AMD پردازنده های سری رایزن 5 را با عملکردی فراتر از حد تصور رونمایی کرد

جمعه ۱۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۱:۳۰
مطالعه 4 دقیقه
AMD با برگزاری مراسمی جزئیات بیشتری از پردازنده‌های سری رایزن ۵ ارائه کرد که شامل نمونه‌های ۶ هسته‌ای با قیمت زیر ۳۰۰ دلار هستند.
تبلیغات

چندی پیش AMD رسما با برگزاری مراسمی جزئیات کاملی از مشخصات فنی مربوط به پردازنده‌های سری رایزن ارائه کرد. AMD در اولین قدم، از سری رایزن ۷ رونمایی و حتی پیش‌فروش این پردازنده‌ها را آغاز کرد. البته این تمام ماجرا نیست و این کمپانی در نظر دارد پردازنده‌های رایزن را با مشخصات فنی متفاوت برای پوشش بازه‌های قیمتی مختلف راهی بازار کند. علاوه بر سری پردازنده‌های رایزن ۷، باید در انتظار عرضه سری پردازنده‌های رایزن ۳ و رایزن ۵ نیز باشیم.

هرچند پردازنده‌های رایزن ۷ از نظر عملکرد قدرت بسیار بالایی دارند، اما باید به این نکته اشاره کرد که ارزان‌ترین نسخه از این پردازنده‌ها با قیمت ۳۳۰ دلار راهی بازار می‌شود و این قیمت به مذاق تمام علاقه‌مندان به پردازنده‌های AMD خوش نخواهد آمد؛ هرچند این پردازنده‌ها قادرند با استفاده از فناوری مالتی ترد از پس پردازش‌های سنگین برآیند. به‌طور حتم نباید این نکته را فراموش کرد که پردازنده‌‌ی ۱۸۰۰ ایکس از سری رایزن ۷ نصف قیمت پردازنده‌ی Core i7-6900K است و با این وجود در نتایج بنچمارک منتشرشده، بهتر از این پردازنده عمل کرده است.

ویژگی عملکرد بهتر و قیمت پایین‌تر در مقایسه با پردازنده‌های اینتل محدود به سری رایزن ۷ نیست و پردازنده‌های میان رده‌ی جدید AMD نیز از این ویژگی برخوردارند. رایزن ۵ سری میان رده از پردازنده‌های AMD است که انتظار می‌رود بخشی از بازار پردازنده‌های میان رده‌ی اینتل نظیر سری ۷۰۰۰ را به خود اختصاص دهد. از جمله‌ی پردازنده‌های اینتل که تحت تأثیر قرار خواهند گرفت باید به Core i5-7600K اشاره کرد. AMD روز گذشته با برگزاری مراسمی وجود دو پردازنده از سری رایزن ۵ را تأیید کرد که این مهم برای اولین بار اتفاق افتاده است. نکته‌ی جالب توجه در مورد پردازنده‌های رایزن ۵، قدرت بالای این پردازنده‌ها است؛ به‌طوری‌که قوی‌ترین پردازنده‌ی این سری، عملکردی فراتر از شنیده‌های پیشین ارائه کرده است.

ای‌ام‌دی در نظر دارد تراشه‌های سری رایزن ۵ را با قیمت زیر ۳۰۰ دلار راهی بازار کند. پردازنده‌های خانواده‌ی رایزن ۵ از وجود ۶ هسته‌ و ۱۲ ترد پردازشی بهره خواهند برد. چنین مشخصات فنی با داشتن قیمت زیر ۳۰۰ دلار، می‌توانند پردازنده‌های اینتل را به چالش بکشد؛ چرا که پردازنده‌‌های اینتل با برچسب قیمت زیر ۳۰۰ دلار از وجود چهار هسته‌ی پردازشی بهره می‌برند.

در جدول زیر می‌توانید جزئیات مشخصات فنی مربوط به پردازنده‌های سری رایزن ۵ کمپانی AMD را مشاهده کنید. البته در این لیست شاهد تمام محصولات احتمالی سری ۵ نیستیم؛ زیرا اخبار پیشین نشان از این دارند که سری پردازنده‌های رایزن ۳ و رایزن ۵ گزینه‌های متفاوتی در اختیار کاربران قرار خواهد داد.

پردازنده سری 5 رایزن AMD

پردازنده‌ی Ryzen 5 1600X سری رایزن ۵ با جای بهره‌گیری از فرکانس پایه‌ی ۳.۳ گیگاهرتزی و فرکانس توربو ۳.۷ گیگاهرتزی، به ادعای AMD از همان فرکانس پردازشی Ryzen 7 1800X بهره خواهد برد؛ از این‌رو فرکانس ۱۶۰۰ ایکس از سری رایزن ۵ قریب به ۴ گیگاهرتز در حالت توربو و ۳.۶ گیگاهرتز در حالت پایه خواهد بود.

همانطور که در جدول بالا مشاهده می‌کنید، پردازنده‌های سری رایزن AMD دارای ۶ هسته و ۱۲ ترد پردازشی در کنار ۴ هسته و ۸ هسته‌ی پردازشی هستند. قوی‌ترین پردازنده‌ی سری رایزن ۵ همان ۱۶۰۰ ایکس است که می‌تواند عملکرد قابل قبولی در اجرای بازی‌ها و اپلیکیشن‌های سنگین ارائه کند. این پردازنده ۲۵۹ دلار قیمت خواهد داشت. پردازنده‌ی Core i5-7600K اینتل با بهره‌گیری از هسته‌ها و ترد پردازشی کمتر، ۱۰۰ دلار بیشتر قیمت دارد.

برخلاف پردازنده‌های اینتل که فرکانس پردازشی پردازنده‌ها با تعداد هسته‌های پایین‌تر، بالا است، AMD چنین سیاستی در پیش نگرفته و فرکانس پردازشی با کاهش تعداد هسته‌ها افزایش پیدا نمی‌کند.

عملکرد پردازنده سری 5 رایزن AMD

بر اساس اطلاعات ارائه‌شده توسط AMD، سرعت پردازشی Ryzen 5 1600X در مقایسه با Core i5-7600K بیش از ۶۹ درصد بهبود یافته است. این اطلاعات برگرفته از بنچمارک Cinebech nT است.

انتظار می‌رود تراشه‌ی رایزن ۵ در نیمه‌ی دوم سال ۲۰۱۷ راهی بازار شود. پس از عرضه‌ی پردازنده‌های رایزن سری ۵، شاهد سری رایزن ۳ خواهیم بود که تا پایان سال در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت. پردازنده‌های سری رایزن ۳ شامل نمونه‌های چهار و دو هسته‌ای خواهند بود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات