با تلفن‌های هوشمند و تبلت‌هایمان صمیمی شویم بخش سوم: دوربین و عکاسی

با تلفن‌های هوشمند و تبلت‌هایمان صمیمی شویم بخش سوم: دوربین و عکاسی

در بخش قبلی مقاله به بررسی انواع پردازنده‌های گرافیکی پرداختیم و آن‌ها را برشمردیم. اما در تلفن‌هوشمند یا تبلت شما خارج از تراشه اصلی، قطعات مهم دیگری نیز وجود دارند. یکی از مهم‌ترین‌ قطعات دوربین است که در این بخش قصد آشنایی با آن را داریم. در این بخش ضمن آشنایی با مبانی دوربین‌های عکاسی به بررسی تکنولوژی‌های متفاوت به کار رفته در آن‌ها می‌پردازیم و سعی می‌کنیم تا حد امکان با دوربین‌های عکاسی صمیمی‌تر شویم.

با هنر عکاسی بیشتر آشنا شوید

قدم اول: سه قطب اصلی دوربین‌ها: ISO ‌،‌Shutter Speed و Aperture

روشی که تمامی دوربین‌های موبایل یا به‌طور کلی دوربین‌های عکاسی از آن‌ استفاده می‌کنند، هدایت نور است. در واقع دوربین‌ها، توسط لنز، نور را از محیط اطراف دریافت می‌کنند، سپس این نور را به روی ماده ای که به نور حساس است انتقال داده و سبب ذخیره اطلاعات مربوط به عکس‌ها می‌گردند. در دوربین‌های امروزی، این ماده حساس به نور می‌تواند سنسور باشد. در واقع، طی این فرایند شاتر یا دیافراگمی که روبروی سنسور قرار دارد،‌ باز و بسته می‌شود و با انتقال نور، عکس را پدید می‌آورد.

01 phone photography

مدت زمانی که شاتر باز می‌ماند (سرعت شاتر یا Shutter Speed) به همراه میزان حساسیت حسگرهای دیجیتال که نور را دریافت می‌کنند (ISO) و مقدار نور عبوری از لنز (Aperture یا روزنه) اصلی‌ترین نقش را درنتیجه عکاسی شما ایفا می‌نمایند.

این سه مورد که در تعامل با یکدیگر عمل می‌کنند سه رکن اصلی دوربین‌های عکاسی را شامل می‌شوند. پس یک بار دیگر معنای این سه مورد مهم را با هم مرور می‌کنیم:

 • چه مقدار نور به سمت دوربین هدایت شود (Aperture)
 • حساسیت دوربین به این نور چقدر باشد (ISO)
 • تا چه مدت نور دهی ادامه پیدا کند (Shutter Speed)

نور و تاریکی: عوامل اصلی کیفیت

حال که می‌دانیم تمامی دوربین‌ها در طی فرایند ثبت تصاویر، تنها نور را دریافت می‌کنند، پس تعجبی ندارد که تصاویری که در نور زیاد گرفته می‌شوند کیفیت بسیار بهتری نسبت به تصاویری که با نور اندک گرفته می‌شوند، داشته باشند. در محیط‌های کم نور، دوربین عکاسی باید سرعت باز و بسته شدن شاتر را افزایش دهد، وقتی سرعت شاتر زیاد شود لرزش دست محسوس‌تر شده و سبب ایجاد Motion Blur یا تیره و تاری تصویر می‌شود، از طرفی اگرمیزان ISO را افزایش دهید نور بیشتری جذب سنسور می‌شود اما در این حالت نیز نویز تصاویر افزایش می‌یابد. به‌همین‌دلیل، بهتر است که در این شرایط از پایه استفاده کرده و سرعت شاتر را تا جای ممکن پایین بیاوریم. البته اگر قرار باشد از اشیاء متحرک در نور کم عکاسی کنید چاره‌ای جز افزایش ISO و همچنین سرعت بخشیدن به شاتر دوربین ندارید.

راه‌حل دیگر نیز استفاده از نور سفید فلاش است. فلاش یا نور سفیدی که در هنگام عکسبرداری در نورهای پایین ایجاد می‌شود، هم‌زمان با باز شدن شاتر روشن می‌شود و با ایجاد نور مصنوعی در محیط، تصویر برداری را در مکان کم نور ممکن می‌سازد. البته این نور سفید گاهی مشکلات زیادی راه به همراه دارد. برای مثال شما نیز طعم مشکلات فلاش همچون سفید شدن کامل عکس یا مشکل Red-Eye یا از بین بردن عمق تصویر را در عکسبرداری از فاصله نزدیک به جسم راه تجربه کرده‌اید.

ISO

ISO میزان حساسیت سنسور به نور را تنظیم می‌کند. این مولفه بیانگر آن است که سنسور دوربین شما تا چه مقدار به نور حساس است. البته این فرایند همیشه، و حتی در نور کم، کارآیی چندان مناسبی ندارد و گاهی به صورت اختلال در رنگ‌ها و ایجاد نویز در تصویر بروز می‌کند. اینجا است که قدرت دوربین تلفن شما در فرایند کاهش نویز و همچنین کیفیت لنز به کار رفته در آن، مقدار نهایی این مشخصه را معین می‌کند. در حقیقت هرچه میزان ISO روی عدد بالاتری تنظیم شود، سنسور نور بیشتری را جذب می‌کند و در عوض نویز تصویر نیز افزایش می‌یابد. به‌طور کل باید تا جای ممکن مقدار ISO را روی عدد پایین‌تری تنظیم کنید اما وقتی نور محیط کم است معمولاً مجبور به افزایش میزان ISO می‌شویم.

ISO

خلاصه: دوربین‌هایی با ISO بالاتر، تصاویر با کیفیت‌تری در نور پایین ثبت می‌کنند.

APERTURE

بررسی تلفن هوشمند Xperia M2 Aqua سونیAperture، یکی دیگر از مولفه‌های مهم که باید در عکاسی به آن توجه کنید. این مولفه با حرف f و عددی در کنار آن مشخص می‌شود.

در دوربین‌های موبایل یا عکاسی، سخت‌افزاری برای باز و بسته شدن لنز وجود دارد که به آن دیافراگم می‌گویند. Aperture مولفه‌‌‌ای برای تشخیص میزان دریافت نور در دوربین است. همراه با بیشتر باز کردن روزنه لنز، میزان نوری که وارد دوربین می‌گردد، بیشتر می‌شود.

هرچه عدد f بالاتر می‌رود، نور کمتری از محیط دریافت می‌شود و تصاویر سیاه‌تری ثبت می‌شود. در طرف دیگر، پایین بودن عدد f سبب ایجاد روزنه بیشتر در لنز و دریافت نور بیشتر است. بدین ترتیب در هنگام عکسبرداری لنز، اشعه‌های نور بسیار زیادی را از اطراف دریافت می‌کنید که سبب می‌شود که اشیای اطراف یا پشت جسم مورد نظر شما به صورت بلوری و مات دیده شود. البته این اتفاق، خود یکی از تکنیک‌های عکاسی‌ محسوب می‌شود که باعث هدایت چشم بیننده به سوی جسم مورد نظر شما که روی آن فوکوس کرده‌اید، می‌شود. به‌طور خلاصه برای عکس برداری از یک سوژه و عمق بخشیدن به آن و بلور کردن پس زمینه میزان F را روی حداقل تنظیم می‌کنیم و زمانی که بخواهیم از یک منظره عکاسی کنیم و دوست نداریم تنها روی بخشی خاصی از منظره فوکوس کنیم، مقدار F را روی حداکثر تنظیم می‌کنیم. در عکاسی از مناظر نیز اگر نور محیط کم باشد مجبور به کاهش میزان F می‌شویم. پس هرچه میزان F کاهش یابد، دریچه دیافراگم بیشتر باز می‌شود و نور بیشتری جذب سنسور می‌گردد. برای درک بهتر به تصویر سمت راست و پایین دقت کنید.

بررسی تلفن هوشمند Xperia M2 Aqua سونی

باز شدن زیاد روزنه نیز باعث ایجاد هاله‌ای خاکستری و مات شدن بخش‌هایی که روی آن‌ها فوکوس نشده، می‌شود. همچنین ارسال نور بیشتر به بخشی که روی آن فوکوس شده، سبب ایجاد عمق بیشتر و کیفیت بهتر در آن‌ها است.

Shutter Speed

سرعت شاتر راه‌حلی‌ست که کیفیت نهایی و زیبایی هر عکسی را دگرگون می‌کند. سرعت شاتر، مدت زمان که لنز به جمع آوری نور می‌پردازد را بیان می‌کند.

shuter speed

واحد بیان این ویژگی، به صورت ثانیه است. برای مثال، سرعت شاتر ۱/۱۲۵ به معنای باز و بسته شدن شاتر در یک صد و بیست و پنجم ثانیه است. بالارفتن سرعت شاتر سبب می‌شود که لنز فرصت کمتری برای جذب نور داشته باشد اما این موضوع از ایجاد تصاویر مات و بلوری در عکسبرداری از اجسام در حال حرکت جلوگیری می‌کند. در طرف دیگر، سرعت شاتر کمتر به معنای جذب نور بیشتر و امکان ایجاد تصاویر مات در عکسبرداری از اجسام متحرک است.

shuter speed lowاین تصویر با سرعت شاتر طولانی مثلا چند ثانیه گرفته شده است و در آن نور اتومبیل‌ها کشیده شده

البته، بدون شک شما همیشه به‌دنبال عکسبرداری از اجسام سریع و متحرک نیستید که نگران ایجاد تصاویر مات و بلوری باشید. بعضی اوقات نیز با کاهش سرعت شاتر دوربین می‌توانید آثار جالبی را خلق کنید. گاهی شاید بدتان هم نیاید تا تصویر ماتی از یک بزرگراه پر رفت‌و‌آمد ذخیره کنید یا آب‌های جوشان را به صورت دودهای مات ببینید. کاری که عکسبرداران حرفه‌ای در ایجاد تصاویر خارق‌العاده‌ انجام داده‌اند.

ویژگی‌های مهم در دوربین تلفن‌های هوشمند:

حال که با اصلی‌ترین ویژگی‌های دوربین آشنا شده‌ایم، وقت آن رسیده است که با دیگر ویژگی‌های مورد نیاز در رابطه با این سخت‌افزار آشنا شویم.

این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:

 • Sensor Size: اندازه حسگرهای حساس به نور
 • Back-illumination
 • Mega Pixels : مگاپیکسل‌ها
 • Zoom: بزرگنمایی
 • IMAGE STABILIZATION : تثبیت عکس در هنگام لرزش دست
 • WHITE BALANCE: بالانس کردن رنگ سفید
 • VIDEO CAPABILITIES : قدرت فیلم‌برداری

اندازه سنسور:

یکی از قوانین عکسبرداری آن است که «حسگرهای بزرگتر تصاویر بهتری می‌گیرد». در واقع هرچه سنسور دوربین موبایل شما اندازه بزرگتری داشته باشد، قادر به جذب نور بیشتری از محیط است و جذب نور بیشتر و دریافت جزئیات بیشتر از محیط خود به معنای بالا رفتن کیفیت نهایی عکس شما است. همچنین اندازه سنسور در کیفیت عکاسی در نور پایین نیز مؤثر است.

بررسی تلفن هوشمند Xperia M2 Aqua سونی

در واقع بر خلاف مگاپیکسل که بالا رفتن آن بعضا تأثیر در کیفیت عکس نهایی ندارد، بزرگ‌تر شدن سنسور در دوربین‌های موبایل کیفیت آن‌ها را بالا می‌برد. یکی از مثال‌های کیفیت بالای عکس به کمک سنسور بزرگتر می‌توان به دوربین ۱/۱.۸۳ اینچی نوکیا N8 یا حسگرهای بزرگ خارق‌العاده لومیا 1020 اشاره کرد. لومیا 1020 از یک سنسور 1/1.5 اینچ بی همتا در دنیای موبایل بهره می‌برد.

رابطه بین مگاپیکسل‌ها و اندازه سنسور:

حالا به رابطه بین اندازه سنسور و مگاپیکسل‌ها بپردازیم. در صورتی که دوربین موبایل شما سنسور کوچکی داشته باشد، با بزرگتر شدن تصویر و بالا رفتن تعداد مگاپیکسل‌ها تنها تصویر شما نویزی شده و از کیفیت نهایی آن به‌شدت کاسته می‌شود. پس در انتخاب سایز عکس خود دقت بیشتری داشته باشید.

Back-illumination

یکی دیگر از نکات مهم در رابطه با کیفیت دوربین‌های موبایل، نوع طراحی و تولید سنسور آن‌ها است. تولید حسگرهای معمولی SI آسان‌تر است ولی این تنها مزیت این سنسورها محسوب می‌شود و متأسفانه این موضوع در افت کیفیت نهایی عکس کاملاً مؤثر است. در واقع، عدم دریافت بخشی از نور و ثبت جزئیات کمتر در طراحی این نوع سنسورها تصاویر نویزی را ایجاد می‌کند. این موضوع خصوصا در عکسبرداری در شب بیشتر به چشم می‌آید.

CMOS

اینجا است که طراحی BSI به داد کاربران می‌آید. حسگرهایی که از این تکنولوژی استفاده می‌کنند، با توجه به دریافت ۳۰ درصد نور بیشتر نسبت به حسگرهای معمولی، کیفیت نهایی دوربین شما را تحت تأثیر قرار می‌دهند. نمونه دستگاه‌هایی که از این تکنولوژی استفاده می‌نمایند HTC One و Xperia Arc S و از همه مهم‌تر لومیا 1020 است. حتی سنسور دوربین Pureview 808 نیز از نوع FSI بود.

فریب بزرگی مگاپیکسل‌ها را نخورید:

این روزها، هر گاه سخن از خرید یک گوشی هوشمند جدید پیش می‌اید، اولین موضوعی که نظر اغلب کاربران را در رابطه با کیفیت دوربین تبلت یا اسمارت فونشان جلب می‌کند، تعداد مگاپیکسل‌هاست. موضوعی که البته دست مایه تبلیغات و فریب شرکت‌ها برای جلب کاربران شده است. اما موضوع اصلی از آنجا ناشی می‌شود که این مگاپیکسل‌ها نیستند که کیفیت دوربین و وضوح نهایی تصویر شما را تشکیل می‌دهند. در واقع سخت‌افزار و تکنولوژی‌های به کار رفته در قلب دوربین شما است که کارایی نهایی دوربین و کیفیت عکاسی شما را معین می‌کند. چه بسا اگر مگاپیکسل‌ها با اندازه سنسور دوربین شما هماهنگ نباشد،‌ عکاسی شما با نویز فراوان و کیفیت پایین همراه خواهد بود.

بیایید اندکی بیشتر روی مگاپیکسل‌ها تمرکز نماییم. به هر یک میلیون پیکسل یک مگاپیکسل می‌گویند. مگاپیکسل‌ها در حقیقت نشان می‌دهند که دوربین شما تا چه اندازه می‌تواند تصاویر بزرگتری را بدون تغییرات دیجیتالی ذخیره کند. همین و بس! بنابراین شک نکنید که بالا رفتن تعداد مگاپیکسل‌های شما حتی تا ۲۰ مگاپیکسل نیز، هیچ ضمانتی در کیفیت عکسبرداری نهایی شما نخواهد داشت، چراکه مگاپیکسل‌ها تنها تعداد پیکسل‌های ثبت شده توسط دوربین شما را نمایش می‌دهند.

زوم، بزرگنمایی:

Digital Zoom vs Optical Zoomزوم به معنای نزدیک شدن بدون جابجایی دوربین است. ما در زوم، با دو نوع اپتیکال و دیجیتالی سر و کار داریم. زوم اپتیکال، با توجه به فاصله کانونی مشخص می‌شود و در این نوع زوم، کیفیت عکس در جالت بزرگنمایی اغلب کاهش پیدا نمی‌کند.

در طرف دیگر زوم دیجیتالی وجود دارد که متأسفانه اغلب تلفن‌های هوشمند دارای این نوع زوم هستند که نتیجه این بزرگنمایی تنها ایجاد تصاویری با کیفیت پایین است. درنتیجه قید استفاده از زوم دیجیتالی را در صورتی که به‌دنبال عکس‌های واضح می‌گردید بزنید و ترجیحا فاصله خود را با جسم مورد نظر کاهش دهید.

لرزش گیر

اگر در هنگام عکاسی دستتان دچار لرزش می‌شود و نمی‌توانید عکس‌های مناسبی بگیرید، IMAGE STABILIZATION به یاری شما می‌آید. این ویژگی با از بین بردن تأثیر لرزش‌های دست و حرکت‌های عکاس، سبب ایجاد تصویری ثابت و بدون Motion Blur d یا تیره و تاری می‌شود.

توانایی‌های ویدیویی:

تا چند سال پیش، فیلم‌برداری و ویدئو به‌عنوان قابلیتی نوظهور در تلفن‌های هوشمند و حتی دوربین‌ها به حساب می‌‌آمد، اما امروزه کیفیت HD یک استاندارد محسوب می‌شود.

وجود کیفیت HD، سنسور قدرتمند در جذب نور به همراه امکانات جانبی از نکاتی است که باید در هنگام فیلم‌برداری به آن توجه کنید.

تفاوت 1080P و 720P:

هنگامی که به مقایسه قدرت فیلم‌برداری در تلفن‌های هوشمند می‌رسیم، اولین موضوعی که به ان توجه می‌شود تفاوت در کیفیت فیلم‌برداری 720P (یا همان HD) و 1080P(FullHD) است. موضوعی که همچنان برای کسانی که به‌تازگی قصد خرید تلویزیون نیز داشته‌اند بیشتر دردسرساز شده است.

شاید در نگاه اول، با خود بگویید که تفاوت رزولوشن ۷۲۰ با رزولوشن ۱۰۸۰ توسط چشم غیر مسلح، چندان قابل لمس نباشد! البته این موضوع اندکی پیچ و تاب بیشتری دارد و تا حدودی می‌توان آن را درست دانست. این موضوع صرفاً به اندازه صفحه‌نمایش، فاصله‌ای که به آن نگاه می‌شود و حتی نوع و قدرت بینایی چشم بستگی دارد!

صرف نظر از موارد فنی، دوربین‌های ۱۰۸۰ رزولوشنی معادل 1920 در 1080 پیکسل دارند که این مقدار به معنی 2,073,600 پیکسل یا همان دو مگاپیکسل است.

دوربین‌های ۷۲۰ رزولوشنی معادل 1280 در 720 پیکسل دارند که این یعنی 921600 پیکسل (کمتر از یک مگاپیکسل). با یک مقایسه سرانگشتی متوجه می‌شویم که رزولوشن و تعداد پیکسل‌های صفحه‌نمایش‌های Full HD یا 1080p دو برابر تعداد پیکسل‌های 720P یا همان HD است.

به‌علاوه در رزولوشن‌های 720p شما، 720 خط افقی را ثبت می‌کنید درحالی‌که در رزولوشن 1080p شما 1080 خط افقی ثبت می‌کنید. این موضوع خود باعث شارپ‌تر شدن تصاویر و وضوح بیشتر در رزولوشن‌های بالاتر می‌گردد.

آیا 720p و 1080p در تلفن‌های هوشمند کاربرد دارند؟

اغلب تلفن‌های هوشمند امروزی از صفحه‌نمایش زیر 5 اینچ با رزولوشن HD یا همان 720p بهره می‌برند که این مقدار رزولوشن برای چشم انسان کاملاً مناسب است و شما با چشم غیرمسلح نمی‌توانید پیکسل‌ها را در این رزولوشن به صورت جداگانه ببینید. اما در صورتی که صفحه‌نمایش شما بزرگتر از ۷ اینچ باشد، در رزولوشن 720p می‌توانید پیکسل‌ها را به صورت جداگانه ببینید و برای تجربه کاربری بیشتر، بهتر است که از صفحه‌نمایش‌های Full HD استفاده کنید.

اینجا است که رزلوشن FullHD یا 1080p به میدان می‌آید. بسیاری بر این باورند که رزولوشن 1080p برای صفحه‌نمایش تا اندازه ۲۴ اینچی کافی‌ است. اما اگر از صفحه نمایشی بزرگتر از ۲۴ همانند ۲۷ استفاده کنید، بار دیگر پیکسل‌ها مشخص می‌شوند شاید بهتر باشد از نمایشگرهای با رزولوشن بالاتر بهره ببرید.

720p و 1080p در هنگام فیلم‌برداری:

اگر تلفن شما از فیلم‌برداری در هر دو رزولوشن نام برده شده، پشتیبانی می‌کند بهتر است در هنگام فیلم‌برداری از رزولوشن 1080p استفاده کنید. البته در صورتی که با حجم بسیار بالاتر این نوع فیلم‌برداری مشکلی نداشته باشید. چراکه فیلم‌برداری در این رزولوشن قابل تبدیل به رزولوشن‌های پایین‌تر است و هر زمان که نیاز به حجم کمتری داشته باشید می‌توانید فیلم 1080p خود را به رزولوشن پایین تری مثل 720p تبدیل کنید، اما عکس این موضوع با افت شدید کیفیت همراه خواهد بود.

WHITE BALANCE

بدون شک به رنگ زرد تصاویری که توسط عکاسان غیر حرفه‌ای گرفته می‌شود دقت کرده‌اید. این موضوع از آنجا ناشی می‌شود که اغلب ما در هنگام عکسبرداری " بالانس رنگ سفید" را در حالت اتوماتیک قرار می‌دهیم و بقیه کار را به دوربین واگذار می‌نماییم.

07 phone photography

در این مورد، دوربین‌ها اندکی دچار مشکل می‌شوند مخصوصا دوربین‌های ضعیف تلفن‌های هوشمند. در اکثر تلفن‌های هوشمند و دوربین‌های عکاسی بخشی از تنظیمات به بالانس نور سفید اختصاص داده می‌شود. خود تولیدکنندگان نیز شرایط رایج را بصورت پیش‌فرض قرار داده‌اند و شما مثلا می‌توانید تعیین کنید که در حال عکاسی در نور محیط خارجی، محیط ابری، نور مصنوعی لامپ‌، نور لامپ فلورسنت یا عکاسی در شب هستید. دوربین‌های حرفه ای نیز قابلیتی را دراختیار کاربر قرار می‌دهند تا از یک جسم سفید مثل یک برگه کاغذ A4 عکس گرفته و دوربین براساس نور محیط و رنگ آن جسم بالانس نور سفید را انجام دهد.

تنظیمات متفاوت:

هرچه گوشی هوشمند شما از قابلیت‌های بیشتری در ارائه تنظیمات عکاسی باشد، تجربه جالب‌تری از عکاسی را با خود به همراه می‌آورد. البته این موضوع بیشتر به نرم افزار به کار رفته برای استفاده از دوربین مربوط می‌شود و از نمونه‌های آن می‌توان به امکانات فانتزی و جالب دوربین خانواده Galaxy در سامسونگ اشاره کرد. البته شاید شما در هر مورد عکاسی از آن‌ها استفاده نکنید، اما گاهی استفاده از آن‌ها می‌تواند عکس‌های جالب‌تری ایجاد کند. البته این نکته را هم تکرار کنیم که استفاده از این قابلیت‌ها کیفیت عکس شما را تغییر نمی‌دهند، بلکه با افکت‌ها و امکانات جالب توجه، بر لذت عکاسی با تلفن هوشمند می‌افزایند.

تکنولوژی‌های محبوب به کار رفته در تلفن‌های هوشمند امروزی:

Nokia PureView: هر آنچه یک دوربین خوب نیاز دارد ...

احتمالاً شما هم با دیدن تصاویر خارق‌العاده و با کیفیتی که تلفن‌های هوشمند دارای تکنولوژی اختصاصی نوکیا می‌گیرند به وجد آمده‌اید. حتماً دوست دارید که کمی بیشتر با این غول دنیای عکاسی در تلفن‌های هوشمند آشنا شوید. ما نیز در این بخش از مقاله قصد آشنایی با این تکنولوژی را داریم.

نوکیا تکنولوژی PureView را با همکاری متخصصان شرکت Carl Zeiss و پس از پنج سال تحقیقات و هزینه فراوان خلق کرد. شرکت نوکیا معتقد بود که افزایش مگاپیکسل‌ها راه‌حل مناسبی برای بهتر کردن کیفیت تصاویر گرفته شده در دوربین‌ تلفن‌‌های هوشمند نیست. به‌علاوه امکان اضافه کردن زوم 3x به صورت اپتیکال با توجه به اندازه کوچک تلفن‌های هوشمند میسر نیست چراکه باعث دریافت نور کمتر در حسگرهای کوچک دوربین تلفن‌های هوشمند می‌شود. بنابراین نوکیا تصمیم به ابداع تکنولوژی گرفت که بتواند حتی زوم با این مقدار را نیز به صورت کاملاً دیجیتالی ولی با کیفیتی کاملاً قابل قبول و غیر قابل مقایسه با رقبا انجام ‌دهد.

نوکیا معتقد بود که یک دوربین پنج مگاپیکسل برای عکاسی کاملاً ایدئال باشد، اما دستیبابی به زوم اینچنینی در ۵ مگاپیکسل، به سنسوری با رزولوشن بسیار بالای حداقل ۴۱ مگاپیکسل نیاز دارد. اینجا بود که جرقه تولید تکنولوژی PureView شعله ور شد.

تکنولوژی PureView، ویژگی‌ها و اطلاعات ۴۱ مگاپیکسلی را در یک عکس پنج مگاپیکسلی جمع می‌کند. به صورت دقیق‌تر، هر هفت پیکسل با هم ترکیب شده و در یک سوپر پیکسل واحد ذخیره می‌شوند. این بدین معنا است که در هر یک از این سوپر پیکسل‌ها، همان میزان نور قابل توجهی که در هر پیکسل غول پیکر یک سنسور پنج مگاپیکسلی ذخیره می‌شود، ثبت می‌شود. بنابراین کیفیت قابل توجه در نور پایین، حذف نویز و در پروسه ترکیب و تبدیل پیکسل‌ها به دوربین شما اضافه می‌شود.

نتیجه این کار را می‌توان استفاده از یک عکس سوپر ۵ مگاپیکسلی با کیفیت فوق‌العاده و بسیار تیز‌تر در جزئیات به نسبت یک سنسور پنج مگاپیکسلی معمولی نامید.

به یقین، ایجاد یک دوربین ۵ مگاپیکسلی با کیفیت اینچنینی، تحول بسیار خوبی به حساب می‌آید، اما در طرف دیگر نیاز به سنسوری بسیار بزرگ‌تر است و همان‌طورکه در عکس‌ می‌بینید، اندازه سنسور به مقدار زیادی افزایش داشته است.

09 phone photography

البته این تمامی ماجرا نیست، همکاری شرکت Carl Zeiss در ادامه سبب تولید لنزی مشابه با دوربین‌های عکاسی با میزان aperture در حدود f/2.4 شد. صرف نظر از توضیحات تخصصی، این کاهش اندازه عدد f باعث دریافت نور بیشتر و درنتیجه کیفیت بهتر و با جزئیات‌تر عکس‌ها خصوصا در نور کم می‌شود. همچنین افزایش سرعت شاتر، در این سنسور، باعث شارپ‌تر و تیز‌تر شدن عکس‌ها و تصاویر شما حتی در صورتی که دست شما لرزش داسته باشد می‌شود.

با توجه به توضیحات بالا، PureView نوکیا را می‌توان تحولی در عکاسی با تلفن‌های هوشمند دانست که برای اولین بار موفق شد فاصله بین دوربین‌های عکاسی و دوربین موبایل‌ها را به‌طور قابل توجهی کاهش دهد.

UltraPixel: با پیکسل‌های غول پیکر HTC آشنا شوید ...

تکنولوژی تازه متولد شده شرکت HTC، با حضور ستاره این شرکت، HTC One، پا به عرصه نبرد مگاپیکسل‌ها گذاشت. آنطور که اچ‌تی‌سی عنوان می‌کند، اولترا پیکسل‌ آخرین و بهترین تکنولوژی در بین تکنولوژی‌های به کار رفته در دوربین‌ تلفن‌های هوشمند است که تمامی رقبای خود در این زمینه را شکست می‌دهد! با زومیت برای بررسی این مدعا همراه باشید.

10 phone photography

همان‌طورکه می‌دانید، ستاره میدان HTC، با دوربین چهارمگاپیکسلی به رقابت‌ با دیگر رقبا آمده است و در نگاه اول، شاید اینطور به نظر شما بیاید که این رقابت با پیروزی تلفن‌های 8 مگاپیکسلی همچون آیفون به پایان می‌رسد. البته اینطور نیست! همان‌طورکه پیش از این نیز گفته شد، مگاپیکسل‌ها تنها طعمه تبلیغات شرکت‌های تولید کننده برای نمایش برتری دوربین‌های آن‌ها است، درحالی‌که این موضوع به هیچ وجه صحت ندارد و این مگاپیکسل‌ها نیستند که برنده نهایی را مشخص می‌نمایند.

البته، همچنان شرکت‌ها دست از تبلیغات بی مبنا در محصولات خود بر نمی‌دارند و امروزه راه‌حل‌های جدیدی برای این موضوع ابداع کرده‌اند! راه‌حل‌هایی همچون معرفی تکنولوژی‌های تازه با عناوین گوناگون و بی معنی که تنها در جهت ایجاد برتری‌های تبلیغاتی است. اما اولترا پیکسل سوای این تبلیغات بی معنی، با راه‌حلی جدید و مشابه Pureview نوکیا قدم به میدان مبارزه گذاشته است.

اصلی‌ترین هدف HTC در تبلیغات اولترا پیکسل‌ها آن است که مشتری را متوجه کند که پیکسل‌ها در دوربین دارای این تکنولوژی به نسبت دوربین‌های مشابه بسیار بزرگتر است. حالا چرا این پیکسل‌ها را اولترا می‌نامند؟

تعداد پیکسل‌های کمتر در محیط هم اندازه و یکسان، به معنای بزرگتر شدن پیکسل‌هاست. برای روشن‌تر شدن موضوع به مقایسه HTC One و Lumia 920 می‌پردازیم. دوربین به کار رفته در هر دوی این مدل‌ها از سنسور ۱.۳ اینچی استفاده شده است،‌ با این تفاوت که لومیا 920 دارای ۸.۷ مگاپیکسل است و تلفن وان HTC، چهار مگاپیکسل! به‌همین‌دلیل، است که وان، ۲-میکرومترپیکسل دارد که از ۱.۴ میکرومتر پیکسل لومیا بیشتر است.

به‌طور کلی ابعاد در عکاسی نقش بسیار وسیعی دارد. حسگرهای عکسی که در فوتودیودها برای تبدیل نور به الکتریستیه حضور دارند، به صورت داده‌های اطلاعاتی ذخیره شده‌اند. هر پیکسل در تصویر گرفته شده توسط شما، نمایشگر یک photosite در سنسور شما است.

زمانی که شما در حال عکس گرفتن هستید، شاتر دوربین برای کسری از ثانیه باز می‌گردد و در این لحظه فوتون‌ها هجوم می‌آورند. وجود photosites ‌های بزرگتر، سبب دریافت فوتون‌های بیشتر و درنتیجه دریافت داده‌های بیشتر می‌شود. (این موضوع خصوصا در محیط‌هایی که نور مناسبی در آن‌ها وجود ندارد به چشم می‌اید.)

همه چیز تا اینجا عالی پیش می‌رود! داده‌های بیشتر به معنای کیفیت بیشتر است و اولترا پیکسل‌ها موفق می‌شوند که نام خود را به‌عنوان تکنولوژی پیروز مطرح کنند. اما یک موضوع در این میان باقی می‌ماند. شما به پیکسل‌های کافی برای نمایش قابل قبول عکستان در صفحه‌نمایش نیازمند هستید. تصور کنید که یک عکس ۱۰۰×۱۰۰ پیکسلی در صفحه‌نمایش ۱۹۲۰×۱۰۸۰ وان چقدر مسخره به چشم می‌رسد. عکس‌های کوچک‌تر ۴ مگاپیکسلی در صفحه‌نمایش‌های بزرگ نیز همین وضعیت را دارد.

HTC One Camera

البته این موضوع چندان هم وخیم نیست که به کاربران آسیب برساند. بیشتر دوربین‌های امروزی عکس‌هایی با اندازه‌ای بیش از نیاز کاربران تولید می‌کنند. دوربین ۴ مگاپیکسلی وان عکس‌هایی با اندازه ۲۶۸۸×۱۵۲۰ پیکسل ایجاد می‌کند که در صورتی که شما بخواهید عکستان را ویرایش کنید یا بخشی از آن را جدا کنید، چندان مناسب نیست، اما بازهم اچ‌تی‌سی باور دارد که این سایز عکس برای اغلب مردم کافی‌ست. چراکه اکثر ما این عکس‌ها را برای استفاده در اکانت فیسبوک یا اینستاگرام نیازمندیم. کمتر کسی پیدا می‌شود که عکاسی با تلفن‌هوشمند را برای موارد حرفه‌ای یا کارهای تبلیغاتی پیگیری کند. ‌اینطور نیست؟

آشنایی با قابلیت‌های مهم به کار رفته در دوربین‌ تلفن‌های هوشمند:

تا به اینجا، با بخش‌های اساسی که در دوربین‌ تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها وجود دارد آشنا شدیم و بخش کوچکی از مبانی هنر عکاسی را نیز مرور کردیم. حال به آشنایی و معرفی بعضی تکنیک‌های عکاسی از جمله HDR و حالت‌های(MODE) عکاسی در گجت‌ها می‌پردازیم.

High-dynamic-range یا HDR

HDR یا High Dynamic Range در واقع نوعی روش و تکنیک به‌خصوص در عکاسی است که با فراگیر شدن عکاسی در تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها، راه خود را از دوربین‌ها و برنامه‌های گرافیکی به گجت‌ها باز کرده است. این روش، می‌تواند عکاسی شما را دگرگون کند و تصاویر بسیار زیبایی را برای شما به ارمغان بیاورد، اما موضوع اصلی اینجا است که شما باید بدانید که چه موقع از این قابلیت بهره ببرید. در ادامه قصد داریم که اندکی بیشتر در رابطه با این موضوع موشکافی کنیم و به قلب دوربین عکاسی تلفن‌هوشمند شما سرک بکشیم.

HDR، همان‌طورکه از نام آن نیز می‌توان فهمید، قصد دارد که گستره دینامیکی بیشتری را در عکاسی شما وارد کند. حال این گستره دینامیکی چیست و چگونه کار می‌کند؟

این گستره در واقع ترکیب نسبت‌های بیشترین تاریکی و بیشترین روشنایی (نسبت‌های کنتراست) و ترکیب میزان نور رنگ‌هاست. در صورت روشن کردن حالت HDR، دوربین به جای گرفتن یک عکس، سه تا شش عکس از محیط مورد عکاسی شما با تنظیمات و کنتراست متفاوت تهیه می‌کند. در مرحله بعدی، تمامی این عکس‌ها ترکیب می‌شود و شما تنها نتیجه نهایی HDR را مشاهده می‌کنید.

Sandilands-Beautiful-Golden-Sunset-HDR-Wallpaper-Widescreen-1280x800

برای لمس بهتر این تکنیک، بهتر آن است که با یک مثال ساده شروع ‌کنیم. تصور کنید که در محیطی قرار دارید که هم دارای بخش‌های تاریک و سایه‌دار است و هم دارای بخش‌هایی با نور کافی برای عکاسی. همان‌طورکه اشاره شد، دوربین‌ها با توجه به نوری که در محیط وجود دارد، برای ثبت تصاویر و جزئیات با محدودیت مواجه می‌شوند. اینجا است که شما می‌توانید با استفاده از تنظیم دستی، تصمیم بگیرید که قسمت‌های پرنور با جزئیات ثبت شوند که درنتیجه این کار، قسمت‌های کم نور پر از سایه‌های سنگین تیره ثبت می‌گردند. درنتیجه شما ناچار به از دست دادن جزئیات و ثبت تصاویری می‌شوید که چندان به واقعیت نزدیک نیستند. در حالت بعدی، ممکن است با تغییر تنظیمات دوربین موفق شوید که نور بیشتری بخش‌های تاریک دریافت کنید، اما این بار هم بخش‌های روشن‌تر بیش از اندازه پرنور می‌شوند و بار دیگر عکس شما چهره واقعی و طبیعی خود را از دست می‌دهد. اینجا است که HDR به یاری شما می‌اید.

خلاصه: در واقع مهم‌ترین کاربرد HDR، آن است که شما به جای گرفتن چندین عکس با میزان نور کنتراست متفاوت، ‌یک عکس با نهایت جزئیات ممکن و بهترین گستره نور را دریافت می‌کنید.

کجا باید از HDR استفاده کنیم؟

عکاسی از مناظر: در این محیط‌ها به علت اختلاف بین کنتراست بین زمین و آسمان یا اختلاف نور بین اجسام دیگر، HDR می‌تواند نتیجه عکاسی را بهتر کند و اجسام را بهتر به نمایش در آورد.

عکاسی از چهره در نور زیاد: بدون شک شما هم در عکس‌هایی که در محیط‌های باز یا زیر نور مستقیم و شدید گرفته‌اید، از نمایش سایه تیره روی صورت‌ها و افراد درون عکس ناراضی هستید. در اینجا بازهم استفاده از HDR شما را در عکاسی بهتر یاری می‌دهد.

hdr 02

عکاسی در محیط‌هایی با نور اندک: اگر عکاسی شما در محیط‌های با نور زیاد با عکس‌های تیره همراه شد، زمان استفاده ازحالت HDR است که به شما در دریافت جزئیات بیشتر کمک می‌کند، در صورتی که استفاده از فلش یا موارد دیگر، سبب از بین رفتن جزئیات عکس می‌شوند.

کجا نباید از HDR استفاده کرد؟

عکسبرداری از اجسام متحرک: در محیط‌هایی که قصد عکسبرداری از اجسام متحرک را دارید، این قابلیت‌ را فراموش کنید چراکه سبب احتمال ایجاد تصاویر بلوری و غیر شفاف می‌شود، چون HD آر سه عکس تهیه و آن‌ها را ترکیب می‌کند که در صورت حرکت جسم در تصویر دوم و سوم تصویر نهایی مطلوب نخواهد بود.

محیط‌هایی با کنتراست بالا: گاهی بعضی تصاویر با توجه به کنتراست طبیعی موجود در محیط و تفاوت میان بخش‌های روشن و تیره زیباتر به چشم می‌آیند. همچنین این موضوع وقتی کرد بیشتری دارد که شما قصد نمایش بخش‌های سایه دار و تیره را دارید.

رنگ‌های واضح: اگر محیط شما خیلی تیره یا خیلی روشن است، HDR می‌تواند بعضی از رنگ‌ها را طبیعی نمایش دهد اما اگر شما با رنک‌های خیلی واضح سر و کار دارید، استفاده از HDR تنها جذابیت‌ آن‌ها را از بین می‌برد.

نکته آخر در رابطه با استفاده از قابلیت HDR در تلفن‌های هوشمند آن است که دستگاه به شما دو عکس که یکی با استفاده از تکنیک HDR و یکی بدون استفاده از آن گرفته شده است نشان می‌دهد و شما به‌راحتی می‌توانید عکسی که در آن جزئیات و زیبایی بیشتری را احساس می‌کنید انتخاب کنید.

حالت‌ها (MODE) رایج در دوربین‌های تلفن هوشمند:

Night Mode:

اکثریت تلفن‌های هوشمند امروزی در نرم افزار دوربین خود، قابلیتی با نام "Night Mode" دارند که این حالت، برای عکسبرداری در نورپایین یا در ساعات تاریک در محیط‌های خارجی تعبیه شده است. اگر تلفن‌هوشمند شما دارای چنین قابلیتی‌ست حتماً برای داشتن تصاویری با جزئیات بهتر در نورپایین از آن استفاده کنید.

Automatic Mode:

به نظر می‌رسد که نیاز به توضیح خاصی در رابطه با استفاده از این حالت نباشد. حالت اتوماتیک برای شما تمامی تنظیمات از جمله،‌ سرعت شاتر، aperture, ISO، بالانس رنگ سفید، فوکوس و فلاش را به صورت اتوماتیک،‌ برای بهترین حالت ثبت تصاویر انجام می‌دهد. البته در بعضی دستگاه‌ها، امکان تنظیم دوباره قابلیت کاهش قرمزی چشم و فلاش وجود دارد. به‌طور کلی در این حالت شما نیاز به هیچ دانشی در رابطه با تلفن‌‌همراهتان ندارید و می‌توانید با خیال راحت تنظیمات نور و باقی موارد را به دستگاه واگذار کنید.

Portrait Mode:

هنگامی که شما دوربین خود را در حالت عکاسی پرتره قرار می‌دهید، دوربین به صورت اتوماتیک، با افزایش دهنه دیافراگم میزان نور دریافتی را افزایش می‌دهد که این افزایش، سبب می‌شود که پشت زمینه جسم شما خارج از فوکوس قرار بگیرد. این موضوع در واقع باعث می‌شود جسم مورد نظر شما درمعرض فوکوس و تمرکز بیشتری به نسبت پشت زمینه قرار می‌گیرد و به نوعی به تصویر عمق بخشیده شود. این حالت زمانی بهترین عملکرد را از خود نشان می‌دهد که شما با یک جسم خاص در محیط کار دارید (مثل صورت فرد ). بنابراین از این حالت در مواقعی که دوست دارید تمامی اجسام به وضوح دیده شوند استفاده نکنید.

Macro Mode:

حالت ماکرو به شما دست شما را برای نزدیک شدن به جسم مورد نظر و تهیه تصویری به اصطلاح کلوز‌آپ و در نمای نزدیک باز می‌کند. این حالت خصوصا در عکسبرداری از گل‌ها، حشرات یا دیگر اجسام کوچک کاربرد دارد. در رابطه با عکاسی ذر این حالت این موضوع را در خاطر داشته باشید، که هرچه اجسام را به نسبت دوربین نزدیک‌تر به حالت موازی قرار دهید، جزئیات بیشتری از آن را به دست خواهید آورد، در غیر این صورت و با افزایش زاویه، ممکن است که بخش زیادی از جسم خارج از فوکوس و تمرکز دوربین‌ قرار بگیرد و جزئیات تصویر کمتر شود.

LandScape Mode:

این حالت را می‌توان دقیقاً برعکس حالت عکسبرداری از چهره دانست. در این حالت Aperture کم می‌شود تا تصویر شما حاوی فوکوس و تمرکز کافی برای ثبت عمق و بخش بیشتری از محیط باشد. این حالت برای عکسبرداری از محیط‌های باز، خصوصا محیط‌هایی که در فاصله زیادی از دوربین قرار دارند مناسب است.

واژه نامه:

در صورتی که شما هم تاکنون در حرفه عکاسی قدم نگذاشته باشید، شاید تعدادی از اصطلاحات این مقاله را برای اولین بار شنیده باشید، به همین خاطر تعدادی از آن‌ها را با توضیح کوتاه جمع کرده‌‌ایم.

 • Shutter Speed: سرعت باز و بسته شدن دریچه سنسور
 • Aperture: مقدار نور عبوری از لنز
 • ISO: حساسیت دوربین به نور
 • Motion Blur‌: هاله و سایه رنگی ایجاد شده در هنگام عکسبرداری از اجسام متحرک
 • Red-Eye: ایجاد رنگ قرمز در مردمک چشم‌ها در هنگام عکسبرداری از افراد
 • Sharpness: ارائه تفاوت روشنی از رنگ‌ها و لبه‌ها هنگامی که عکس‌ها از فاصله بسیار نزدیک و به صورت پیکسلی تماشا می‌شوند.
 • Focus: تمرکز کردن و برجسته کردن بخشی از تصویر
 • Sensor: بخش حساس به نور در دوربین عکاسی که با ثبت نور روی آن‌ها عکس پدید می‌آید.
 • IMAGE STABILIZATION: تکنولوژی تثبیت عکس به کمک از بین بردن لرزش دست‌ها
 • WHITE BALANCE: تنظیم رنگ سفید در نورهای متفاوت
 • Zoom: نزدیک شدن بدون جابجایی دوربین به صورت فیزیکی‌
 • فاصله کانونی: یکی از ویژگی‌های دوربین‌های عکاسی که در بزرگنمایی تصاویر نقش بسزایی دارد و به صورت میلی‌متری بیان می‌شود.
 • اولترا پیکسل: تکنولوژی ابداع شده توسط HTC، که با ایجاد پیکسل‌های بزرگتر، تصاویر بهتری را در شرایط نوری پایین ایجاد می‌کند.
 • PUREVIEW: تکنولوژی به کار رفته در دوربین تلفن‌های هوشمند نوکیا،‌ که با تغییر پیکسل‌ها، آغازگر انقلابی تازه در دوربین‌ دستگاه‌های همراه شد.

سخن نهایی:

لنز، پردازنده عکس، اتوفوکوس از جمله مواردی‌ هستند که باید به خوبی در تعامل با یکدیگر باشند تا کیفیت نهایی مورد پسند شما قرار بگیرد. در تلفن‌های هوشمند از تکنولوژی‌های متفاوتی همچون اولتراپیکسل یا PureView استفاده شده است که با هم در این مقاله با آن‌ها آشنا شدیم. اما برای انتخاب یک تلفن‌هوشمند با دوربین مناسب،‌ بهترین راه تلاش برای دسترسی به سخت افزار و قابلیت‌های به کار رفته در دوربین‌ است، نه تعداد مگاپیکسل‌ها! به‌علاوه مقایسه و بررسی تصاویر تهیه شده در وب‌سایت‌های فناوری از جمله زومیت خودمان نیز می‌تواند دید بهتری را برای انتخاب شما فراهم آورد.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده