نسل دوم پردازنده‌های رایزن در سه‌ماهه‌ی اول ۲۰۱۸ عرضه می‌شوند

نسل دوم پردازنده‌های رایزن در سه‌ماهه‌ی اول ۲۰۱۸ عرضه می‌شوند

تصاویر از نقشه‌ی راه شرکت AMD منتشر شده است که از عرضه‌ی نسل دوم پردازنده‌های رایزن در سه‌ماهه‌ی سوم سال ۲۰۱۸ خبر می‌دهد.

نقشه‌ی راه جدید AMD از معرفی نسل دوم پردازنده‌های رایزن (Ryzen) در سه‌ماهه‌ی اول سال ۲۰۱۸ خبر می‌دهد. البته، این نسل نباید با سری Zen 2 اشتباه گرفته شود. ما در اینجا در واقع با نسخه‌ی بهبودیافته‌ی Zen تحت عنوان +Zen پلاس سر و کار داریم. هرچند شرکت ای‌ام‌دی پس از معرفی خانواده‌ی رایزن نسبت به اعلام برنامه‌های خود آزادی عمل نشان داده است؛ اما زمان‌بندی دقیق انتشار پردازنده‌ی مورد بحث هنوز مشخص نیست.

نقشه‌ی راه پردازنده‌های ای‌ام‌دی

برای روشن‌تر شدن ماجرا باید ابتدا با شیوه‌ی نام‌گذاری ای‌ام‌دی آشنا شوید. پردازنده‌های موجود ای‌ام‌دی با نام سامیت ریج (Summit Ridge) شناخته می‌شوند. این پردازنده‌ها با فناوری ۱۴ نانومتری ساخته می‌شوند و از سوکت AM4 و ۸ هسته‌ی پردازشی و ۱۶ تِرِد برخوردار هستند. قوی‌ترین سی‌پی‌یو در این رده Ryzen 7 1800X است که با برچسب قیمتی ۴۹۹ دلاری معرفی شد. زن پلاس یا چنان‌که در تصویر بالا به آن اشاره شده، نسل دوم رایزن از فناوری بهبودیافته‌ای بهره‌مند است. نسل دوم از فناوری FinFET کم مصرف 12LP متعلق به GlobalFoundries به جای ۱۴ نانومتری استفاده می‌کند. با این وجود با سوکت‌های AM4 سازگار است و نسبت به گزینه‌های حال حاضر رایزن بهبود عملکرد قابل‌ توجهی ارائه می‌دهد.

نقشه‌ی راه AMD رایزن

این البته بدان معنا نیست که مادربورد جدیدی در کار نخواهد بود. بنا بر گزارش دیجی‌تایمز، X470 و B450 مادربوردهایی هستند که با تراشه‌هایی طراحی‌شده توسط شرکت ASMedia در برنامه‌ی کار ای‌ام‌دی قرار دارند؛ اما این دو محصول تا ماه مارس سال ۲۰۱۸ در دسترس نخواهند بود. هرچند سازگاری با نسل‌های قبل و بعد برای سی‌پی‌یوهای دسکتاپ جدید متصور است؛ اما نسل دوم پرچم‌دارهای رایزن همچنان از نوع پردازنده‌های تی‌دی‌پی ۹۵ وات خواهند بود.

رایزن 2

تصویری که در بالا شاهد آن هستید اطلاعاتی در مورد قدرت عملکرد نسل بعدی سی‌پی‌یوهای ای‌ام‌دی موسوم به پیناکل ریج (Pinnacle Ridge) در اختیار می‌گذارد. سری جدید پردازنده‌های رایزن از شانزدهم ژانویه (اواخر دی‌ماه) برای پیش‌خرید در دسترس خواهند بود. در بخش پردازنده‌های رده‌بالای رایزن ۷، مدل Ryzen 7 2800X جایگزین نسخه‌ی ۱۸۰۰ ایکس خواهد شد؛ در‌حالی‌که مدل ۱۷۰۰ ایکس جای خود را به ۲۸۰۰ خواهد داد و مدل ۲۷۰۰ جای ۱۷۰۰ را خواهد گرفت. در زیر، جدول مشخصات و مقایسه‌ی قیمت با سی‌پی‌یوهای رایزن ۷ موجود را مشاهده می‌کنید.

مقایسه قیمت رایزن

چنان‌که مشاهده می‌کنید، افزایش تعداد هسته‌ها و تردها بسیار محسوس است. هشت هسته‌ای ۱۶ تردی به ۱۲ هسته‌ای ۲۴ تردی ارتقاء یافته است؛ اما این تنها تغییر نیست و فرکانس پایه و توربو نیز افزایش چشمگیری داشته است؛ اما بهترین نکته شاید این باشد که قیمت‌ها همان قیمت‌های نسل اول هنگام معرفی هستند. این موضوع می‌تواند بیانگر این باشد که نسخه‌های کنونی در زمان معرفی گران‌تر از معمول قیمت‌گذاری شده بودند و افت قیمت اخیر آن‌ها بی‌دلیل نبوده است.

منبع eteknix

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید