Rockchip‌ و MediaTek پردازنده‌های سازگار با کروم‌بوک‌ها تولید می‌کنند

Rockchip‌ و MediaTek پردازنده‌های سازگار با کروم‌بوک‌ها تولید می‌کنند

گوگل سیستم‌عامل کروم خود را برای استفاده در دسکتاپ‌ها و نوت‌بوک‌ها عرضه کرده است و می‌توان این سیستم‌عامل را به‌همراه پردازنده‌های مبتنی بر معماری ARM‌ و همچنین x86 مورد استفاده قرار داد. هرچند اغلب نمونه‌های تولید شده با استفاده از پردازنده‌های اینتل تولید شده‌اند، اما نمونه‌های موجود با استفاده از پردازنده‌های مبتنی بر ARM راه را برای کمپانی‌های Rockchip و MediaTek باز کرده تا پردازنده‌های خود برای سیستم‌عامل Chrome OS را عرضه کنند.

 وجود نسخه‌هایی از کروم‌بوک‌های سامسونگ و اچ‌پی که با استفاده از تراشه‌های اگسینوس سامسونگ روانه‌ی بازار شده‌اند، سایر کمپانی‌ها همچون راک‌چیپ را نیز به نمایش نمونه‌هایی از کروم‌بوک‌ها با بهره‌گیری از پردازنده‌ی RK3288 راک‌چیپ واداشته است. البته در این بین نباید مدیاتک را نیز از یاد برد که در حال پشتیبانی از سیستم‌عامل کروم در پردازنده‌های خود است.

براساس کدهایی که توسعه‌دهندگان مدیاتک برای یک بورد آزمایشی مبتنی بر معماری هسته‌های پردازشی Cortex-A7 در پروژه‌ی متن‌باز سیستم‌عامل کرومیوم منتشر ساخته‌اند، می‌توان به نتیجه عنوان شده رسید.

تراشه‌های مبتنی بر هسته‌های پردازشی Cortex-A7 مصرف انرژی پایینی دارند که معمولاً در تلفن‌های‌هوشمند و تبلت‌های اندرویدی مورد استفاده قرار می‌گیرند و اصلی‌ترین ویژگی محصولاتی با این پردازنده‌ها قیمت بسیار پایین آن‌ها است؛ از این‌رو و با توجه به قیمت 200 دلار کروم‌بوک‌های کنونی باید در انتظار کروم‌بوک‌های مبتنی بر تراشه‌های مدیاتک با قیمت پایین‌تر از ۲۰۰ دلار باشیم.

پایین بودن قیمت تراشه‌های مبتنی بر Cortex-A7 می‌تواند در مقایسه با تراشه‌های مبتنی بر Cortex-A15 ضعیف‌تر باشد. این موضوع در مقایسه تراشه‌های مبتنی بر Cortex-A15 با تراشه‌های اینتل نیز صادق است. هرچند کروم‌بوک‌های مبتنی بر ARM قادرند تا بسیاری از وظایف محول شده را انجام دهند، اما برای مثال کروم‌بوک C720 ایسر با بهره‌گیری از پردازنده‌ی 2955U هسول سلرون اینتل دارای عملکرد بهتری است.

هنوز مشخص نیست که آیا شاهد محصولات و کروم‌بوک‌هایی مبتنی بر تراشه‌های مدیاتک خواهیم بود یا نه. اما به‌نظر می‌رسد متخصصان مدیاتک در حال حاضر در حال آزمایش و توسعه‌ی هرچه بیشتر این محصول هستند.


از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید