کسب‌وکار تراشه سامسونگ در سال ۲۰۱۷ رکوردشکنی می‌کند

کسب‌وکار تراشه سامسونگ در سال ۲۰۱۷ رکوردشکنی می‌کند

در گزارشی جدید اعلام شده است که سود سامسونگ در سه‌‌ماهه‌ی جاری میلادی در بخش صنایع نیمه‌هادی این شرکت به یک رکورد جدید خواهد رسید.

برخی افراد نزدیک به صنعت پیش‌بینی کرده‌اند که سود سامسونگ و SK Hynix در بازه‌ی زمانی سه‌ماهه با رشد همراه خواهد بود. بر اساس گزارش جدیدی که در کره‌ی جنوبی منتشر شده است، با توجه به روندی که دو شرکت سامسونگ و SK Hynix در پیش گرفته‌اند، درآمد آن‌ها معادل ۱۰ درصد از بودجه‌ی سالانه‌ی این کشور خواهد بود؛ باید اشاره کنیم این رقم حدود ۳۵۴.۰۸ میلیارد دلار است. دلیل افزایش سود دو غول فناوری نامبرده بیشتر به واحدهای عملیاتی تولید چیپ‌ست‌های نیمه‌هادی مربوط است و پیش‌بینی می‌شود مجموع سود این دو شرکت در سال جاری بین ۴۱.۵ میلیارد دلار تا ۴۲.۳۸ میلیارد دلار باشد. از آنجا که سامسونگ و SK Hynix درحال حاضر ۷۰ درصد از سهم بازار صنایع نیمه هادی را در اختیار دارند، دستیابی به این میزان سود چندان تعجب‌آور نیست. 

براساس گزارش یادشده، در حال حاضر انتظار می‌رود که شرکت سامسونگ به تنهایی در سه ماهه‌ی سوم سال جاری به درآمدی ۱۳.۱۶ میلیارد دلاری در این حوزه دست یابد. این رقم نسبت به آنچه در پیش‌بینی‌های قبلی اعلام شده، بیشتر است؛ زیرا پیش از این اعلام شده بود که درآمد سامسونگ در این بازه‌ی زمانی معادل ۱۲.۳۶ میلیارد دلار خواهد بود. بر اساس گزارش‌های قبلی انتظار می‌رفت که سود عملیاتی واحد تولید تراشه‌های نیمه‌هادی سامسونگ به حدود ۸.۸۳ میلیارد دلار برسد. در عین حال افراد نزدیک به صنعت انتظار دارند که سود عملیاتی کمپانی SK Hynix در سه ماهه‌ی جاری به ۳.۵۳ میلیارد دلار برسد.

برخی از پیش‌بینی‌های قبلی به این مورد اشاره داشته‌اند که میزان تقاضا برای چیپ‌ست‌های DRAM موبایلی رو به کاهش است؛ اما برخلاف این موضوع و با وجود رقابتی که در چند ماه گذشته در بازار صنایع نیمه‌هادی به وجود آمده، آمار و ارقام مورد انتظار مرتبط با میزان سوددهی این دو غول فناوری با نواسان‌هایی همراه بوده است. یکی دیگر‌ از دلایل پیش‌بینی افزایش سود دو تراشه‌ساز کره‌ای در زمینه‌ی چیپ‌ست‌ها، افزایش ۱.۵۰ تا ۳.۲۵ دلاری حافظه‌های DRAM و NAND برای هر چیپ در ماه گذشته است. قیمت این دو تراشه طی سال گذشته به‌ترتیب ۳ دلار تا ۵.۷۸ دلار به ازای هر چیپ‌ست افزایش یافته است؛ به همین دلیل سود بازگشتی از این بخش نسبت به میزان سرمایه‌گذاری سامسونگ و SK Hynix بیشتر از حد انتظار بوده و در نتیجه اکنون انتظار می‌رود حاشیه‌ی سود این دو شرکت در بخش صنایع نیمه‌هادی افزایش یاید.

فروش بسیار خوب بخش تراشه‌های نیمه‌هادی در بازار فناوری باعث شده است تا سامسونگ پیشرفت بسیار قابل توجهی در این حوزه داشته باشد و به عنوان سودده‌ترین شرکت جهان در سه‌ماهه‌ی دوم سال ۲۰۱۷ شناخته شود. در حال حاضر هیچ نشانه‌ای از کاهش تقاضا برای این قطعات دیده نمی‌شود و در واقع باید گفت که تعداد بیشتری از شرکت‌های فعال در حوزه‌ی فناوری اطلاعات، میزان تقاضای خود برای آن‌ها را چه برای مشتریان سازمانی و چه مشتریان عادی، افزایش داده‌اند. علاوه‌بر این، غول کره‌ای دنیای فناوری اخیرا از جدیدترین نسل فبلت هوشمند پرچم‌دار خود یعنی گلکسی نوت ۸ رونمایی کرده و از چند روز قبل نیز فروش آن را آغاز کرده است؛ محصولی که ظاهرا با استقبال بسیار خوبی مواجه شده است. فروش این فبلت می‌تواند در کل جایگاه سامسونگ را در بازار جهانی ارتقا ببخشد و در عین حال باعث حفظ جایگاه این شرکت در برخی از بازارهای کلیدی مانند هند، چین و ایالات متحده‌ی آمریکا شود. انتظار می‌رود شرکت سامسونگ در اواخر ماه اکتبر، گزارش مالی سه‌ماهه‌ی سوم سال ۲۰۱۷ خود را منتشر کند.

نظر شما در این مورد چیست؟ آیا روند سوددهی نهایی این غول کره‌ای در سه ماهه‌ی جاری با پیش‌بینی‌های مطرح شده همخوانی خواهد داشت؟


از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید