعات ارائه‌شده، با استفاده از مودم جدید که قادر است پهنای باند دانلود ۱.۲ گیگابیت در ثانیه در کنار پهنای باند آپلود ۲۰۰ مگابیت در ثانیه در اختیار کاربران قرار دهد، می‌توان ویدیوها را بدون مشکل آپلود و دانلود کرد.

سامسونگ پردازنده‌ی تصویر جدیدی نیز در تراشه‌ی اکسینوس ۹۸۱۰ مورد استفاده قرار داده است که به لطف آن، علاوه بر بهبود کیفیت عکاسی می‌توان انتظار پردازش بهتر تصاویر و ویدیو‌ها را نیز به‌صورت آنی روی گوشی داشت. از جمله‌ی کدک‌های پشتیبانی‌شده توسط این تراشه‌ی جدید باید به HEVC ده بیتی و VP9 اشاره کرد. با بهره‌گیری از پردازنده‌ی تصویر جدید در اکسینوس ۹۸۱۰، می‌توان ۱۰۲۴ تن رنگ را برای هر یک از سه رنگ اصلی تولید کرد که امکان انتخاب بین ۱.۰۷ میلیارد رنگ مختلف را فراهم می‌کند و نتیجه‌ی آن تولید عکس‌ها و ویدیو‌های پویاتر است.

انتظار می‌رود سامسونگ تراشه‌ی اکسینوس ۹۸۱۰ را در نسل جدید پرچم‌داران خود که شامل گلکسی اس ۹ و گلکسی اس ۹ پلاس است مورد استفاده قرار دهد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات