اطلاعات جدید از هسته‌های پردازشی چیپ‌ست A11 آیفون X اپل

یک‌شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۰
مطالعه 3 دقیقه
یک شایعه‌ی جدید به جزئیاتی از هسته‌های پردازشی تراشه‌ی A11 اپل که در آیفون X اپل به کار گرفته می‌شود، اشاره دارد.

شرکت اپل تا چند روز آینده، به‌صورت رسمی از آیفون X به‌عنوان گوشی پرچم‌دار جدید خود رونمایی خواهد کرد. آیفون X با مشخصات رده‌بالا، طراحی بدون حاشیه و سیستم‌ تشخیص چهره‌ی سه‌بعدی عرضه می‌شود؛ همچنین سیستم‌عامل iOS 11 برای اجرا روی پرچم‌دار جدید اپل دستخوش تغییر خواهد شد.

استیون تروتن-اسمیت، توسعه‌دهنده‌ی برنامه برای سیستم‌عامل iOS به جزئیاتی در مورد تراشه‌ی مورد استفاده در آیفون جدید اپل پی برده است. آن‌طور که ادعا می‌شود، شرکت اپل اسم‌ رمز Mistral را برای مجموعه‌‌ی هسته‌های مورد استفاده در پردازنده‌ی A11 آیفون X و آیفون ۸ درنظر گرفته است. تروتون-اسمیت در حال‌ حاضر جزئیات بیشتری از پردازنده‌ی A11 آیفون ۸ ارائه نداده است و حتی نمی‌دانیم که اسم‌ رمز Mistral، به هسته‌های پردازشی ضعیف‌تر چیپ‌ست A11 اشاره دارد یا نمونه‌های قدرتمند با این اسم نام‌گذاری شده‌اند.

برای تولید چیپ‌ست‌های سری A از سال ۲۰۱۳، از اسامی ‏رمز مختلفی برای شناسایی پردازنده‌‌ی آن‌ها استفاده شده است. به‌عنوان مثال، کوپرتینونشین‌ها از اسم‌ رمز «Cyclone» برای پردازنده‌ی چیپ‌ست Apple A7 استفاده کرده‌‏اند؛ همچنین پردازنده‌ی مرکزی مورد استفاده در تراشه‌ی Apple A8 با اسم‌ رمز «Typhoon» شناخته می‌شود. پردازنده‌ی مرکزی مورد استفاده در چیپ‌‏ست Apple A9 نیز با اسم‌ رمز «Twister» متمایز شده است.

 همچنین در چیپ‌ست A10 که در حال‌ حاضر آخرین تراشه‌ی اپل در بازار محسوب می‌شود و تا چند روز آینده با A11 جایگزین خواهد شد؛ اپل از اسم‌رمز «Hurricane» و «Zephyr» برای متمایز کردن هسته‌های پردازشی استفاده کرده است. تراشه‌ی A10 اپل (و نسخه‌ی قدرتمندتر آن یعنی A10X که در مدل ۲۰۱۷ تبلت‌های آیپد پرو به کار گرفته شده است)، اولین چیپ‌ست ساخت این شرکت به شمار می‌رود که از دو هسته پردازشی قدرتمند (با اسم‌ رمز Hurricane) و دو هسته پردازشی با مصرف انرژی کمتر و قدرت پردازشی پایین‌تر (با اسم‌‏ رمز Zephyr) شکل گرفته است.

آیفون X به همراه آیفون ۸ و آیفون ۸ پلاس در تاریخ ۱۲ سپتامبر (سه‌شنبه، ۲۱ شهریور) معرفی خواهد شد. همان‌طور که گفته شد، شرکت اپل از چیپ‌ست A11 در تمامی مدل‌های آیفون ۲۰۱۷ خود استفاده خواهد کرد؛ با این‌حال، سایر مشخصات آن‌ها با یک‏دیگر تفاوت دارد. از جمله این تفاوت‌ها، می‌توان به عرضه‌ی تنها دو مدل با دوربین دوگانه اشاره کرد؛ آیفون X و آیفون ۸ پلاس تنها گوشی‌های امسال اپل خواهند بود که با دوربین دوگانه عرضه می‌شود و این در حالی است که آیفون ۸ از یک دوربین مانند آیفون ۷ استفاده می‌کند. علاوه‌ بر این، اعلام شده است آیفون X از طراحی بدون لبه برخوردار خواهد بود و فاقد حسگر اثر انگشت Touch ID است؛ در مقابل، آیفون ۸ پلاس و آیفون ۸ با طراحی مانند آیفون‌های ۲۰۱۶ به فروش خواهند رسید و البته برخلاف آیفون X به سیستم تشخیص چهره‌ی سه‌بعدی مجهز نشده است.

با وجود رونمایی از آیفون‌های جدید اپل در تاریخ ۲۱ شهریور، اعلام شده است که اپل تا آبان‌ماه آیفون پرچم‌دار جدید خود را به بازار عرضه نخواهد کرد؛ با این‌حال می‌توانید دو آیفون ۸ و آیفون ۸ پلاس را زودتر از آیفون X و در اواخر شهریورماه خریداری کنید.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود