اسنپدراگون 810 در برابر 808؛ آیا 8 هسته بهتر از 6 هسته است؟

اسنپدراگون 810 در برابر 808؛ آیا 8 هسته بهتر از 6 هسته است؟

ال‌جی در آستانه‌ی عرضه‌ی جی 4 به بازار جهانی قرار دارد. این کمپانی با معرفی نسل جدید پرچمدار خود و استفاده از پردازنده‌ی 6 هسته‌ای اسنپدراگون 808، تعجب بسیاری از کاربران را برانگیخت، چراکه پرچمداران دیگری نظیر وان M9 اچ‌تی‌سی از اسنپدراگون 810 بهره برده‌اند. در واقع این دو تراشه به لحاظ عملکرد تا چه اندازه با یکدیگر تفاوت دارند؟ تفاوت عملکرد 6 و 8 هسته چه اندازه است؟ با زومیت همراه باشید.

 ال‌جی در گوشی هوشمند پرچمدار خود از تراشه‌ی 6 هسته‌ای اسنپدراگون 808 استفاده کرده است، در حالی که همگان در انتظار استفاده از تراشه‌ی اسنپدراگون 810 در این گوشی‌هوشمند همچون سایر پرچمداران بازار نظیر وان M9 اچ‌تی‌سی بودند. بسیاری بر این اعتقادند که تراشه‌ی 6 هسته‌ای کوالکام از نمونه‌ی 8 هسته‌ای ضعیف‌تر است. در ادامه به مقایسه‌ی بنچمارک‌های دو گوشی‌هوشمند پرچمدار موجود در بازار، یعنی وان M9 و جی 4 خواهیم پرداخت تا عملکرد این گوشی هوشمند و پردازنده‌های 6 و 8 هسته‌ای مورد استفاده در آن را ببینیم.

مشکلات گزارش شده در مورد اسنپدراگون 810

یکی از دلایل ال‌جی برای استفاده نکردن از اسنپدراگون 810 در گوشی‌هوشمندش، مشکلات ایجاد شده برای باتری گوشی‌ است. در واقع مصرف باتری توسط این تراشه بسیار بالا است. با توجه به اینکه تولیدکننده‌ی کره‌ای در گوشی هوشمند خود جی فلکس 2 از اسنپدراگون 810 استفاده کرده، از این رو می‌توان دلیل این کمپانی برای استفاده نکردن از تراشه‌ی اسنپدراگون 810 را منطقی خواند. همچنین باید به مشکلات دیگری نیز اشاره کرد. پس از عرضه‌ی وان M9 به بازار، گزارش‌هایی منتشر شد که حکایت از گرم شدن بیش از حد این تراشه داشت. ساز و کار تراشه‌ی اسنپدراگون 810 بگونه‌ای است که در صورت فعالیت این تراشه در بالاترین فرکانس ممکن، به خاطر بالا رفتن دما، سیستم کنترلی تراشه وارد عمل شده و فرکانس را کاهش می‌دهد. همچنین ال‌جی که سابقه‌ی استفاده‌ی از این تراشه را در جی فلکس 2 دارد، مشکل گرم شدن بیش از حد اسنپدراگون ۸۱۰ را رد کرده است. در بررسی زومیت نیز شاهد این مساله بودیم که وان ام ۹ اچ‌تی‌سی با وجود کار در فشار بالا، به میزانی که در گزارش‌ها اشاره شده بود، گرم نمی‌شد.

آزمایش عملکرد گرافیکی اسنپدراگون 808 در برابر 810

برای سنجش میزان عملکرد این دو تراشه از نظر گرافیکی، بنچمارک GFXBench مورد استفاده قرار گرفته است. شاید با نگاهی به پردازنده‌ی گرافیکی مورد استفاده در این دو تراشه، کفه‌ی ترازو کمی به سمت اسنپدراگون 810 سنگینی کند. کوالکام در تراشه‌ی اسنپدراگون 810 از آدرنو 430 استفاده کرده در حالی که پردازنده‌ی گرافیکی مورد استفاده در اسنپدراگون 808 آدرنو 418 است. با استفاده از این بنچمارک می‌توان عملکرد پردازنده‌ی گرافیکی و همچنین حرارت تولید شده توسط این پردازنده را به روشنی دید.

مقایسه اسنپدراگون 810 در برابر اسنپدراگون 808

در قدم‌های اول تست این تراشه، قدرت آدرنو 430 کمی قدرت این پردازنده‌ی گرافیکی را نمایش داد. در تست منهتن ES 3.1 آدرنو 430 موفق شد تا با نرخ 18.1 فریم در ثانیه کار کند، در حالی که این رقم برای آدرنو 418، 5.8 فریم در ثانیه است. البته باید به این نکته اشاره کرد که صفحه‌ی نمایش جی 4 دارای رزولوشن QHD است، در حالی که وان M9 از وجود صفحه‌ی نمایش FHD بهره می‌برد. در تست موسوم به OffScreen، با آزمایش دو پردازنده در رزولوشن فول اچ‌دی، آدرنو 430 موفق به ثبت امتیاز 17 فریم در ثانیه شده در حالی که این رقم برای آدرنو 418، 10 فریم در ثانیه است.

مقایسه اسنپدراگون 810 در برابر اسنپدراگون 808

در سایر تست‌های انجام شده اختلاف کمتر و کمتر می‌شود. برای مثال در آزمایش T-Rex Offscreen، نتیجه‌ی حاصل برای دو تراشه‌ی اسنپدراگون 810 و 808 به ترتیب 35 و 31 فریم بر ثانیه است. با تکرار بنچمارک GFXBench برای چند بار می‌توان به روشنی دید که نتایج تفاوت چندانی نمی‌کند. همچنین مشکلی از نظر گرم شدن بیش از حد پردازنده‌ی گرافیکی متوجه اسنپدراگون 810 نیست.

آزمایش حرارتی اسنپدراگون 808 در برابر 810

اپلیکیشن مورد استفاده برای سنجش قدرت گرافیکی تراشه‌ی اسنپدراگون 808 و 810 دمای تراشه‌های مورد نظر را نیز می‌سنجد. با اجرای اپلیکیشن مربوط به بنچمارک برای پنج بار در دو گوشی‌هوشمند شاهد بالا رفتن حرارت تراشه‌ها هستیم، اما افزایش 5 درجه‌ای دما چندان تاثیرگذار نیست. در واقع نمی‌توان این تغییر دما را با گزارش‌های منتشر شده که حکایت از بالا رفتن بیش از حد دمای اسنپدراگون 810 در وان M9 داشتند، مقایسه کرد.

مقایسه اسنپدراگون 810 در برابر اسنپدراگون 808

همچنین باید به این نکته اشاره کرد که تست عملکرد گرافیکی تراشه همزمان با افزایش دما، توانایی تراشه اسنپدراگون 810 را کاهش نمی‌دهد.

مقایسه عملکرد اسنپدراگون 808 در برابر 810 در بنچمارک انتوتو

 بنچمارک انتوتو را باید یک ملاک خوب برای سنجش عملکرد تراشه‌ها و همچنین بالا رفتن حرارت آن‌ها در زمان کار خواند. بنچمارک انتوتو پنج بار روی وان M9 اجرا شد تا گرم شدن آن به خوبی محک زده شود.

پس از اجرای بنچمارک انتوتو برای پنج بار متوالی روی وان M9 اچ‌تی‌سی که از وجود اسنپدراگون 810 بهره می‌برد، شاهد این موضوع هستیم که امتیاز این گوشی رفته رفته کاهش می‌یابد، بطوریکه در اولین اجرا این گوشی موفق به کسب 56٫300 امتیاز شد، در حالی که در بار پنجم این امتیاز به 51٫692 رسید.

مقایسه اسنپدراگون 810 در برابر اسنپدراگون 808

انجام همین بنچمارک با روند مشابه روی جی 4 از نظر کاهش امتیاز با هر بار اجرا تقریبا روند مشابهی داشت. در اولین بار اجرای انتوتو در جی 4  این گوشی موفق به کسب امتیاز 49٫206 شد که این امتیاز در آخرین تست به 45٫776 رسید.

مقایسه اسنپدراگون 810 در برابر اسنپدراگون 808

با نگاهی به نتایج کسب شده در بنچمارک انتوتو برای هر دو گوشی‌هوشمند می‌توان به روشنی دید که افزایش حرارت تراشه در زمان فعالیت با فرکانس بالا منجر به گرم شدن و در نتیجه فعال شدن Thermal Throttling می‌شود. با فعال شدن این قابلیت فرکانس هسته‌ها کاهش می‌یابد و در نتیجه تراشه امتیاز حاصل از بنچمارک نیز از این‌رو کاهش می‌یابد. همانطور که در این تست مشاهده می‌کنید، از نظر مدیریت کارکرد، اسنپدراگون 808 هیچ برتری در مقایسه با اسنپدراگون 810 ندارد.

آزمایش چند وظیفگی اسنپدراگون 810 در برابر اسنپدراگون 808

 با توجه به قدرت سخت‌افزاری هر دو گوشی‌هوشمند، در کارکرد عادی هر دو محصول کاملا روان و بی‌نقص هستند. اما برای به چالش کشیدن قدرت تراشه‌های بکار رفته هر دو گوشی‌هوشمند در فشار بالاتری مورد آزمایش قرار گرفته‌اند. در آخرین تست انجام شده بازی‌هایی نظیر آسفالت، مورتال کامبت ایکس، مدرن کامبت 3 همزمان با اجرای مرورگر کروم روی گوشی‌‌هوشمند اجرا شده‌اند.

مقایسه اسنپدراگون 810 در برابر اسنپدراگون 808

پردازش همزمان سه بازی سنگین در کنار اجرای مرورگر کروم برای هیچ یک از گوشی‌ها و پردازنده‌ها خوشایند نیست، اما اسنپدراگون 810 در برابر برادر 6 هسته‌ای خود موفق‌تر عمل کرده و اجازه‌ی ادامه‌ی دو بازی از سه بازی اجرا شده را پس از خروج و فعالیت در پس زمینه به کاربر می‌دهد. در مقابل جی 4 در پشت صحنه دو بازی از سه بازی باز شده را بسته و در صورت اجرای مجدد با منوی بازی روبرو خواهید شد.

نتیجه گیری

البته باید به این نکته اشاره کرد که استفاده از رابط کاربری متفاوت در هر دو گوشی‌هوشمند می‌تواند تا حدودی روی روند کارکرد تراشه‌ها تاثیر گذار باشد. اما در هر صورت می‌توان به روشنی دید که در اختیار داشتن دو هسته‌ی پردازشی قدرتمند می‌تواند در کارکرد و عملکرد گوشی تاثیرگذار باشد. ضمنا مشکلات گزارش شده از نظر حرارت بالا نیز چندان محسوس نیست و رویت نمی‌شود. همانطور که خود ال‌جی اعلام کرده، شاید مصرف باتری را باید اصلی‌ترین دلیلی خواند که این کمپانی کره‌ای را مجاب به استفاده از اسنپدراگون 808 کرده است. با توجه به استفاده از صفحه‌ی نمایش QHD مصرف باتری جی 4 تا حدودی بالا است و این کمپانی می‌بایست برای بهبود عمر باتری دستگاهش چاره‌ای می‌اندیشید.

نظر شما در این خصوص چیست؟

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده